MARMARİS MANŞET

İKİ KADİM DOST

Metin CANGÖR

Yazarın şu ana kadar yazılmış 455 makalesi bulunuyor.

İki kadim dost deyince herhalde anlarsınız Biden ve Putin. İkiside meslektaş yani temelden hukukçular. Sonra 2.ci Dünya Harbinin Müttefikleri. Almanlar Moskova’ya girmek üzere iken yetişen Amerika ve Rusya’yı kurtarması.
Sonra Almanya’yı aralarında bölmeleri. 1945 yılında Yalta’da yaptıkları özel anlaşma ile Avrupa’yı ikiye bölerek birbirlerinden korkutup silah satmaları.
Amerika ve Rusya kadim dostluğu Biden ve Putin ile değil Stalin ile Trumann arasında Yalta konferansında başlamış Bush ve Gorbatchov ile değişerek devam etmiştir.
Unutmayınız Bush eski CIA Başkanı, Gorbatchov’da eski KGB Başkanı idi ve 1945 Konferansından tam 45 yıl sonra 1990 da masaya oturup Avrupa’da kendi ördükleri duvarları kaldırdılar.

Bu iki ülke Kuzey’de sınır komşusu olmalarına rağmen birbirlerine tek bir kurşun atmamışlardır.
Bugünde, dün’de ve daha önceleri hep işi kızıştırdılar ama arka planda herşey planlı idi.

Sevgili okurlar şöyle bir soru sorayım. Bir yıl içinde kaç defa Amerikan ve Rus İstihbarat ajanlarının karşılıklı toplandıklarını biliyor musunuz? Çok defa…
Bakınız Amerika Kore’de, Vietnam’da, Irak’ta ve çeşitli diğer yerlerde bir şekilde savaş yaptı ama Rusya en ufak bir müdahale yaptı mı? Bence askeri destek bile verdi.

Amerika ile Rusya arasındaki gizli anlaşmayı kabul edemeyen ve karşı çıkan tek kişi JF Kennedy idi, onu da Oswald isimli bir CIA Ajanı öldürdü, hemen arkasından kanser hastası Ruby’de onu öldürdü ve çok kısa süre sonra kendi de öldü. En ufak bir belge bırakılmadı.

Evet Rusya ile Amerikayı düşman sananların, televizyonlarda ahkam kesenlerin dünyadan haberi yok. Çin’i de bu duruma hazırlıyorlar eğer Çin anlarsa tabii o da düşman görünecek ve birbirleri ile askeri silah satış yarışı başlayacak. Aksi halde devletlerarası ticaret ve büyük paralar kazanmak çok zor.
Türkiye bugün S-400 ler ile bunun güzel bir örneğini yaşıyor.

YAZARIN SON YAZILARI
DİSİPLİN VE DÜZEN - 4 Ağustos 2021
TÜRKİYE’YE YARDIM EDİN - 3 Ağustos 2021
YANGIN - 2 Ağustos 2021
Yangın - 2 Ağustos 2021
ASKERİ GÜÇ NEDİR? - 28 Temmuz 2021
AFGAN GÖÇMENLER - 26 Temmuz 2021
İNANILMAZ PAHALILIK - 26 Temmuz 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!