MARMARİS MANŞET

KIZILAY’DAN KAN BAĞIŞI ÇAĞRISI, ORTAMLAR GÜVENLİ

KIZILAY’DAN KAN BAĞIŞI ÇAĞRISI, ORTAMLAR GÜVENLİ

Türk Kızılay’ı Marmaris Şubesi Başkanı Hayrullah Sağlam , vatandaşların korona virüs bulaşabilir endişesiyle kan bağışında bulunmamalarının doğru olmadığını belirterek, “Kan bağışı yapılan ortamlar güvenli” dedi

Türk Kızılay’ı Marmaris Şubesi Başkanı Hayrullah Sağlam, hayatın akışını değiştiren korona virüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla kan stoklarının azaldığını belirtirken, vatandaşlara da kan bağışı çağrısında bulundu.

Salgın nedeniyle kan bağışında önemli bir azalma meydana geldi. Türk Kızılay’ı Marmaris Şubesi Başkanı Hayrullah Sağlam, ise kan bağışına devam edilmesi gerektiğini vurgulayarak ‘Korona virüs kan yoluyla bulaşmaz’ dedi. Kan bağışları korona virüsünden sonra düştü. İnsanlar kan vermeye geldiği zaman, korona virüsüyle tanışacak algısı oluşturuldu. Ama kesinlikle böyle bir şey yok. Kan veren insanlarının endişeye kapılmasına gerek yok. Vatandaşlarımız bu konuda bilinçlenmesi çok önemli, bu konuda hiçbir sıkıntısı olmasın. İnsanların sokağa çıkma yasağında da kan verebildiğinin altını çizen Hayrullah Sağlam, “Herkes 155 veya 112 arayarak gelip kan verebilir. Gerekirse bizleri arayarak direk gerekli yardımları sağlarız.

ENDİŞEYE GEREK YOK

Ramazan ayının genellikle tüm Türkiye’de kan bağışların düştüğünü belirten Sağlam, İnsanlar ibadetlerini yerine getirdiği için bağışlarını ihmal ettiğini söyledi. Korona virüsü döneminde kan bağışının çok önemli bir ihtiyaç olduğunu söyleyen Sağlam “ Çok kritik bir dönemdeyiz. Marmaris halkını kan bağışına bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

KORONA VİRÜS KAN YOLUYLA BULAŞMAZ

Korona virüs salgınıyla tüm hastaların hem kan bulma hem de virüs bulaşma endişesi yaşadığını söyleyen Sağlam, yapılan araştırmalar sonucunda korona virüsün kan yoluyla bulaşmadığının belirlendiğini açıkladı. Kan alırken kullanılan aparatların düzenli olarak değiştiğini ve sterilize edildiğini ifade eden Sağlam şu ifadelere yer verdi, “ Zaten sağlıklı kişiler, virüs belirtisi göstermeyen kişiler rahat rahat kan bağışında bulunabilir. Korona virüsün kan yoluyla geçmediği de yayınlarda ortaya çıkmıştır. Virüs bulaşan ve ağır atlatan kişiler zaten kan bağışında bulunamaz. Her hangi bir hastalığın kan yoluyla buluşma ihtimali sıfırdır.”

KANA İHTİYACI OLAN BİNLERCE İNSAN VAR

Marmaris Kent Konseyi yürütme kurulu adına Genel Sekreteri Hakan Öner, Türkiye’de düzenli olarak kan almak zorunda olan binlerce hasta olduğunu ve bu hastalar için sağlıklı bireylerden alınan kanlarla virüs bulaşma riskin söz konusu olmadığını belirtti. Ramazan ayında kan stoklarının düştüğünü belirten Öner, “ Bir ünite kanın 3 hayata can verdiğini ve kanın acil bir değer olduğunu unutmayalım. Kan bağışı hayat kurtarır. Bütün halkımızı kan bağışına bekliyoruz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!