MARMARİS MANŞET

İKİ KÖTÜDEN İYİSİ

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 306 makalesi bulunuyor.

Bu yazıyı kaleme aldığım zaman henüz ABD başkanı belli değildi. Yarın bu satırları okurken anormal bir olay çıkmamış ise kazanan beli olacaktır.
Ülkemiz için bence hiçbir şey değişmeyecektir kim kazanırsa kazansın. TRUMP sağ yanağımızdan öperken, BİREN, sol yanağımızdan öpecek.
Amerika’da dış politikalar bizim gibi yazboz levhasına benzemez. Amerika’da dış politikaların genel anlamda değiştirilmesi zordan da ötedir. Ne olur, biri a planını uygularken dış politikada diğer a en yakın politikayı uygular. Biri “ana” derken ötekisi “anne” der. Biri yoksullara yardım edeceğim der, diğeri yoksulların üzerindeki vergi yükünü azaltacağım der. Anlayacağımız ikisinin de bir birinden farkı yoktur, neticede itibariyle yine aynı kaba şeylerini ederler.
ABD ye güven olmaz, Amerika bencildir, kendinden başkasını asla düşünmez eğer düşünüyor gibi gözüküyorsa bilin ki bizden bir menfaati vardır.
Peki, Amerika’dan kopabilir miyiz derseniz asla kopamayız. Rusya’ya göz kırpsak ta ekonomik ve sosyal bağlarla bağlanmışız bir kere Amerika’ya. Bu zincirleri koparabilir miyiz derseniz belki gevşetebiliriz ama kopma noktasında bir değil yüz kere düşünmemiz gerekir.
Evet, Amerika seçimleri çağın seçimleri, zaten bilinmeyen ve çaresi henüz bulunamamış bir musibet salgın, dünyaya, yeni bir düzenin temellerini atmış ve inşasına devam etmektedir.
Kurulacak bu yenidünya düzeninde, ayaklar baş, başlar ayak ta olabilir bu denli bir yenidünya düzeni olur mu derseniz neden olmasın ki derim.
Fakir zengin arası o kadar açıldı\ açılıyor ki yenidünya düzeninde ya fakir olacak ya da zengin, ara sınıf olmayacak.
Kim bilir belki de yeni dünyada fakirlerle zenginler karşı karşıya kalacaklar, en basitinde yapılacak seçimleri düşünün, yüzde yetmişi fakir yüzde otuzu zengin bir dünyada.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!