MARMARİS MANŞET

İHTİYACIMIZ OLAN TEK ŞEY BARIŞ

İHTİYACIMIZ OLAN TEK ŞEY BARIŞ

Marmaris DİSK Emekli-Sen tarafından gerçekleştirilen Şair Tuğrul Keskin’in Zito i Epanastasis’i (Yaşasın İsyan) adlı eserinin söyleşi ve imza günü Marmaris Belediyesi Kültür ve Sanat Evi’nde düzenlendi.

Tuğrul Keskin’in Zito i Epanastasis’i (Yaşasın İsyan) adlı eserinin söyleşi ve imza günü Etkinliğinde, Yunan askerlerince kurşuna dizilen 200 Sosyalist Yunan askerinin şiirleri okunarak anıldı. Tuğrul Keskin “Geçtiğimiz bu karanlık süreçte de dünyanın ihtiyacı olan tek şey barıştır. Bundan 99 yıl önce “kardeşime kurşun sıkmam” diyen insanlar bu uğurda hayatlarını verdiler” dedi.

 Sohbet havasında gerçekleşen söyleşiye Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Marmaris Belediyesi Başkan Yardımcısı İhsan Öztürk, İlçe Başkanı Zekican Balcı ve davetliler katıldı.

İzmir’de yaşayan Şair Tuğrul Keskin şiir kitabı Zito i Epanastasis’i (Yaşasın İsyan) 1920 senesinde Yunan işgal kuvvetleri ile İzmir’e gelen ve “Anadolu Halkı kardeşimizdir, kardeşimize kurşun sıkmayız” dedikleri için İzmir’de Yunan askerlerince kurşuna dizilen 200 Sosyalist Yunan Askerleri’nin anısına ithaf ettiğini belirtti.

Marmaris Belediyesi Başkan Yardımcısı İhsan Öztürk ve Avukat Ahmet Hür’e desteklerinden dolayı çok teşekkür ettiğini söyleyen Tuğrul Keskin, kitabını gündeme tekrar taşıdığı için mutlu olduğunu ifade etti.

Savaşa karşı çıkan ikiyüzü aşkın Yunan Komünist Partisi üyesinin İzmir/Balçova’da kurşuna dizilme olayının hikayesini anlatan  Tuğrul Keskin, “Sovyet Devrimi’nin de etkisiyle bütün dünyada kendisini hissettiren Sosyalizm, Yunanistan’da da önemli bir taraftar kitlesine sahiptir. Ve Yunan Komünist Partisi, 1919’da başlayan Anadolu işgaline karşı Yunanistan’da büyük bir direnç gösterir. Bu eylemler sonucunda “vatana ihanetten” yargılanan yüzlerce Komünist Parti üyesi’nden 117’si “Kardeşime Kurşun Sıkmam” “Anadolu’nun işgali emperyal bir oyundur” dedikleri ve bu görüşlerinde ısrar ettikleri için Atina’da kurşuna dizilerek katledilirler. Fakat İşgal Kuvvetleri’nin Anadolu’yu işgalini engelleyemezler. İngiliz/Yunan Ordusu ile İzmir’e çıkan 200’ü aşkın Komünist Parti üyesi, o dönemde İşgal Kuvvetleri Komutanlığı’nın Merkezi de olan İnciraltı Sahili’nde aynı direnişi gösterirler ve yayınladıkları “Zito i Epanastasis” (Yaşasın İsyan) adlı Manifesto ile işgale karşı çıkışlarını sürdürürler. “Vatana İhanet” suçu ile açılan davalarda yargılanan 200 sosyalist asker, görüşlerinde ısrar ettikleri için, 1921 senesi Ocak Ayı’nın ilk günü İzmir’de İnciraltı Sahili denilen bölgede kurşuna dizilerek katledilirler” dedi.

BARIŞ İÇİN CANINI VERENLERE SELAM OLSUN

 1920’lerin karanlık günlerinden günümüze sızan bu olayın, “barış kavramının içinin böylesine boşaltıldığı günümüzde, dünyaya örnek oluşturabilecek güçte olduğunu” vurgulayan Tuğrul Keskin “geçtiğimiz bu karanlık süreçte de dünyanın ihtiyacı olan tek şey barıştır. Bundan 99 yıl önce “kardeşime kurşun sıkmam” diyen insanlar bu uğurda hayatlarını verdiler. Bir başka halkı öldürmemek için, kendi hayatlarını veren bu güzel insanlar, bizim topraklarımızda ölerek, İzmirlilerin kalplerine gömüldüler. Ben tarihçi değilim, bu kitap, bir tarih kitabı gibi okunmamalıdır. Bu kitap, vicdanın her zaman ne kadar vazgeçilmez olduğunun bir göstergesidir. Bundan böyle, Onların anısını yaşatmak ve mücadelelerini sürdürmek başta İzmirliler olma üzere, bütün insanlığın ortak borcudur. bu kitaba onların manifestolarının adını koyarak, barış için canını vermiş bu insanlara kendi dillerinde bir selam göndermek istedim” diye konuştu.

Zito i Epanastasis’i (Yaşasın İsyan) adlı kitabıyla olayı gündeme taşıyan Tuğrul Keskin, kitabında ki şiir kesitlerini okuyarak Yunan askerlerince kurşuna dizilen 200 Sosyalist Yunan Askerleri andı.

Tuğrul Keskin Kimdir?

Şair, 15 Mayıs 1961’de Iğdır’ın Aralık İlçesi’nde doğdu. Asıl adı Ertuğrul Keskin’dir. Bazı şiirlerinde Azer Tuğrul Keskin, A.Tuğrul Keskin adlarını da kullandı. İzmir Atatürk Ticaret Lisesi’ni bitirdi. Muğla İşletme Yüksek Okulu’nda öğrenciyken yüksek öğrenimini sonlandırdı ve ticarete atıldı. Değişik işlerde çalıştı, yöneticilik yaptı. Piya Yayınları’nın kurucuları arasında yer aldı. Bir kız çocuğu babası olan Keskin Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) , Edebiyatçılar Derneği ve Dil Derneği üyesidir.

İlk şiirleri itibaren Yaba ve Yeni Olgu dergilerinde yayınlandı. Şiir ve yazıları; Türkiye Yazıları, Dönemeç, Ortaklaşa, Yamaç, Yarın, E, Yeni Biçem, Edebiyat ve Eleştiri, Papirüs, Ötekisiz, Kum, Düşe-Yazma, Agora, Ünlem, Gediz, Dize, Üç Nokta, vd. dergilerde yayımlandı. ‘Ütopya’ ve ‘Kunduz Düşleri’ dergilerini çıkartan ekipte yer aldı. Yeni Bütüncü Şiirin Manifestosu’nu yayımladı. “1980’li yıllarda başlayan şiir serüveninde göçlendirilmiş ve kurulu düzene başkaldıranların amansız yazgısını, kendi yaşantı örüntüleriyle içi içe örerek, duru bir dille, birey-toplum izdüşüm dengesini gözeterek, imgeyi maske düşürücü bir tarzda kullanan çıplak şiirler yazıyor.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!