MARMARİS MANŞET

İSTİKLAL MARŞININ KABULÜNÜN 99. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

İSTİKLAL MARŞININ KABULÜNÜN 99. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

Marmaris’te, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü etkinliği düzenlendi.

Marmaris İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi’nde “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” etkinliği yapıldı.

Etkinliğe Kaymakam Ertuğ Şevket Aksoy, Aksan Deniz Üs Komutanı Amiral Semih Ozangüç, C. Başsavcısı İsmet Tan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, MHP İlçe Başkanı Kemal Kalemci, Ak Parti İlçe Başkanı Ceyhun Gökmen, CHP İlçe Başkanı Zekican Balcı diğer protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Beldibi Sıtkı Zaralı İlkokulu ve Ortaokulu Müdürü Ali İhsan Damkacı şu ifadelere yer verdi: “İstiklal Marşının kabulünün 99 yılında, Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla anıyoruz. Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşını anlamak, İstiklal mücadelesini adeta özü olan bu kutlu eseri ve onu kaleme alan büyük ustayı anlatmak kolay bir iş değil. İstiklal kelimesinin manası bağımsızlıktır. Türk tarihinin vazgeçilmez kelimesidir. Geçmişten bugüne tarih sahnesinde yer alan 16 Türk devleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Milli Mücadelede Kahramanlarımız tarafından vurulan Türkiye Cumhuriyeti, hepsinin gayesi İstiklaldir. Bu necip ve soylu millet  vatansız yaşayamaz ve esaret altında kalamaz, mülteci olamaz. Son damlası akana kadar, mücadele eder. Şehadet kanı al bayrağa renk verir. Şanlı bayrağımızı ve onu taçlandıran İstiklal Marşımızın değeri paha biçilemez. İstiklal uğruna bugün dahi can veren Mehmetçiklerimiz  için Mehmet Akif Ersoy şöyle diyordu, “Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber, Sana âgûşunu açmış duruyor Peygamber.”

Etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Günün anlamını belirten konuşmanın ardından Mehmet Akif’in hayatını anlatan video klip gösterimi ve İstiklal Marşı Oratoryosu ile devam etti.  “İstiklal Marşı” konulu yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!