MARMARİS MANŞET

KARANTİNADA 2. AY

Koronavirüs 19 Karantinasında başarı ile 2. ayımızı tamamladık.

Bol bol kitap okuduk, bol bol film seyrettik. Arşivleri düzenledik, yazdık çizdik, bahçede oyalandık, budama , aşılama yaptık. Deneysel mutfak çalışmaları ile aldığımız kiloları adım adım vermeye çalıştık.

Genel önlemlerini doğru buluyor ve bu konuda özveri ile çalışan sağlık mensupları başta olmak üzere tüm kamu çalışanları ve üretim ile tedarik zincirindeki emekçilere sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

Ancak  anayasa eşitlik ilkesine rağmen, eşitsiz olarak bizi evlerimize hapis eden, özgürlüğümüzü kısıtlayan +65 Yaş Pandemi yasaklarının  canımıza tak dediğini de belirtmek isterim.

Bu konuda Oyuncu Gupse Özay’ın babası Avukat Senih Özay, Koronavirüs salgını nedeniyle 65 yaş ve üstü vatandaşlara getirilen sokağa çıkma yasağının hukuka aykırı olduğunu belirterek dava açtı.

Sözcü Gazetesinde yayınlanan Ali Ekber Ertürk imzalı habere göre, Gupse Özay’ın babası Senih Özay, “AİHS’nin ve AİHM’in içtihatların gözetilmeksizin böyle bir karar verilmesi açık hukuksuzdur. Anayasa Mahkemesi’ne hakkımın çiğnendiği sebebiyle dava açmaktayım” ifadelerini kullandı.

Haklıdır, çünkü +65 toplumun ana belleği bizi yakın tarihimizle buluşturan köprüdür. Bu köprüyü izole etmek, onların engin deneyimlerinden yararlanmamak ne yazık ki özellikle bu olağanüstü dönemlerde “Deneme yanılma” metodu ile  yerinde sayma sonuçlarını doğurur. Olağanüstü durumlarda zamandan daha değerli hiçbir şey yoktur. Deneme yanılma” metodu ile kaybedilen zaman önü alınamayacak sonuçları doğurur.

Üstelik +65 Yaş sınıfındaki bir çok insan halen üretim vasfını kaybetmemiş, aydın, sanatçı, bilim insanı kimliği ile toplumun hizmetinde olan, Sivil Toplum Kuruluşları ile birikimlerini paylaşan insanlardır. Hiçbir yönetimin “koruyoruz”kamuflajı ile bu insanları evlerine hapis etmeye, hareketsizlikten doğacak hastalıklara mahkum etmeye, onların uyarılarına kulak tıkamaya hakkı yoktur. Ayrıca bu insanlar, tarlasında, dükkanında, tezgahında çalışarak ailesinin nafakasını çıkararak ekonomiye katkıda bulunan, çalışan çocuklarından olan torunlarına bakarak ailelerine destek olan insanlardır. Sizin onların ellerinden aldığınız, sadece onların özgürlüğü değildir.

Sadaka anlamında son iki haftada verilen saat 11.00 – 15.00 arası güneşin ve sıcaklığın tam doruk noktasında olduğu bir sokağa çıkma serbestisi ise bu insanlar için bir avantaj değil, dezavantajdır. Bu saatler sağlık bilimciler tarafından özellikle +65 Yaş için ve gerek şeker, gerek kalp hastalıkları gerekse de yüksek tansiyon ile kanser  hastaları için sokağa çıkılmasının men edildiği en yüksek riskli saatlerdir.  Bilinçli olarak yapıldığını düşünmediğimiz bu program için önerilen bu saatler +65 yaş için bir koruma değil adeta imha programıdır.

Nedeni ise içinde +65 Yaş ve deneyiminde insanlardan yoksun bir Pandemi yönetimi bulunması ya da eğer böyle bir yönetim varsa onların aldığı mantıklı kararları uygulamayan “dediğim dedik” bir yönetim olması sonucudur.

Onun için +65 Yaşa Özgürlük verilmeli ve birikiminden yararlanılmalıdır.

Bu arada 1 Temmuz 2017 tarih ve 30111 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7033 sayılı kararla Öğretim görevlilerin emeklilik yaşının da 75 e çıkartıldığını hatırlatmakta yarar görmekteyim.

+65 Yaş kendini en iyi şekilde koruyacak ve Pandemi önlem kurallarına riayet edecek, çevresine örnek olacak bilince sahip insanlardan oluşmaktadır.

AVM lerin açık,  TBMM nin kapalı olduğu bir ortamda bunları gündeme getirmek ne derece yaralı olabilir diyenler için tek bir sözüm var:  Pandemi şartları kullanılarak en büyük zarar demokrasiye verilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti bir Hukuk devleti olarak bu ortamda büyük bir sınavdan geçmekte olup, bu sınavı aşması ancak bireysel haklarımıza sahip çıkıp, yönetenlere hatırlatmakla mümkündür.

Özgürlük Haktır Sadaka Değil.

T.C. +65 Yaş insanları, Laik Demokratik Hukuk Cumhuriyetimizin sigortasıdır.

Hoşça kalın, dostça kalın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!