MARMARİS MANŞET

KIBRIS KAHRAMANLARI

KIBRIS KAHRAMANLARI

Marmaris Kaymakamlığı himayesinde,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanlığın önerisi ve Bakanlar Kurulu’nun kararı ile Kıbrıs Türklerinin bağımsızlığının ve egemenliğin kazanılmasında emeği olan Marmaris’te bulunan 42 gazimize “Millî Mücadele Madalyası ve Beratı” törenle takdim edildi.

Marmaris Belediyesi Armutalan Kültür Merkezi’nde düzenlenen Törene Marmaris  Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Semih Ozangüç, Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Köksal, Cumhuriyet Başsavcısı İsmet Tan, Marmaris Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanı Oğuz Eryılmaz, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, gaziler ve yakınları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını Marmaris Muharip Gaziler Derneği Başkanı Azmi Özkan yaptı.

Özkan, “ Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 2012 yılında almış olduğu kararla Kıbrıs Barış Harekatına katılan gazilerimiz için Millî Mücadele Madalyası ve Beratı verilmesi kararlaştırılmıştır. Bugün ilçemizde de 42 arkadaşımızın madalya ve beratlarını takdim edeceğiz. Ben bu töreni düzenleyen ve gazilerimizi onurlandıran Marmaris Kaymakamlığına, görevlilerine ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yetkililerine teşekkür ediyorum” dedi.

“BU TOPRAKLARDA HÜR YAŞIYORSAK ŞEHİTLERİMİZE VE GAZİLERİMİZE BORÇLUYUZ”

Marmaris  Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy’da törende yaptığı konuşmasında, “Alpaslan’dan buya yüz yıllardır vatanda edindiğimiz bu topraklarda başımız dik ve gururla hür ve bağımsız yaşıyorsak mutlaka bunun en önemli kahramanı şehitlerimiz ve gazilerimizdir. Torak kolay vatan olmuyor. Bugün bunun örneklerini dünyanın her yerinde görüyoruz. Eğer kahraman gazilerimiz, aziz şehitlerimizin cesaret dolu mücadelesi olmasaydı biz bu topraklarda böyle bağımsız, hür ve başımız dik yaşayamazdık. Dolayısıyla Türk tarihi kahramanlıklarla ve cesaret destanlarıyla dolu şanlı bir tarih. İşte Kıbrıs Barış  Harekatı’da bu kahramanlık tarihimizin önemli altın sayfalarından biridir.

     Kıbrıs’ta yaşayan soydaşlarımızın zulüm ve baskıdan kurtulmaları, hürriyetlerine ve bağımsızlıklarına kavuşmaları bugün Kıbrıs Barış Harekatı ile olmuştur. Bu kahraman askerlerimizin, şehitlerimizin ve gazilerimizin sayesinde olmuştur. Ben bu vesile ile tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Bugün burada vereceğimiz madalyalar ve beratlar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gazilerimize olan vefa borçlarının ve minnet duygularının bir ifadesidir. İnsanlık var oldukça sizler bu madalyaları büyük bir onurla muhafaza edeceksiniz. Bu madalyaları hak etmek herkese de nasip olmaz. Allah bu milletin her ferdine yeri ve zamanı geldiğinde gazi ve şehit olmayı nasip etsin.  Bu vesile ile Kıbrıs Barış Harekatı şehit ve gazilerimizi, Kurtuluş Savaşı şehit ve gazilerimizi, Kore şehit ve gazilerimizi ve Türk tarihinin her anında canlarını esirgemeyen şehitlerimizi ve gazilerimiz rahmet ve şükranla anıyorum. 

  Daha sonra Marmaris Kaymakamlığı tarafından gazilere madalya ile beratları takdim edildi. Törende bazı gaziler sahneye yakınları ile gelirken, vefat eden gazilerin yerine ise eşleri ve yakınları madalyalarını aldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!