MARMARİS MANŞET

KAFAMIZI GERİDE GÖZÜMÜZ ÖNDE

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 310 makalesi bulunuyor.

Nasıl oluyor diye sormayın, biz nasıl olsa çılgın Türkler değil miyiz? Kafamızı geriye çevirip, önümüzü görmeye çalışırız.
Anayasamızı, 19 yüzyıla göre yapmaya çalışır, uzaya yolculuk ile Ay’ a sert iniş yaparız. Yapar mıyız bal gibi de yaparız. İster inanın ister inanmayın. İnanmayanlar için, aya dört şerit otoban yapıp ortalarına da kestiğimiz asırlık ağaçları dikeriz. Niye genç ağaç dikmediniz diye soranlara da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini gösteririz.
Hani ola ki soran sual eden olur, siz Türkler, uzaya yol ne zaman yaptınız buralara yol yapma hakkınız yok diye. Biz de yol aralarına, dinlenme yerlerine, diktiğimiz “asırlık” ağaçlarımızı gösteririz kanıt diye, bir de ekleriz, biz buraları yol yaptığımız zaman ülkeniz, Osmanlı hükümdarlığının sınırları içinde bulunuyordu diye.
Belki unutanlar, anımsamayanlar için Kıbrıs barış harekâtından sonra oraya bazı vatandaşlarımızı yerleştirdik. Bazı vatandaşlarımız atalarının da orada yaşadığını kanıtlamak için, büyüklerine ait mezar taşlarını da beraberlerinde götürmüşlerdi. O tarihli gazeteler de konu olmuştu.
Anayasa değişikliği için aklımız, 19 yüzyıl da olsa da gözlerimiz, 21 yüzyılda.
ATATÜRK VE HAVACILIK; (Av. Öznur DEMİRCİ, Av. Nihan ARSLAN, Av. Soner ALPER)
Mustafa Kemal, Osmanlı Devleti adına arkadaşı Fethi Bey (OKYAR)1 ile 1910 yılında Fransa’da yapılan büyük Picardie Manevraları’nı yabancı ülkelerin kurmaylarıyla birlikte izleme görevi almıştır.
Cumhuriyet Gazetesi yazarı Abidin DAVER ile o sırada Paris’te yaptığı görüşmede Atatürk:
“Uçaklar savaşta önemli rol oynayacaktır. Fransız sahra topçusu mükemmel, fakat Fransız piyadesi kırmızı pantolonlarıyla çok iyi bir hedef teşkil eder. Fransız ordusu, gereğinden fazla ateşli ve saldırgan bir ruhla yetiştirilmektedir.” demiştir.
1900’lerin başında uçaklar havacılıktaki yerini yeni yeni almaya başlamıştır. Uygarlığın akış yönü, en büyük gelişmeler havacılık alanında olacaktır. Hatta gün gelecek, insanoğlu uzaya, başka dünyalara gidecek, Ay’ı ve benzeri gezegenleri bile fethedecektir.
Türk Hava Kurumu (THK), Cumhuriyet’in ilanından 16 ay sonra, 16 Şubat 1925’te Atatürk’ün emirleriyle “Türk Tayyare Cemiyeti” adıyla kurulmuştur. 1935’te alınan kongre kararı ile adı Türk Hava Kurumu olan Cemiyetin kuruluş amaçları da bizzat Ulu Önder Atatürk tarafından:
•Türkiye’de havacılık sanayisini kurmak,
•Havacılığın askeri, ekonomik, sosyal ve siyasal önemini anlatmak,
•Askeri, sivil, sportif ve turistik havacılığın gelişmesini sağlamak,
•Havacılık faaliyetleri için gerekli araç ve gereçleri hazırlamak,
•Personel yetiştirmek ve uçan bir Türk Gençliği yaratmak olarak belirlenmiştir.
THK; 1926 yılında ilk olarak “Tayyare Makinist Mektebi”ni ardından, Kayseri’de “TOMTAŞ Uçak ve Motor Fabrikası”nı hizmete açmıştır. Böylelikle A-19 ve A-20 uçaklarının üretimi ile bakım ve onarımları Türkiye’de yapılmaya başlanmıştır. Fabrika 1929 yılında Milli Savunma Bakanlığına devredilmiştir.
Halkın ilgisi o kadar büyük olmuştur ki toplanan gelirler ile ilk 10 yıl içerisinde THK, 351 uçak imal ederek ya da satın alarak Türk Hava Kuvvetlerine teslim etmiştir. Kurum, 1905’te kurulan Uluslararası Havacılık Federasyonu’na Türkiye’de sportif havacılığın gelişmesi ve gençlere tanıtılması amacıyla 1929 yılında üye olmuştur. Uçak üretimi konusunda TOMTAŞ’tan sonra THK atölyesi fabrika
haline getirilmiş ve İngiliz Magister eğitim uçaklarının seri montajına başlanmıştır. Etimesgut’ta kurulan uçak fabrikası 1940’da tam üretime geçmiştir. Bu bilim ve teknolojinin hızlı temposu, ulusları geleceklerini göklerde aramaya zorlamaktadır. Bu doğrultuda Atatürk’ün“ Kanatlı bir gençlik memleketin geleceği bakımından en büyük güvencedir. Bir gün batılı ayaklar Ay’da ayaklarının izlerini bırakacaklarsa, bunların arasında bir de Türk’ün bulunması için şimdiden çalışmalara girişmek, aşamalar kaydetmek gerekir.2” sözü ile Atatürk’ün havacılığın gelecekte kat edeceği yol ilgili birleşik ortaya koymaktadır.

YAZARIN SON YAZILARI
SALGIN AKORT TUTMUYOR - 21 Nisan 2021
TURİZM SİESTADA MI? - 20 Nisan 2021
DÜNYA NEREYE GİDİYOR? - 17 Nisan 2021
¼ NEDEN AŞI OLMADI? - 15 Nisan 2021
VEHBİ’NİN KERRAKESİ - 13 Nisan 2021
KUŞKULU BEKLEYİŞ - 12 Nisan 2021
BU CANLARIN VEBALİ? - 9 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!