MARMARİS MANŞET

İLGİNÇ TEDBİRLER

Metin CANGÖR

Yazarın şu ana kadar yazılmış 387 makalesi bulunuyor.

Pazartesi akşamı bütün Türkiye Sayın Cumhurbaşkanının Millete hitaben yapacağı yeni tedbirlerle ilgili konuşmasını bekledi. Uzun bir bekleyişten sonra Sayın Cumhurbaşkanı konuşmaya başladı ama yeni tedbirlerle ilgili değil tamamen siyasetle ilgili kendi düşüncelerini söyledi.
Siyaset ne zaman bitip yeni tedbirler anlatılacak diye bayağı bekledik, çünkü Hükumetin bu iş için toplanacağı söylenmişti.
Sayın Cumhurbaşkanı konuşmasının sonunda kısaca yeni tedbirlerden söz etti. Türkiye haritası renklendirilip renklere göre tedbirler alınması kararı açıklandı.
En ilginç gelen tabloda Güneydoğu Anadolu’nun nasıl mavi renkte, yani çok az vaka’ya sahip olduğu…
Hem terör var, hem en az vaka orada…Bu nasıl oluyor? Acaba orada az test mi yapılıyor?

Yeni açıklanan tedbirler bana hiç normal gelmedi. Şehirlerarası seyahat serbest, o zaman taşıyıcılar kırmızı yerlerden mavi yerlere giderse hastalığı bulaştırabilirler…
Örneğin Muğla mavi olsaydı, haftaya İstanbul, Ankara, İzmir’den yazlıklarına hücum edecek çok insan olurdu ve Muğla bir haftaya kalmaz kırmızıya dönerdi.

Demek istediğim bu gibi insanı öldürücü, ekonomiyi ağır yaralayıcı salgınlardan biran önce kurtulmak için çok daha pratik, kolay ve insanların uyabileceği tedbirler getirilmeliydi veya en azından şehirlerarası trafik kontrol altına alınmalıydı diye düşünüyorum.
Bu gibi sosyal hayata uyumsuz birçok tedbirler Bilim Kurulu tavsiyeleri ile oluyor, 65+ yaşlara olduğu gibi…

Benim şahsi, tamamen siyaset dışı düşüncem ise yukardaki ilginç ve renklere bürünmüş tedbirler yerine Aşıya ağırlık verilmeli idi.
Türkiye’yi de, dünya’yı da bu virüsten kurtaracak olan TEK ŞEY AŞIDIR.
O zaman tamamen aşı üzerine odaklanıp, mutlaka aşı bulup günde 2-3 Milyon aşı yapılması için tüm gerekli tedbirlerin uygulanması halinde hiç olmazsa yaz aylarında ülkeyi turizme hazır hale getirirdim…

Türkiye’nin bugünlerde en büyük hatta 1. ci hedefi acele aşı bulmak olmalıdır.
Avrupa, pandemi nedeni ile müthiş sıkılmış durumda ve tatil yapmak için gün sayıyor…
Turizmden gelecek en az 40 – 50 Milyar Doları başkalarına hibe etmemek için en önemli tedbir Aşı olmalı, aksi halde herkes için maddi ve manevi çok daha sıkıntılı günler kaçınılmaz demektir.

YAZARIN SON YAZILARI
TURİZM - 20 Nisan 2021
ELEKTRONİK KELEPÇE - 20 Nisan 2021
TURİZME YAZIK OLDU - 15 Nisan 2021
KARADENİZ ISINIYOR - 14 Nisan 2021
ZAMLARA DEVAM - 9 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!