MARMARİS MANŞET

İŞARET DİLİ EĞİTİMİ BAŞLIYOR

İŞARET DİLİ EĞİTİMİ BAŞLIYOR

Marmaris Kent Konseyi işitme engeliler, engelli aileleri ve gönüllüler için1. Derece işaret dili kursları başlıyor.

Marmaris Kent Konseyi, Engelli Çalışma Grubu kurarak, engelli bireylerin yaşam haklarına katkı da bulunmak için, işaret dili eğitimlerine başlıyor. Engelli çalışma grubunun kurulmasının amacı yaşayan engellilerin tamamına hitap edebilmek için kurulduğunu belirten Kent Konseyi, ihtiyaçlarını giderebilmek, sosyal topluma entegrasyonu sağlayabilmek, ailelerine nefes aldırabilmek, onların istek önerilerini aktarabilmek ve değerlendirebilmek için 18 Aralık 2019 tarihinde engelli çalışma grubumuzu kurduk” dedi.

KURSLAR ÜCRETSİZ VERİLECEK

Ülkemizde İşitme Engelliler Federasyon verilerine göre 2.5 milyon, Birleşmiş Milletler verilerine göre ise 3 milyon işitme engelli bulunduğunu söyleyen Kent Konseyi, “İşitme engelli bireylerle iletişim kurarak, onların iş ve sosyal hayata olan katılımlarını arttırmak için Engelli çalışma grubunun ilk etkinliği olarak ilçemizde yaşayan işitme engeliler, engelli aileleri ve gönüllüler için 1. Derece işaret dili kurslarına önümüzdeki hafta başlayacağız. Ücretsiz olarak vereceğimiz bu kursa katılmak isteyenlerin kent konseyine başvurmalarını istiyoruz. Programın süresi 120 saattir. Haftada 3 gün ve 3 saat olarak planlanmaktadır. Kent konseyi ofis odalarında kursumuz verilecektir” şeklinde konuştu.  İşaret Dili Eğitmeni ve tercümanı olan Tuğba Çetinel Öcal şu ifadelere yer verdi, “ Kent Konseyin de derslerimiz başlayacaktır. 10 kişiden daha fazla olan gruplarla başlayacağız. İşitme engelli bireylerle iletişime geçmek için, derse devamlılık zorunludur. 2. seviyeyi almak isteyen kişiler de 1. seviyede ki işaret dili devamlılığını göz ardı etmemelilerdir. Herkesi kursumuza bekliyoruz.”

EĞİTİMİ ALANLAR ÖĞRETMEN OLABİLECEK

İşaret Dili Eğitimi Kursu Sertifikası Katılma Koşulları ise şu şekilde sıralandı, “ Okuma yazma bilmek veya İlkokul mezunu olmak. İşitme engellilerle iletişim kurabilecek bedensel ve fiziksel özelliklere sahip olmak Bu kursun devamında 2.seviye 200 saat Eğitimi alanlar için Milli Eğitim Bakanlığının önümüzdeki dönemlerde işaret dili dersini zorunlu ders olarak planladığından dolayı, okullarında pedagojik eğitimler alarak öğretmenlik yapma imkanları olacaktır.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!