MARMARİS MANŞET

İSİMLER FARKLI VAHŞETLER AYNI

İSİMLER FARKLI VAHŞETLER AYNI

BAŞKA ZEYNEPLER ÖLMESİN

CHP Muğla Kadın Kolları İl Başkanlığı, Menteşe İlçesi Kötekli Mahallesi’nde 22 yaşındaki Zeynep Şenpınar’ın  erkek tarafından katledilmesine tepki göstererek, “Sonuna kadar Zeynep’in davasının takipçisi olacağız. Kadın cinayetleri politiktir. Başka Zeynep’ler ölmesin” dedi.

CHP Muğla İl Kadın Kolları ve 13 İlçe Kadın Kolları Başkanlıkları, vahşice katledilen  Zeynep Şenpınar’ın ölümü hakkında ortak bir basın açıklaması yaptı. Muğla Menteşe ilçesinde ayrıldığı erkek tarafından vahşice katledilen Zeynep Şenpınar’ın ölümü Türkiye’yi yasa boğdu. Şenpınar’ın 2 hafta önce erkek arkadaşı hakkında şikayetçi olduğu, bir gün sonra ise şikayetini geri çektiği öğrenildi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü’nden geçen sene mezun olan Şenpınar, memleketi Kahramanmaraş’ta babasının yanına defnedildi.

SOSYAL MEDYA DA KOCA

 PROFESÖRLER DİKİZLİYOR BİZİ

CHP Muğla İl Kadın Kolları ve 13 İlçe Kadın Kolları Başkanlıkları, vahşice katledilen  Zeynep Şenpınar’ın ölümü hakkında ortak bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada, “ Bayramın ilk günü ne yazık ki Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümünden bir yıl önce mezun olan ve henüz 25 yaşında iken ilimiz de katledilen Zeynep Şenpınar cinayetini kınamak için buradayız. Basın açıklamamız İl Kadın Kolları ve 13 İlçe Kadın Kolları Başkanlıklarımızca eş zamanlı olarak yapılmaktadır.Ve bir kadın daha öldürüldü. Okulda, kantinde, evinde, yurtta, pavyonda ya da yolda. Ne fark eder ki? Çocuk yaşında evlenmek istemediğinden ya da okula gitmek istediğinden, özgür taleplerinden ya da özgür hissettiğinden. Hiç fark etmiyor. Eğer ki kadınsan ve bu taleplerde bulunduysan ölmeyi hak etmiştir diyor bazı siyasilerimiz.

Oysa ki ne zor bu ülkede bir kadın olarak yaşamak. Sosyal medya da koca profesörler dikizliyor bizi. Saklanmamız mümkün değil.

ZEYNEP’İN DAVASININ TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

15 yaşında cinsel olgunluğa eriştiğimizi söylüyorlar, ancak kendi kararlarımızı verecek kadar büyümemiz mümkün değil…. Büyüyüp evlensek boşanmamız mümkün değil, hatta bazen yaşamak bile mümkün değil,, Döverek terbiye etmeye çalışırlar ve her defasında pişman olduğunu söylerler, inanırız bazen. Çoğu zaman çaresizlikten. Her geri dönüş ise tekerrürden ibarettir. İbretlik sonuçları olan ama ibret alınmayan geri dönüşler. Sonuç hep aynıdır. Bir kere kalktı mı öfkenin eli hiç inmeyecektir oysa ki. Zordur kadın olmak bu ülkede…

Korkak, küçük, alçak erkekler öldürür bu ülkede koca yürekli kadınları. Sonra hiçbir şey olmamış gibi devam eder hayat..

CANIMIZ YANIYOR

O yüzden sen, sen ol! Ne sana kalkan eli, nede bunu destekleyenleri, arkasında duranları, gizlice onaylayanları, ima bile edenleri asla affetme! Son 10 yılda en fazla kadının öldürüldüğü 2019 yılında 474 kadın erkek şiddeti sonucu hayatını kaybetti. Son 4 ayda da 98 kadın. Kadınların en çok öldürüldüğü, şiddet tehdidi altında, evlerde kalmak zorunda olduğu korona günlerinde, 6284 sayılı kanunun ve İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasının önemini bir kez daha vurgulamak istiyoruz. . Kadın cinayetleri durmuyor, bitmiyor, kadın düşmanlığını körükleyen, erkeğe cesaret veren politikaların uygulanmaya devam etmesi, işlenen cinayetlerin yargıda titizlikle ele alınmaması ne yazık ki sayının artmasına neden oluyor. Artık eşitsizliğe, ayrımcılığa, kadına karşı şiddete, kadın cinayetlerine karşı daha güçlü çözümler ortaya koymak gerekiyor.

Zeynep Şenpınar için içimiz acıyor, canımız yanıyor. Çok üzgünüz. Kederli ailesine, sevenlerine, arkadaşlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz, mekanı cennet olsun. Sonuna kadar Zeynep’in davasının takipçisi olacağız. Kadın cinayetleri politiktir. Başka Zeynep’ler ölmesin.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ