MARMARİS MANŞET

İSTİFA

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 337 makalesi bulunuyor.

Evet, istifa tek taraflı bir irade beyanı olmakla birlikte bazen de tek taraflı olmayıp istifaya zorlanan insanlarda vardır iş hayatında. Zorunlu istifa dışında kişiye bağlı istifaların kabul edilip edilmemesi ise kurum yöneticisine bağlı olmakla birlikte, kişi kararında ısrar ederse yönetici, istifa edenin kararına uymak zorundadır. Zira istifa Anayasal bir haktır. Geçtiğimiz hafta üst dizey bir şahsiyetin, İç İşleri Bakanının istifa olayı ile çalkalandı Türkiye.Bu istifa olayında abartılacak hiçbir şey yoktu, zira Sn. Bakan istifa etmiş, Sn. Cumhurbaşkanı da bu istifayı kabul etmemişti, Bakan kararında ısrar etmeyince olay rafa kalkmış ve istifa olayı gerçekleşmemişti.

Bu tamamen yasal bir durum, kimsenin bunu eleştirme hakkı olmadığını düşünüyorum. Zira istifa kişisel bir olaydır. Bu istifa olayının yaratmış olduğu ve günümüzde yaşanan salgın ve uygulanan tedbirler acısından sakıncalar yaratmıştır. Ben İç işleri bakanı olsaydım hafta sonu yasağını tereddütsüz yürürlüğe koyardım. Zira kısmi sokağa çıkma yasağı bulunan yörelerimizde, inanıyorum ki vatandaşları, bu güzel havalarda kapalı mekânlarda tutma imkânı olamayacağı demiyorum, kimsenin tutamayacağını iddia ediyorum. Ne yapılacaktı yani vatandaşa kursun mu atılacaktı elbette hayır. Vatandaş kırlara denize açık havalara ve benzeri yerlere akın üzerine akın yapacaktı. Başta güvenlik güçlerimiz olmak üzere bu insan seline de karşı koyulabileceğini düşünmeyenlerdenim. Hal böyle olunca geriye tek şıklı tek alternatif vardı o da sokağa çıkma yasağı. Bence acele alınmış bir karar da değil, sadece alınan ve alınacak önlemlerin başta izah ve açıklamalarından sonra sokağa çıkma yasağı ilan edilseydi, malum salgının ekmeğine bu kadar bal dökülmemiş olurdu.

Yapılabilecek tek şey var, uzmanların, doktorların ve tüm konu üzerindeki âlimlerin söylediği gibi, her kim sokağa çıkmış ise, kendi kendisini en az on dört günlük bireysel karantina alması. Böylece salgın riskini asgariye düşürmüş oluruz.

YAZARIN SON YAZILARI
AFGANİSTAN KORE OLUR MU? - 16 Haziran 2021
SUKûNET - 15 Haziran 2021
AKP VE PLAJ - 14 Haziran 2021
CHP BASIN TOPLANTISI - 12 Haziran 2021
DOĞALGAZ ENERJİ - 6 Haziran 2021
SANCILI NEFES - 1 Haziran 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!