MARMARİS MANŞET

IPA-II BİLGİLENDİRME TOPLANTISI MUĞLA’DA

IPA-II BİLGİLENDİRME TOPLANTISI MUĞLA’DA

İlki 2007-2013 yılları arasında uygulanan  ve ikincisi 2014-2020 yıllarını kapsayan, ülkemizin Avrupa Birliği’ne tam üyeliği sürecinde sağlanan Türkiye-AB Mali İş Birliği kapsamında sürdürülen Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA-II) ile ilgili yapılan operasyonların, projelerin ve hibelerin uygulama süreçleri ve sonuçlan hakkında farkındalık arttırmak amacıyla Muğla’da bilgilendirme toplantısı düzenlenecek.

10 Aralık Salı günü Muğla Demircioğlu Park Otel’de düzenlencek toplantıda, ilgili bakanlıklar, hibe faydalanıcıları, yerel yönetimler, potansiyel faydalanıcı kurum ve kuruluşlar, üniversiteler ile medyayı bilgilendirmek ve yürütülen Sektörel Operasyonel Program hakkında kamuoyunda farkındalık oluşturmak amacıyla, Eğitim ve Sosyal Politikalar Sektörel Operasyonel Programı (İESP SOP) hedefleri, faaliyetleri, uygulanan projelerin çıktıları hakkında paydaşlarla bilgi paylaşmak ve yerel paydaşları yararlanabilecekleri hibeler ve başvuru süreçleri hakkında bilgi verilecek.

IPA NEDİR?

AB, aday veya potansiyel aday ülkelere verimli kaynak aktarımını sağlamak üzere 2007 yılında yeni bir mali yardım sistemi oluşturdu. Bu sisteme de IPA (Instrument for Preaccession Assistance/Katılım Öncesi Yardım Aracı) adı verildi. Türkiye ile AB ilişkilerinin önemli bir boyutunu oluşturan bu mali işbirliğinin ilk dönemi IPA I adı altında 2007-2013 yılları arasında uygulandı.

   IPA kapsamında verilen yardımların temel amacı, Topluluğun uyum politikasının yönetilmesi ve uygulanmasına hazırlanmalarını teminen aday ve potansiyel aday ülkelere katkı sağlamak, onları üyelikle birlikte devreye girecek yapısal fon uygulamalarına hazırlamak ve dolayısıyla bu ülkelerin Avrupa Birliği üyeliğine hazırlanmalarında destek sağlamaktır.

   Bu amaç doğrultusunda, IPA kapsamında aday ülkenin AB’ye üye olma yolundaki ihtiyaç ve önceliklerine hizmet eden projeler desteklenmektedir. Projeler aracılığıyla kullandırılan mali yardımlar, AB’ye uyumu ve bu uyum için gerekli idari kapasitenin oluşturulmasını hedefliyor. Bununla beraber ekonomik ve sosyal uyumun sağlanmasına (bölgesel kalkınma, tarımsal ve kırsal kalkınma, sınır ötesi işbirliği ve KOBİ projeleri) yönelik projeler de mali yardımlar içerisinde gün geçtikçe artıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!