MARMARİS MANŞET

İŞLENEN SÜT MİKTARI AZALDI

İŞLENEN SÜT MİKTARI AZALDI

Süt sanayi işletmeleri tarafından toplanan inek sütü miktarı Ekim ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 azalış gösterdi. İçme sütü ve süt ürünleri üretimi yapılan süt sanayi işletmeleri tarafından toplanan inek sütü miktarı Ekim ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 azalış gösterdi. Ekim’de bazı süt ürünlerinde üretim de azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Süt ve Süt Ürünleri Üretimi, Ekim 2019 verilerini açıkladı. Süt sanayi tarafından toplanan süt miktarı azaldı. Ticari süt işletmelerince toplanan inek sütü miktarı, Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 azalarak, 753 bin 569 ton oldu.

Toplanan inek sütü miktarındaki bazı ürünlerin üretimine de düşüş olarak yansıdı.Ekim ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 127 bin 869 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre %6 azalış gösterdi.

İnek peyniri, yoğurt ve ayran üretimi arttı

İnek peyniri üretimi Ekim’de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,7 artarak, 57 bin 826 ton olarak gerçekleşti. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 474 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 67,2 azaldı. Yoğurt üretimi 98 bin 305 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2, ayran üretimi ise 67 bin 98 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 artış gösterdi.

Ekim ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama yüzde 3,5, protein oranı ise ortalama yüzde 3,2 olarak tespit edildi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 1,8 artarken, takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 azaldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!