MARMARİS MANŞET

İHRACAATTA TARİHİ REKOR

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 306 makalesi bulunuyor.

2020’de ihracatta tarihi bir rekor kırdık, bu sözleri söyleyen, Sn.Bakan Pekcan. 2020’yi ihracatta tarihi bir rekorla kapattığımızı belirten Ticaret Bakanı Ruhsat Pekcan, “2020 yılını 169,5 milyar dolarlık ihracatla kapamış olduk. Bu, ihracatçımızın ve Türkiye’nin başarısıdır.” dedi. Son dakika haberi.
Mart, 2020 den sonra turizm başta olmak üzere birçok tesis ve işletmeler kısıtlı çalıştı. Üretim de kısıtlı çalışma oranında yapılabildi. Tarımda ithalat yılı olduk. Sanayide üretim parmakla gösterildi.
Rakamlar elbette doğru söyler ama bir yerlerde bir şeyler oldu da biz bilmiyoruz demek.

İNANILMAYANA YORUM
Sizi bilmem ama ben inanmadığıma yorum getirmemeye çalışıyorum. Nasıl olur demeyin inanmadığına da yorum yapılabilir dersiniz belki de. Yıllık enflasyon rakamına inanmıyorum. İnanmadığım bir rakam üzerinden nasıl yorum yapayım. Efendim piyasa enflasyonu daha yüksek, hükümetçe ilan edilen enflasyon daha düşük, gel de yorum yapma.
Tüm ekonomik veri ve göstergelerinin mihenk taşlarından biri yıllık enflasyon oranı. Binlerce insanı değil tam tamamına ülkemizde yaşayan, yaşadığını tahmin ettiğim doksan milyonu insanı ilgilendiriyor. Hem cep yönünden hem de boğaz yönünden. Enflasyon oranı düşük çıkınca veya düşük gösterilirse, bu doksan milyonun hem cebine el atılmış hem de boğazı sıkılmış olmuyor mu?
Sorsan yetkililere, ben iktidarın rotasını çiziyorum, alın terinin karşılığı veya geçim zorluğuna bakmıyorum, olması gereken rakam geçerlidir der elbette.
Secim neticelerine baktığında, ‘alan razı veren razı’ tablosunu görüyorsunuz. inansanız da inanmasanız da.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!