MARMARİS MANŞET

İlk yardım hayat kurtarır

İlk yardım hayat kurtarır

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından Marmaris Armutalan Kültür merkezinde “Sen de Hayat Kurtarabilirsin” konulu panel düzenlendi. MSKÜ Sağlık Hizmetleri MYO Yaşlı Bakım Programı Başkanı Öğretim Görevlisi Zeynep Acar, “İlk yardım konusunda bilinçlenmek ve temel kuralları öğrenmek, kaza veya rahatsızlık yaşandığında doğru şekilde müdahale ederek yaralıdaki zararı en aza indirmenizi hatta hayat kurtarmanızı sağlar” dedi.

İLKYARDIMDA FARKINDALIĞI ARTTIRACAĞIZ

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sağlık Hizmetleri (MYO) Yaşlı Bakım Programı Başkanı, Öğretim Görevlisi Zeynep Acar, toplumda ilkyardımın önemi konusunda farkındalığın arttırılması için panel düzenlendiğini belirterek,  “ MSKÜ’nden değerli akademisyenlerimiz ve Muğla İl Sağlık Müdürlüğü’nden gelen değerli uzmanlarımız; bebek çocuk ve yetişkinlerde yaygın görülen kalp hastalıkları, belirtileri ve acil durumlar; 112 aranırken nelere dikkat edilmeli; Otomatik eksternal defibrilatörün (elektro şok cihazı) ilkyardımcılar tarafından ilk dakikalarda kullanılmasının önemi; hava yolu tıkanıklıklarında ilkyardım konularında teorik ve uygulamalı anlatımları hayatımızda birçok konuda yardımcı olacak” dedi.

Zeynep Acar ilkyardım konusu hakkında herkesin bilinçlenmesini söyleyerek şu ifadelere yer verdi, “Hayatı tehlikeye sokacak acil durumlarla yaşamımızın her anında karşı karşıya kalabiliriz. İşte bu anlarda bizim ve o an yanımızda olanlar tarafından neler yapılması gerektiğinin bilinmesi ve uygulanması hayati önem taşımaktadır. Örneğin özellikle çocuklarda sık karşılaştığımız hava yolunun yabancı cisimle tam tıkanması durumu, hemen müdahale edilmediği takdirde bilinç kaybı, solunum/kalbin durması ile sonuçlanacaktır. Bu nedenle o anda duruma tanık olanların vakit kaybetmeden yabancı cismi çıkarmak için yapılması gereken manevraları yapması çocuğun hayatını kurtaracaktır. Yine kalp krizi esnasında durumun farkına varıp hemen 112’nin aranması gerektiğinin bilinmesi bile hayat kurtaran bilgilerdir. Önce yakınlarını aramak, hastaneye kendi imkanları ile gitmeye çalışmak; zaman kaybı, beslenmesi bozulmuş kalp kasının daha çok hasar görmesi ve durumunun daha kötüye gitmesi ile sonuçlanacaktır. Bu nedenle toplumdaki bütün bireyler, çocuklar da dahil acil durumlarda yapılması gerekenler konusunda bilgi sahibi olmalı. Öyle ki birçok ülkede ilkyardım dersi, 6. 7. sınıflardan itibaren müfredatta yer almakta. Burada öğrenilen bilgilerle bir yaşama bile dokunulsa bu bizler için en büyük kazanım olacaktır.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!