MARMARİS MANŞET

KAÇAK SÖZ KONUSU DEĞİL

KAÇAK SÖZ KONUSU DEĞİL

Muğla Büyükşehir Belediyesi,  deniz dibinde bulunan atık su tahliye sistemlerinin parçalanıp, aşındığı için çevre kirliliğine neden olduğu ile ilgili basında çıkan haberlere yönelik açıklama yaparak kaçak, kırık veya sızdırma söz konusu değil dedi.

Ulusal ve yerel basında geçtiğimiz günlerde yer alan Marmaris’te deniz dibinde bulunan atık su tahliye sistemlerinin parçalanıp, aşındığı için çevre kirliliğine neden olduğu yönündeki haberlere yönelik Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama geldi. Açıklamada , “ Bahsi geçen haberlerde dalgıçların deniz altında çektikleri görüntülerde toplam 7,36 km’lik hat ile kıyıdan 406 metre açıkta, 20 metre derinlikte denize deşarj edildiği 10 ayrı difüzör kaçak veya kırık olarak gösterilmektedir. Difüzörlerin görevi deşarj etmek ve hattın çıkış noktası olduğunu hatırlatırız. Haberde belirtilen 7 ayrı noktada kaçak, kırık veya sızdırma olduğu konusunda gerçeği yansıtmadığını belirtmek isteriz” denildi.

Yapılan açıklama şöyle; “ Öncelikle Marmaris Atıksu Arıtma Tesisimiz 50 bin 625 metreküp gün kapasiteli, fiziksel ve biyolojik arıtma ünitelerine sahip biyolojik atıksu arıtma tesisidir ve 2002 yılında devreye alındığını belirtmek isteriz. Tesisimiz Tesis ikincil arıtma sonrası derin deniz deşarjı ile arıtılmış atıksuları Marmaris Yalancı Boğaz Mevkiine deşarj etmektedir.

Bu bilgiler doğrultusunda, tesisimiz devreye alındığı günden bu yana SU KİRLİLİĞİ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ’nde ve KENTSEL ATIKSU ARITMA TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ’nde belirtilen deşarj standartlarına uygun olarak arıtılmış ve arıtma faaliyetleri çevre mevzuatlarına uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Bu uygunluk tarafsız akredite Laboratuvar tarafından ayda 2 defa numune alınarak analiz edilmekte ve tesis çıkışındaki suyun kalitesini Bakanlığın ilgili mercilerince sürekli takip edilmesini sağlayan SÜREKLİ ATIKSU İZLEME SİSTEMİ (SAİS) ile anlık olarak analiz edilmekte ve kayıt altına alınmaktadır. Deşarj edilen arıtılmış su, online uzaktan izleme sistemi ile Bakanlık tarafından kesintisiz olarak takip edilmekte ve denetlenmektedir. Deşarj edilen su kalitesinin SKKY ve KAAY sınır değerlerini aşması durumunda ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilerince cezai işlem uygulanmaktadır. Bugüne kadar yapılan çıkış suyu analizlerinde hiçbir problem yaşanmamış ve deşarj standartlarında herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı gibi cezai işlem de uygulanmamıştır.

“DİFÜZÖRLERİN GÖREVİ DEŞARJ ETMEK”

Teknik anlamda bilgi vermek gerekir ise, bahsi geçen haberlerde dalgıçların deniz altında çektikleri görüntülerde toplam 7,36 km’lik hat ile kıyıdan 406 metre açıkta, 20 metre derinlikte denize deşarj edildiği hat gösterilmektedir. Bu görüntülerde teknik olarak bilinen 10 ayrı difüzör kaçak veya kırık olarak gösterilmektedir. Ancak difüzörlerin görevi deşarj etmek ve hattın çıkış noktası olduğunu hatırlatır haberde belirtilen 7 ayrı noktada kaçak, kırık veya sızdırma olduğu konusunda gerçeği yansıtmadığını belirtmek isteriz. Ayrıca bu deşarj noktalarımız, Derin deniz deşarjı yapan Tesisimizde 2009/16 sayılı Derin Deniz Deşarjı İzleme Genelgesi kapsamında her yıl Ocak ve Ağustos aylarında tesis çıkışından ve deniz suyundan Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği, Kentsel Atıksu Arıtım Yönetmeliği ve Yüzme Suyu Kalitesinin Yönetimine Dair Yönetmelik’te yer alan parametlerin analizleri yapılmaktadır. Ayrıca her yıl İlkbahar ayında deşarj hattı ve difüzörlerinin kontrolleri dalgıç vasıtası ile kontrol edilmektedir. Yıl sonu analiz sonuçları ve dalgıç tarafından alınan survey görüntüleri ile dalgıç raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulmaktadır.

“HATTA HERHANGİ BİR TAHRİBAT YOK”

En son 2019 Mayıs ayında yapılan Marmaris survey sonuç raporuna göre hatta herhangi bir tahribat olmadığı, difüzör çıkışlarının tıkalı olmadığı, boruları kapatan kapak bloklarının normal olduğu ana hattaki kapak bloklarının herhangi bir su altı dalgası ya da başka bir sebeple devrilip dağılmaması için ana hattı kuvvetlendirdiği tespit edilmiştir.

Tesisimizden alınan iç izleme analiz sonuçları, derin deniz deşarjı izleme analiz sonuçları, çevre izni yenileme analiz sonucu, denetim analiz sonucu ve SAİS İstasyonu günlük ortalama analiz sonuçları ekte sunulmuştur.

Sonuç olarak raporda belirtilen hususlar ve ekinde sunulan bilgi ve belgelerden de anlaşıldığı üzere “atık suların arıtılmadan yalancı boğaza deşarj edildiği” ve “borularda çatlama veya delikler meydana geldiği” iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!