MARMARİS MANŞET

KANAL İSTANBUL VE 75 MİLYAR

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 319 makalesi bulunuyor.

Kanal İstanbul, bir gerekliliktir veya değildir bu beni aşan bir durum. Bu konuda saçlarını ağartmış duayenlerimiz var.

Kanal İstanbul’un verimli olup olamayacağı ise yine üstatlarımızın bileceği bir iştir çünkü bütün iktisadı veriler ve göstergelere onlarca malumdur.

Artık satacak ve kanal İstanbul işinin yatırımında kullanabilecek, yerli veya uluslararası bir kaynak olduğunu zannetmiyorum.

Dış kaynağın gelip gelmeyeceği ise meçhul.

Sn. Cumhurbaşkanımız açıkladı, Kanal İstanbul için dış kaynak veya yapımcı bulunamazsa biz kendi bütçemizden yaparız.

Eee peki vatandaşı ilgilendiren husus ne?

Ne olacak vatandaşı ilgilendiren tek husus, kanal İstanbul projesinin yapımında iş başa düşünce, yani bütçeden yapılması halinde, vatandaşın karşı karşıya kalacağı mali yükün hacmidir.

Malum bütçe, vatandaştan toplanan vergilerden oluşuyor. Bütçeden karşılanacak bir yatırım da vergilerin artmasıyla mümkün olabilecek.

Şayet kanal İstanbul projesi bütçeye sağlanacak vergilerle yapılacaksa ki öyle görünüyor, vatandaş, ne kadar ve nasıl bu işe için omuzlarına yük gelebileceğini hesaplıyor.

Her yeni doğan çocuğun dış borç yükü ile hayata geldiği ülkemizde, şimdide suresinde yani yedi yılda bitirileceği öngörüle Kanal İstanbul nedeniyle, 75 milyar liralık yapım için borç ile karşı karşıya kalacak.

Özetle her vatandaş, yedi yıl vade ile yetmiş beş milyar lira kaynak için uhdesine düşen miktarda sorumlu olacak. 

Ortalama bir milyar diye öngörülebilirse, yedi yıllık vadede her sene için kişi başına ortalama, yüz ila yüz elli milyon arası bir yükümlülük getirebilecektir.

Asgari ücret ile geçinen kırk milyon vatandaşımız olduğu her gün kürsülerde ifade edilmektedir.

Elbette bu açıdan bakıldığında meselenin imkânsızlığı anlaşılıyor ancak iktidar bu işin her tür planını yaptığı görülüyor. Dünkü yazımda de etraflıca değinmiştim.

Ne mi yaptı şimdilik, Değerli Konut vergisini yürürlüğe koydu. Bu yıl için, her biri beş milyon liralık olmasa bile beş milyonu aşan değerli konutların, yıllık yüz ila yüz elli milyon arasında vergileri tutuyor. Seneye bu vergi matrahı düşürülür ve çeşidi yaygınlaşır ve de yedi yılda değil beş yılda Kanal İstanbul projesini gerçekleştirir.

Halen on beş milyon konut olduğu unutulmamalıdır.  

YAZARIN SON YAZILARI
SECİM PERDESİ ARALANDI - 10 Mayıs 2021
TAM KAPANMA TAM ELEK - 3 Mayıs 2021
YOLLAR MÜHÜRLENDİ - 28 Nisan 2021
ABD VE SOYKIRIM - 24 Nisan 2021
SALGIN AKORT TUTMUYOR - 21 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!