MARMARİS MANŞET

KADINA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS

KADINA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS

Marmaris’te,  Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Koordinasyon bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Kadına yönelik şiddet en basit ve açık izahıyla bir insanlık suçu olduğunu söyleyen Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy , “Toplumumuzda bu tür olayları toplumumuzda sıfıra indirmek için çalışacağız. Kadına yönelik şiddete karşı topyekün mücadele etmeliyiz” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının önderliğinde başlatılan çalışma sonucunda, İçişleri Bakanı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Adalet Bakanı, Milli Eğitim Bakanı, Sağlık Bakanı ve Diyanet İşleri Başkanının ortak imzasıyla yürürlüğe girerek, 75 maddeden oluşan, 2020-2021 yılları “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı” ile valiliklere verilen görev ve sorumlulukların gecikmeksizin uygulamaya geçirilmesi, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun uygulanmasında etkinliğin, koordinasyonun arttırılması ve yaşanan üzücü olayların tekrarlanmasının önlenmesi amacıyla,  İçişleri Bakanlığı tarafından tüm ilçelerde eş zamanlı olarak düzenlendi.

Sabancı Lisesi Konferans salonunda yapılan bilgilendirme toplantısına, Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, Cumhuriyet Başsavcısı İsmet Tan, Marmaris İlçe Jandarma Komutanı Yrb. Mustafa Çetinkaya,  Marmaris İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, daire amirleri ve davetliler katıldı.

Kadına karşı şiddet en basit ve açık izahıyla bir insanlık suçu olduğunu söyleyen Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, “ Zaman zaman kamuoyu ve basında kadına karşı şiddet ve cinayet konusunda bu şiddet eylemlerini üstü kapalı da olsa mazur gösteren birtakım talihsiz açıklamalarla karşılaşıyoruz.

Hiç şüphe yok ki kadına karşı şiddet ne kadar insanlık suçu ise bu şiddeti mağdur gösteren hastalıklı açıklamalarda hem kendi nitelikleri itibariyle hem de şiddeti teşvik etmeleri anlamında ayrı bir insanlık suçu oluşturuyor. Bu şiddeti mazur gösteren hastalıklı açıklamalarda hem kendi nitelikleri itibariyle, hem de şiddeti teşvik etmeleri anlamında ayrı bir insan pusulası oluşturuyor. Bugün ne yazık ki aslında Türkiye’deki kadına şiddet olayları birçok gelişmiş ülkenin rakamlarının gerisinde kalsa da bugün Türkiye’de kadına şiddet yoktur diyemeyiz” dedi.

TOPYEKÜN MÜCADELE ETMELİYİZ

 Mevzuatta kadına şiddetin önlenmesine dair hükümler olduğunu belirten Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, “ Bu konuda çalışmalar yürütülüyor ancak bu tür suçlarda suç sıfıra inmeden yani bu tür olaylar tamamıyla ortadan kalkmadan bu mücadelede başarı izlemek mümkün değil. Çünkü söz konusu olan her şeyden önce insan canı, kadın cinayetlerinde yaşama hakkının ortadan kaldırılması kısıtlanması meselesi. Cinayetin her türlüsü kötü ama korunmaya muhtaç fiziken zayıf kadına işlenen cinayet tabii ki daha da kötü. Bu meselede topyekün mücadele etmeliyiz”  şeklinde konuştu.

Kadına şiddet sadece adli makamların ve kolluk güçlerin görevi olmadığını kaydeden Aksoy, toplum olarak, kamu kuruluşları olsun, tüm toplum kuruluşları ve vicdan taşıyan herkesin görevi olduğunu söyledi.

Kadına şiddet ve cinayetin basında yer almamasını istediğini belirten Aksoy, “  Gönlümüzden geçen odur ki artık kadına şiddetin, kadın cinayetlerinin ismi bu toplumda, basında anılmaz olsun. Tabi ki şiddet deyince sadece fiziki şiddeti, darbı, cinayeti anlamamak lazım kadının sosyal yaşamdaki yerinin, statüsünün güçlendirilmesi toplum içinde hak etti yeri alması için de bu konunun bir bütünü çerçevesinde ele alınıp soruna kökten, radikal bir çözüm getirmek lazım bugün hiçbir medeniyet anlayışında hiçbir inanışta, hiçbir dinde erkeği kadından daha üstün olduğuna dair bir emare yok” diye konuştu.

Aksoy son olarak şu ifadelere yer verdi, “Aile ve Sosyal Çalışma Bakanlığımızın Bu çerçevede Aile ve Sosyal Çalışma Bakanlığımızın öncülüğünde içişleri bakanlığımız, Sağlık bakanlığımız, Milli Eğitim bakanlığımız, Adalet bakanlığımız, İç İşleri bakanlığımız, Diyanet İşleri başkanlığımız bir protokol hazırladılar. 2021 ve 2022 yıllarında şiddetin önlenmesine dair koordinasyonun sağlanmasına, bir eylem planı oluşturulmasına ve bu konuda önlemlerin ivedilikle alınmasına dair bir protokol bu, Tabi ki bu tür protokollerinde yine de başta söylediğim gibi başarıya ulaşması öncelikle toplumun bütün kesimlerinin üzerine düşen görevleri yerine getirmesi ve bunun yanında taşrada ki, en büyükşehirden en küçük birime kadar herkesin bütün kamu kurumlarının bu konuyu içselleştirerek ciddiyetle ele alarak her şiddet ihtimalini kendi meseleleriymiş gibi algılamasıyla mümkün olabilir.”

“Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı”  bilgilendirme toplantısında açıklama yapan Sosyal Hizmetler Uzmanı Fatma Ergün,  Dünyada her yıl şiddet nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısı 1 Milyon 400 bin kişidir.  Şiddet en çok kadınlara, çocuklara, yaşlılara, engelliler, göçmenlere evsizlere ve mültecilere  yönelmektedir” dedi.

ÖLEN KİŞİ SAYISI 1 MİLYON 400 BİN KİŞİ  

Kadına yönelik şiddetle mücadele alanında 2007 den bu yana 3 Ulusal Eylem Planı yürürlüğe girdiğini belirten Fatma Ergün,  “ 81 ilimizde Kadına yönelik şiddetle mücadele il eylem planları yürürlüktedir.  Mevzuatın etkin uygulanması için, kadına yönelik şiddetle mücadeleye ilişkin mevzuat uygulamaları değerlendirilecektir. İkincil mevzuat revize edilerek uygulamalar güçlendirilecektir.  81 ilde kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında yeni genelgeler yayınlanacaktır. Belediyelerin konuk evlerinin açılmasına yönelik çalışmaları yürütülecek” diye konuştu.

Kadına yönelik şiddetle mücadele de kamuoyunun farkındalığının artırılması kapsamında seminer ve eğitimler düzenlenecektir. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığı İl Müdürlüğüne bağlı Sosyal Hizmet  Merkezlerinde oluşturulan kadın hizmetleri irtibat noktalarının, 6284 sayılı kanunun uygulanması, şiddet mağduruna yönelik inceleme ve destek sürecine ilişkin iş süreçleri oluşturulacaktır” diye konuştu.

Kurumsal kapasitenin geliştirilmesi için çalışmaların başlayacağını ifade eden Ergün, aile mahkemelerin uzmanlaşmasının sağlanacağını, şiddet önleme ve izleme merkezlerinin geliştirileceğini belirtti.

Kadına yönelik şiddetle mücadelede yerel aktörlerin harekete geçirilmesi için her il valiliği tarafından genelge yayınlanacağını söyleyen Ergün, 81 ilde mevcut olan kadına yönelik şiddetle mücadele il eylem planlarının uygulanacağını ifade etti. Sosyal Hizmetleri Uzmanı Fatma Ergün, öfke kontrolüne yönelik olarak bağımlı ya da bağımlılık riski olan bireylere Danışma Merkezlerinde, Sağlıklı Hayat Merkezleri personeli tarafından eğitimler verileceğini söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!