MARMARİS MANŞET

KENT KONSEYİNDEN KORONAYA KARŞI DAYANIŞMA ÇAĞRISI

KENT KONSEYİNDEN KORONAYA KARŞI DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Marmaris Kent Konseyi, Koronavirüs salgını yüzünden zor durumda olan turizm çalışanları ve diğer meslek gruplarında çalışan tüm emekçilere yardım yapılması için acilen bir dayanışma organizasyonu planlanıp devreye sokulmalıdır dedi.

Marmaris Kent Konseyi Genel Sekreteri Hakan Öner, Marmari Belediye Başkanlığına Marmaris’te koronavirüs salgını yüzünden otellerde, kafelerde ve diğer kapanan işletmelerde çalışan düzenli geliri olmayan ve ücretsiz izne çıkarılanlar ile bu salgından dolayı otellerde işe başlayamayan tüm emekçilere dönük doğrudan ayni ve nakdi yardım içeren bir organizasyonun başlatılması için öneride bulundu.

TOPLUMSAL DAYANIŞMA

Marmaris Kent Konseyi Genel Sekreteri Hakan Öner Marmaris Belediyesine verdiği dilekçesinde şu ifadelerde bulundu.

Dünya ve ülkemiz ciddi bir virüs salgınıyla zor bir dönemden geçmektedir. Önceliğimiz ne kadar süreceği belli olmayan bu dönemi en düşük can kaybıyla atlatmaktır. “Evde Kal” sloganı ile sosyal mesafeyi korumak bu salgından en az zararla kurtulmamızı sağlayacaktır. Ancak hepimizin bildiği gibi salgının olumsuz sonuçları bundan ibaret değildir.

Bugün tüm dünya başta sağlık ve eğitim olmak üzere bütün değerlerin özelleştirilmesi ve üretimin piyasa süreçlerine terk edilmesinin bedelini ödemektedir. Artık neoliberal ezberlerin terk edilmesinin; kamuculuk, planlama ve toplumsal dayanışma gibi kavramların tekrar benimsenmesinin ve hayata geçirilmesinin zamanı geldi de geçmektedir.

MARMARİS’TE DAYANIŞMA ORGANİZASYONU ACİLEN PLANLANMALI

Bu sebeple salgından kaynaklı ekonomik ve toplumsal krizde Belediye olarak bir dayanışma organizasyonu acilen planlanıp devreye sokulmalıdır. Bildiğiniz gibi ilçemiz turizm ağırlıklı bir kent olup, bu salgın tehlikesi tüm turizm planlarımızı da olumsuz etkilemiştir. Sezon hazırlıklarının başladığı günlere denk gelen bu salgın tehlikesi sebebiyle ilçemizde var olan otellerimizin dünya genelinde alınan tedbirler sebebiyle ne zaman faaliyete geçeceği belirsiz hale gelmiştir. Bu nedenle geçimlerini turizm odaklı işlerde çalışarak kazanan hemşerilerimiz bu durumdan ciddi şekilde olumsuz etkilenmişlerdir. Otellerde, kafelerde ve diğer kapanan işletmelerde çalışan düzenli geliri olmayan ve ücretsiz izne çıkarılanlar ile bu salgından dolayı otellerde işe başlayamayan tüm emekçilere dönük doğrudan ayni ve nakdi yardım içeren bir organizasyonun içinde bulunduğumuz kötü günlerden geçerken toplum üzerinde birlik ve beraberlik anlamında olumlu bir etkisi olacağına inanıyoruz

DERNEKLER ODALAR VE SENDİKALARDA DAİL OLMALI

Bu zor süreçte inisiyatif sadece merkezi otoritede olmamalı, demokratik kitle örgütlerinin (Dernekler, Odalar, Sendikalar vs.) toplumsal rol ve sorumluluğu artırılarak, salgına karşı planlanan bu ve benzeri türden organizasyonların birlikte planlanıp hayata geçirilmesi sağlanmalıdır.

Marmaris Kent Konseyi olarak, yaptığımız değerlendirmeler ışığında acilen ilçemizde bu amaca hizmet edecek bir kurul oluşturulmalı ve bir an önce zor durumda olan hemşerilerimize bu anlamda bir dayanışma örneği gösterilmesi gerektiğine inanarak üzerimize düşecek her konuda halkımıza yardıma hazır olduğumuzu belirtiriz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!