MARMARİS MANŞET

HURDA SAVAŞ TANKININ BATIRILMASINA HAYIR

HURDA SAVAŞ TANKININ BATIRILMASINA HAYIR

3 Mayıs 2017’de turizm için tanıtım amacıyla getirilen hurda savaş tankının Marmaris’te batırılmasına, deniz ekosistemini bozacağı ve telafisi imkansız zararlara yol açacağı gerekçesiyle kaymakamlıkça izin verilmedi.

Sığla Sanat Kültür ve Çevre Derneği Yüksek Mühendisi Hakkı Çopuroğlu, hurda tankının batırıldığında deniz ekosistemini bıçağına işaret ederek şöyle konuştu: “Batırılması planlanan 1941 yapımı m48 a5t1 tankın yapısında; çelik, demir, sertleştirilmiş alüminyum, kram gibi malzemelerin dökümüyle oluşturulan homojen zırh kullanılmaktadır. Tankta yüzde 5 ila yüzde 24 arasında kullanılan kroh, radyoaktif özelliğe de sahip bir element olarak uzun yıllar boyunca deniz suyuna karışarak deniz ekosistemini olumsuz etkileyecektir. Ana alaşım olarak kullanılan çelik ise zamanla çözünmeyle içerdiği korozyondan dolayı ortamın oksijen yüzdesinin düşmesine sebep olarak ortamdaki canlıları olumsuz etkileyecektir. Ayrıca korozyon nedeniyle ortamda zararlı mikroorganizmalar da oluşacaktır”

TELAFİSİ İMKANSIZ ZARARLARIN ÖNÜNE GEÇİLDİ

Tankın Marmaris’te telafisi imkansız atarlara yol açacağını belirten Hakkı Çopuroğlu, “ Tankın, Marmaris körfezi içerisinde batırılmaması konusunda 2.5 yıldır çaba harcayan ve süreci başından itibaren titizlikle takip Marmaris sualtı gönüllüleri grubunun girişimleri neticesinde 30 Mayıs 2017 tarihli Muğla Valiliği kararıyla hurda tankın körfezde batırılmasına onay verilmemişti. Tankı batırmak isteyen ticari çevrelerin sonra ki girişimleri sonucu tankın İçmeler ile Turunç arasındaki Sarı Mehmet Kayası Mevkii’nde belirtilen koordinatlarda batırılması planlandı ancak 17 Mart 2019’da Marsag,tankın batırılacağı nokta ve yakın çevresindeki 3000 m2 alanda yaptığı deniz dibi zemini ve sualtı habitatı araştırmasında birçok tabiat varlığına rastlamıştır. alanda; parçalar ve geniş kümler halinde sağlıklı psidonia oceanica deniz çayırlarına rastlanmıştır. Akdeniz endemiği, 2000’den fazla canlıya ev sahipliği yapan, kıyı erozyonunu önleyen bulundukları alanın çeresel kalitesinin de bir göstergesi olan, 1976 Barcelona sözleşmesi ile korumaya alınmasına rağmen çoğu insan kaynaklı çeşitli çevresel baskılar altında olan ve sahillerimizdeki dağılımı giderek azalan posidonia oceanika çayırları başta olmak üzere orfoz dahil onlarca balık türü, onlarca pina kabuklusu ile değişik türde binlerce küçük deniz kabuklusuna rastlanmıştır. Marsag konuyla ilgili kurumların bilgilendirilmesi amacıyla araştırma raporu düzenleyerek 4 nisan 2019’da Muğla Valiliği’ne sunmuştur. 4 ay önce Marsag’ı bünyesine katan sığla sanat kültür ve çevre derneği,17 ekim 2019’da tüm bilgi,belge ve saha araştırmalarını içeren dosyayı kaymakamlık ve Marmaris milli park Müdürlüğü’ne sunmuştur. yapılan incelemeler sonucunda 30 ekim 2019’sa; hurda savaş tankının Marmaris’in deniz ekosistemine vereceği telafisi imkansız zararlar göz önünde bulundurularak batırılmasına izin verilmemiştir. başta kaymakamımız olmak üzere konuyla ilgili emeği geçen Marsag ile diğer kurum,kuruluş ve kişilere minnettarız. Marmaris, asla sahipsiz değildir. Denizi ve ormanı ile milli park içerisinde yaşadığımızın bilinciyle cennet Marmaris’i koruyarak gelecek kuşaklara tertemiz bırakma sorumluluğumuz vardır” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!