MARMARİS MANŞET

İlk Beyin Anevrizma Ameliyatı Gerçekleştirildi

İlk Beyin Anevrizma Ameliyatı Gerçekleştirildi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk beyin baloncuğu (ANEVRİZMA) ameliyatı Beyin Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güven Gürsoy tarafından gerçekleştirildi.
Beyin anevrizması, damar üzerinde balon şeklinde oluşan şişkinliğe bağlı atardamar duvarındaki zayıflamadır. Toplumun yaklaşık %1-5’inde görülebilen, beyin kanamasına meyili sebebiyle ölümcül sonuçlar doğurabilen ciddi bir hastalıktır. Genellikle beynin beslenmesini sağlayan karmaşık damar yapılarının ayrım veya dallanma yerlerinde bulunur. Travma ve tansiyona bağlı kanamayı takiben 3. en sık beyin kanaması sebebidir. Şuur değişikliği, yüzde ve vücutta felç gelişimi, bulantı ve kusma, nöbet gelişmesi gibi ciddi klinik semptomlarla ortaya çıkabilir. Hayatında hiç görmediği şiddette ve aniden gelişen baş ağrısı genellikle tipiktir.Bu rahatsızlığı hızla tetkik ederek tanı koymak ve tedaviye erken başlamak yaşam kalitesini artırmakta, hayat kurtarmaktadır. Anevrizma kliplenmesi denilen cerrahi bir işlemle damar baloncuğu kapatılmaktadır. Bu müdahale beyin cerrahisi ameliyatları içerisindeki en riskli operasyonlardan biridir.
Yapılan operasyon ile ilgili bilgi veren Uzmanı Op. Dr. Güven Gürsoy “Hastanemizde teknolojiyi de takip ederek artırılan teknik alt yapı ve ehil sağlık personellerinin bulunmasıyla artık bu ameliyatlar yapılmaya başlanmıştır. Biz de hastanemizde ve ilimizde bir ilki gerçekleştirmek şansına erişmiş bulunmaktayız. Tetkik süreci, ameliyat işlemleri ve yoğun bakım tedavileri son derece önemlidir. Hastanemizde bulunan girişimsel anjiografi ünitesinde yapılan DSA dediğimiz beyin anjiografi işlemi tanıda büyük önem kazanmaktadır. Böylelikle hastaları tanımamızda ve cerrahilerini yapabilmemizde önemli bir yol kat ettik. Ameliyathanedeki tüm çalışanların özveri ve deneyimi ile ameliyatı gerçekleştirdik. Ameliyat sonrası tedavi ve bakımda yoğun bakım hizmetleri önem arz etmekte, başarıyla yürütülmektedir. Dolayısıyla anevrizma cerrahileri gibi ameliyatlar ancak farklı klinik branşların bulunduğu multidisipliner yaklaşımlarla yapılabilir.
Daha önceki yıllarda beyin anevrizma cerrahisinin hastanemizde yapılamaması sebebiyle diğer illere sevk edilmek durumunda olan hastalar artık hastanemizde de tedavi olabilecektir. Başta hastane yönetimimiz olmak üzere konuya hassasiyet gösteren herkesin bu başarıda katkısı büyüktür.
Bu süreçteki desteklerinden dolayı hastane yönetimine, meslektaşlarıma ve ameliyathane ekibine teşekkür ederek, bir ilki gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu duyduğunu ifade etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ