MARMARİS MANŞET

‘KİRALAR KORONA’DAN DAHA ÇOK VURUYOR!

‘KİRALAR KORONA’DAN   DAHA ÇOK VURUYOR!

Son bir yıl içinde Marmaris’te yaşanan astronomik kira artışları, Covid 19’dan en az etkilenen şehirlerin başında gelen ilçede kiracıların ortak tepkisine yol açtı.
5 AYDA 3 ZAM
İlçe yaşayanlarının ortak oluşturduğu sosyal medya sayfalarında kira artışlarından yakınan vatandaşlardan birinin şikayeti çok dikkat çekici. 5 yıldır aynı evde ikamet ettiğini belirten A.G şikayetinde şu sözlere yer veriyor: ‘’Ocak ayında 1200 TL olan kiram ev sahibinin evi satması nedeniyle yeni ev sahibi kirayı 1500 TL yaptı. Mart ayında ev tekrar satılmış ve yeni ev sahibi kirayı 2000 TL olarak belirledi. Mayıs ayına geldiğimizde ev sahibi kirayı az bulduğunu belirterek en az 2300 TL olması gerektiğini yoksa evden çıkmamız gerektiğini bildirdi. Şimdi kara kara ne yapacağımızı düşünmekten başka çaremiz yok, Allah yardımcımız olsun kiralar koronadan daha çok vurdu!’’
EMLAKÇILAR DA ŞİKAYETÇİ
Kira artışlarından oldukça rahatsız olduklarını belirten emlakçılar, “Mal sahipleri mülkünü satışa veya kiraya çıkarırken diğer ev sahiplerini baz alıyorlar. Onların evi o kadar ediyorsa benim evimde o para eder diyerek en yüksek rahiç üzerinden para almak istiyorlar. Biz bu durumu müşterilerimize hiç bir şekilde açıklayamıyoruz. Çoğu zaman ev sahiplerinin duyması gereken serzenişleri müşterilerimizden biz duyuyoruz, ancak elimizden bir şey gelmiyor’’ şeklinde konuştular.
ÜFE-TÜFE YOK!
Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla kiralara yapılacak zam oranı da belli oldu. Önceden ÜFE baz alınarak yapılan kira artış hesaplamaları, 2018 yılından beri 12 aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ortalamaları üzerinden hesaplanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, mayısta TÜFE aylık yüzde 0.85, yıllık yüzde 10.94 arttı. Nisan ayında 12 aylık TÜFE ise yüzde 12.66 oldu. Buna göre, mayıs ayında kiralara TÜFE üzerinden yapılacak tavan artış oranı yüzde 12.66 oldu. Örneğin mevcut kira bedeli 1.000 lira olan bir kiracı gelecek ay 1.126 TL ödemek zorunda.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!