MARMARİS MANŞET

KARPUZUN DİLİMİ BEŞ LİRA

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 337 makalesi bulunuyor.

Hatırlarsınız, kavun karpuz, patlıcan, domates, biber satan at arabalı satıcılar, bir zamanlar daha doğrusu bizim gençlik yıllarımızda, beş karpuz bir lira diye bağırırlardı ve de üstelik “şartı bıçak” derlerdi. Yani şartlı satarlardı karpuzlarını keser, kan kırmızı renkte çıkmaz ise para almazlar yerine de yenisini verirlerdi.

Hey gidi günler hey, demeyeceğim. O zamanlarda Türkiye, meyve sebze, tahıl ambarıydı. Sanayi az tarım ve üretim dünya çapında idi. Üniversite yıllarım idi. Urfa, İstanbul arası 26 – 27 saatte önden motorlu otobüslerle gider gelirdik. Gidişte de dönüşte de yerleşim yerleri hariç hemen hemen her yer yem yeşil idi. Şimdiki zaman ile mukayese etmeyeceğim zira geldiğimiz noktada sebep olanları, hepiniz benden iyi biliyorsunuz.

Beş tanesi bir liradan karpuz devri kapandı, şimdilik karpuzun dilimi beş lira olan bir devir içinde yaşıyoruz daha doğrusu yaşamaya çalışıyoruz.

Ekmeklerde artık bütün bütün satılmayacak yakın zamanda. Dilim dilim çeyrek yarım ve tam olarak satılacak böyle giderse. Hani ekmek noktasında yapılan ziyanı göz önüne alırsak iyi oldu diyeceğim ama ekmeğin de dilim dilim satılması maalesef bolluktan değil darlıktan olacaktır. Ete süte hiç laf etmiyorum, içenler yiyenler bilecek artık tadını lezzetini.

Diğer yandan ithal mallara da hatırı sayılır bir vergi geldi. Yani ülkemiz özellikle ara mallarda dâhil olmak üzere ithalata, kimilerine göre 800 kimilerine göre 1400 kaleme ilave vergi geldi. 

Ne oldu ne olacak? Olacak olan vatandaşa olacak,  vatandaş hem içten hem de dıştan kemer sıkmaya zorlanacak ve de sıkacak. Hemde nasıl kemer sıkma biliyor musunuz, kemerde delik açma yeri kalmayacak belki de.

Haliyle ekonomik kemer sıkma tedbirleri dolayısıyla, gelirler azalacak, satın alma gücü düşecek, başta işsizlik olmak üzere ekonomik çarklarda gevşeme ve hatta yer yer durma görülebilecektir.

İçinde yaşadığımız Türkiye değil, bulunduğumuz dünya itibariyle duçar kalınan bir de salgın hastalık göz önüne alınırsa, bir de ekonomimize, olumsun dünya ekonomisinin etkilerini yüklenince varın durumu siz düşünün.

Peki, bu ekonomik kriz dalga ve dalgalarından nasıl kurtulacağız diye sual ederseniz, hilafsız 82 milyon vatandaşın, elde ettiği tüm gelirlerin yarısını devlete, diğer yarısının yarısını da dış borç ödemelerine verir veya Devlet alırsa bu dalgalardan kurtula bilinir.

Hiç geliri olmayanlar ne mi olacak, olan olmayana verecek nokta. 

YAZARIN SON YAZILARI
AFGANİSTAN KORE OLUR MU? - 16 Haziran 2021
SUKûNET - 15 Haziran 2021
AKP VE PLAJ - 14 Haziran 2021
CHP BASIN TOPLANTISI - 12 Haziran 2021
DOĞALGAZ ENERJİ - 6 Haziran 2021
SANCILI NEFES - 1 Haziran 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!