MARMARİS MANŞET

İTHALATA DUR DEMENİN MALİYETİ

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 247 makalesi bulunuyor.

Hiçbir ülke ben ithalata kapılarımı kapadım diyemez dememeli de. Zira ithalata kilit vurmak ekonomi çarklarının dişlerini kırmak demektir. Dişleri kırılmış bir ekonomik çarkın nasıl dönebileceğini sizlerin takdirine sunuyorum.

Ülkemizin ilk başta, üretim ara mallarına ihtiyacı var, ekmek su gibi.

Ülkemizin dış kaynak gelirlerine ihtiyacı var. Yurt dışı turizm gelirleri sıfır noktasında, hal böyle iken yurt dışından nasıl sıcak para gelecek?

Ülkemiz dış borçlarını hangi kaynak ve gelirleriyle ödeyebilecek?

Yabancı para basacak halimiz yok olduğuna göre yurt dışı ödemeleri yapabilmek için para basıp, yabancı paraya dönüştürüp, biriken borçlarımızı ödeme seçeneğini muhtemelen kullanacağız. Ya da faiz verip borç erteleme yolunu seçeceğiz.

Her iki hal, ekonomik göstergeler için, geleceğin dengeleri için hiç de hayırlı bir iş değildir.

Bu seçenekler gün ve gelecekte ekonominin fabrika arları ile oynamak gibidir. Ekonomide fabrika ayarlarına geri dönmek ise ne yazık ki deveye hendek atlatmaktan da zor olabilecektir.

Eğer ithalatta kırmızıçizgi hususunda ısrar edilirse bu kez yerli yabancı iplikten iğneye kadar her şeyin fiyatları geometrik bir şekilde artabilecek, ekonomik yaşam öngörülmez bir pahalılıkla mücadele temek mecburiyetinde kalınabilecektir.

Ekonomik kavram ve kurallarda sistem dışı bir uygulama kabul etme durumu elbette hariçtir.

İthalata kırmızıçizgi koymak, ne yazık ki, sebep ve neticeleri detaylıca incelemeden yürürlüğe koyulmak istenen bir düşünce olmuş kanaatini doğurmaktadır. Umarız ithalatta kırmızıçizgi daha detaylı bir şekilde, ekonomik yapıya uygun bir şekilde yeniden gözden geçirilir ve uygulanabilirlik derecesi yüksek bir karar haline getirilir umudundayız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ