MARMARİS MANŞET

KENDİNE VE KENTİNE DEĞER KAT

KENDİNE VE KENTİNE DEĞER KAT

Marmaris Kent Konseyi mahalle meclis oluşumlarına devam ediyor. Turgut köyü’nde yapılan toplantıda mahalle meclisi oluşumuna başlandı. Marmaris Kent Konseyi Başkanı Ufuk Beytekin, “Mahalleli kendi yönetimlerine doğrudan katılabilecekleri yapılar ve süreçler geliştirilmesine ve bunlara bağlı olarak, demokratik ve etkin bir mahalle yönetiminin oluşturulmasına katkıda bulunacaktır” dedi.

25 Mahallede meclis kurmayı hedeflediğini söyleyen Marmaris Kent Konseyi Başkanı Ufuk Beytekin, Mahalle meclisleri, halkın yerel yönetim ve karar süreçlerine katılımının sağlanması, mahallenin birikim ve potansiyelinin örgütlenerek yaşam kalitesinin yükseltilmesi, mahalle ölçeğinde komşuluk bilincinin geliştirilmesi mahallenin ekonomik, sosyal, kültürel, bilimsel ve demokratik gelişme olanağının sağlanması, dayanışma ve uzlaşı kültürünün geliştirilmesi amacıyla kurulası gerektiğini söyledi.   Mahallenin sorunlarına ve isteklerine kolay çözüm üretebilmek için meclis oluşturulması gerektiğini ifade e

den Ufuk Beytekin şu ifadelere yer verdi, “Yerel yöneticilerin ve muhtarların desteği ve katılımıyla yürütülen mahalle çalışmaları, mahalle sakinlerinin yaşadıkları mekâna ve kente sahip çıkma duygusunun ve “kentlilik” bilincinin gelişmesine, kentsel haklarını ve sorumluluklarını daha iyi anlayabilmelerine, uygulamasına doğrudan katılabilecekleri ve sorumluluk üstlenebilecekleri projeler geliştirilmesine, kendi yönetimlerine doğrudan katılabilecekleri yapılar ve süreçler geliştirilmesine ve bunlara bağlı olarak, demokratik ve etkin bir mahalle yönetiminin oluşturulmasına katkıda bulunacaktır. 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 9. maddesi kapsamında, Belediyeler ile Mahalle yönetimleri arasındaki bağlar güçlendirilmekte ve Belediyeler, mahallenin ihtiyaçlarının karşılanması ve sorunlarının çözümü için gerekli yardım ve desteği sağlamaya ve kararlarında mahallelinin ortak isteklerini göz önünde bulundurmaya teşvik edilmektedir.”

BİRLİKTE PLANLAYALIM BİRLİKTE YÖNETELİM

Beytekin  Kent Konseyi’nin amacı Marmaris’e sahip çıkmak olduğunu söyleyerek , “Belediyenin karar alma süreçlerine daha fazla toplum kesiminin katılımını sağlamak, yaşam kalitesini yükseltmek, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti anlayışına katkıda bulunmak ve Marmaris’i hiçbir ayrım gözetmeden birlikte yönetmek, daha çağdaş ve daha katılımcı bir yapı oluşturmak ve bütün bu konularda çalışma yöntem ve ilkelerini belirlemek. Alternatif, yenilikçi ve özgürlükçüysen, Farkındaysan ve fark ettirmek istiyorsan, sen de bize katıl” diye konuştu.

SENİN MAHALLEN SENİN KARARIN

Kent Konseylerinin kurumsallaşması ve sürdürülebilirliği açısından geniş bir katılım sağlanmasının önemini vurgulayan Kent konseyi Genel Sekreteri Hakan Öner şu ifadelere yer verdi, “En geniş şekilde katılım sağlanması ve tüm belde halkı tarafından sahiplenilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu konudaki başlıca dayanaklarından birini, mahalle ölçeğindeki çalışmalar oluşturmaktadır. Kent halkının örgütlü olmayan geniş kesimlerine ulaşılmasında, önemli ölçüde komşuluk ilişkilerine ve kişisel tanışıklığa dayalı, bireylerin kendi günlük yaşamlarını etkileyen kararların alınmasına doğrudan katılabildiği “birinci basamak yerel yönetim” niteliğindeki mahalle ölçeğinde katılımcı yapıların oluşturulması önemlidir.

ORTAK AKIL İLE HAREKET EDECEĞİZ

Mahalle Meclislerimizi oluştururken bir arada yaşama kültürünü destekleyecek ve toplumsal çıkarı gözetecek davranışlarda bulunmalıyız. Öncelikle, Kent Konseyinin sağlıklı çalışabilme ve tüm kente hitap etme inşasının ilk tuğlası olduğundan mahalle meclislerinde, bizi ayrıştıran ve düşmanlaştıran particilik kavgasından özellikle uzak durmalıyız. Farklı özelliklerimiz olabilir fakat mahallemizde taşan yağmur suyundan, akan kanalizasyondan, çöken yollardan, yerlerdeki çöpten, çocuk parklarındaki pislikten, trafikten vb. gibi sıkıntılardan hepimiz aynı oranda etkileniyoruz. Mahallede yaşanan sorunları en iyi mahallede yaşayanlar bilir. Mahallemizde yaşanan sorunlara “ortak akıl” ile çözüm üretme ilkesine sahip çıkmalıyız.” Mahalleli olmaktan ötürü hepimiz eşit sorumluluk ve hakka sahip olduğunu belirten Öner, sorumluluk bilinci ve hak aramanın erdemi ile bireysel çıkarlar için değil tüm mahallenin ve Marmaris’in çıkarı için el birliği ve akıl birliği ile mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM

Öner son olarak şu ifadelere yer verdi, “Bu anlayış doğrultusunda sokak, mahalle başta olmak üzere en küçük birimden itibaren kente sahip çıkarak halkın meclislerini örgütlemek, bu meclisler aracılığıyla halkı kendi hayatı, sokağı, mahallesi ve kenti hakkında söz sahibi kılmak için mücadele etmeliyiz. Halkın yerel yönetimlerde söz ve karar sahibi olabildiği bir yerel yönetim, sadece belediye yönetimlerinin insafına ve inisiyatifine terk edilerek gerçekleştirilemez. Bunu hayata geçirmek için, mahallemizde, semtimizde Meclisler kurarak, Meclislerimizde bir araya gelerek halkın yerel yönetimlere katılım imkânlarını çoğaltacağız. Kentlerimize ve doğamıza yönelik yağmacı politikaları durdurabilmek için kentimize sahip çıkacak, bir kent muhalefet hareketi inşa etmek, Türkiye’de katılımcı ve demokratik bir siyaset anlayışını hakim kılmak, kentlerimizi kamucu, demokratik ve ekolojik bir anlayışla hep birlikte yönetmek, özgürlük alanlarımızı genişletmek, ilerici ve demokratik kent mevzilerini savunmak için birlikte mücadele edelim.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!