MARMARİS MANŞET

HİJYEN TÜNELİ

HİJYEN TÜNELİ
Süleyman ERDAŞ

Tüm dünyaya yayılan Kovid-19 salgını sürecinde proje geliştiren Jet 48 Group Kuru Temizleme ve Çamaşırhane işletmecisi iş insanı Süleyman Erdaş, birlikte çalıştığı profesyonel kadrosuyla bir çok ortamda kullanılabilecek ‘Hijyen Tüneli’ üretimine başladı.

Marmaris’te temizlik alanında ilkleri hayata geçiren Jet 48 Group Kuru Temizleme ve Çamaşırhane işletmecisi iş insanı Süleyman Erdaş, son günlerde tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını sürecinde yine bir ilke imza atarak kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra diğer işyerlerinin de kullanabileceği ‘Hijyen Tüneli’nin tanıtımını yaptı.

Çin’de ortaya çıktıktan sonra tüm dünyaya yayılan Kovid-19, insanlar için tehdit olmaya devam ediyor. Sosyal izolasyon çağrılarının yapıldığı bugünlerde uzmanların üzerinde durduğu konuların başında temizlik, hijyen ve dezenfeksiyon geliyor. Sektördeki firmalar, gelen talepleri karşılamaya çalışırken bu alanda yeni fikirler de ortaya çıkıyor.
Marmaris’te 1998 yılından beri kuru temizleme, halı ve endüstriyel çamaşır yıkama fabrikası olarak hizmet veren Jet 48 Group Kuru Temizleme ve Çamaşırhane işletmecisi Süleyman Erdaş’da bu dönemde dezenfekte teknolojisi üzerinde araştırma yapan girişimcilerden biri. Kovid-19 önlemleri sürecinde “Ne yapabiliriz?” diye çalışmalarını sürdüren Erdaş, bazı ülkelerde örneği bulunan dezenfekte tünelini inceleyerek bunu kendi fabrikalarında yapma kararı aldı. Birlikte çalıştığı profesyonel kadrosu ile bütün vücudu 5 sn içerisinde dezenfekte edebilen ‘Hijyen Tüneli’ni imal ettiler.

5 SANİYEDE DEZENFEKTE İŞLEMİ
Dezenfekte tünelinin harekete duyarlı sensörle temassız çalıştığını ifade eden iş insanı Süleyman Erdaş, “Temennimiz öncelikle bu virüsten en kısa zamanda kurtulmak. Biz bu süreçte işletmelerin ve kamu kurum ve kuruluşlarının kullanabileceği bu ‘Hijyen Tüneli’nin imalatına başladık. Marmaris ve çevre ilçelerden bir çok yerden sipariş alamaya başlıyoruz. Hijyen tünelinin içerisinden geçerken duyarlı sensörler sayesinde dezenfekte işlemi başlıyor. Bu işlem 5 saniye gibi kısa bir sürede tamamlanıyor. Bu sürede vücudumuzun her yeri dezenfekte olmuş oluyor. Bu sistemi insanların toplu giriş çıkış yaptığı yerlerde insanlar girip çıkarken dezenfekte olacak. Böylece herhangi bir virüse temas ettiyse üzerinde bu virüsü taşımamış olacak. Gördüğünüz gibi girişte bir el dezenfektanı var. Önce eller dezenfekte olduktan sonra tünelden geçip dezenfekte olmuş olarak çıkacak.
BELEDİYEMİZE ÖNERİYORUZ
Buradan Marmaris Belediyemize de çağrıda bulunmak istiyorum. Marmaris’te vatandaşların sık kullandığı meydanlara bunlardan koyabiliriz. Bu tüneli uzatabiliriz. İnsanlar böylece dezenfekte olacak ve virüsü taşımamış olacaktır. Burada kullanılan ürünün insan sağlığına bir zararı yok. Sadece hamile ve solunum yolu rahatsızlığı olan insanların girmemesi gerekiyor. Bununla ilgili burada uyarıcı yazılarda tünelin girişinde de mevcut. Bunun dışında yaşlısı genci bu tüneli kullanabilir.
SAĞLIK BAKANLIĞI ONAYLI ÜRÜN
Kullanılan dezenfektanların Sağlık Bakanlığı onaylı olması gerektiği vurgusunu yapan Erdaş, “Dezenfektanların Sağlık Bakanlığı onaylı ve biyosidal üretim belgesi olan firmalardan temin ediyoruz. Bu konuda çok titiz hareket ediyoruz. Sağlık Bakanlığı onayı ve biyosidal üretim olmayan ürünleri almıyoruz. Firmalardan öncelikle sertifikalarını istiyoruz” dedi.
Jet 48 Group profesyonel ekibi ile ayrıca ev ve işyerlerinin dezenfekte işlemlerini de gerçekleştiriyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!