MARMARİS MANŞET

KORONA SAVAŞINDA MARMARİS ÖRNEK OLDU

KORONA SAVAŞINDA MARMARİS ÖRNEK OLDU

Tüm dünyayı etkisi altına alan ölümcül korona virüs (Covid-19) nedeniyle 182 ülke büyük mücadele veriyor. Bu kapsamda Türkiye aldığı erken önlemler ve sağlık sisteminin güçlü olması ile normalleşmeye doğru ilerliyor. Bunların başında ise turizm cenneti Marmaris geliyor. Edinilen bilgiye göre şuana kadar Marmaris’te korona virüsten ölen olmadı. Son 10 günde ise hiçbir hastaya korona teşhisi konmadı.

Dünyada 182 ülke ölümcül korona virüsü (Covid-19) ile mücadele veriyor. Çin’in Wuhan kentinden çıkarak tüm dünyaya yayılan virüs nedeniyle vaka ve ölüm sayıları gün gittikçe artıyor. Dünya genelinde virüse yakalanan insan sayısı 3 milyon 130 binin üzerinde. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 220 bin civarında. Türkiye, ilk vakanın görüldüğü 11 Mart’tan itibaren tüm illeriyle teyakkuza geçti. Korona virüsün merkezi ise İstanbul olurken her geçen gün Türkiye’de vaka sayılarında düşüş devam ediyor.

MUĞLA KORONAYI YENDİ

NİSAN AYI STABİL

Yaşanan bu süreçte Muğla ve ilçeleri koronaya karşı verdiği etkin mücadele ile takdir topluyor. Muğla, 11 Martta başlayan korona virüs salgınında aldığı önlemlerle ülke genelinde dikkat çekiyor. Muğla’da bugüne kadar gayri resmi sonuçlara göre 250 vaka tespit edildi. Virüsten Nisan ayında 9 kişi yaşamını yitirdi.

MARMARİS’TE VİRÜSTEN ÖLEN OLMADI

SON 10 GÜNDE HİÇ BİR HASTAYA  KORONA TEŞHİSİ KONMADI

Muğla’nın ilçeleri içerisinde Marmaris etkin mücadele yöntemleri ve kurallara uymasıyla takdir topladı. Marmaris’te bugüne kadar korona virüsten hayatını kaybeden olmadı. Son 10 günde ise hiçbir hastaya korona teşhisi konmadı. Bu başarıda Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy’un, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Marmaris Belediyesi’nin aldığı önlemlerin rolü büyük. Bugüne kadar denetimlerini aralıksız sürdüren Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, alınan kararların uygulanmasında büyük rol aldı.

Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri gece gündüz vatandaşların kurallara uyması konusunda büyük çaba sarfetti. Marmaris Belediyesi’de ilçe genelinde aldığı önlemlerle büyük takdir topladı.

DÜNYANIN SAYILI BÜYÜK EKONOMİLERİNİN SAĞLIK SİSTEMLERİ ÇÖKMÜŞ DURUMDA

Çin’den sonra virüsün merkezi ilk olarak Avrupa, sonrasında ise Amerika Birleşik Devletleri oldu. Korona virüs tehdidini göz ardı ederek tedbir almakta geciken İtalya, İspanya ve İngiltere ve ABD gibi ülkeler bu ihmallerinin faturasını ağır ödüyorlar. Dünyanın sayılı büyük ekonomilerinin sağlık sistemleri neredeyse çökmüş durumda. Korona virüsü nedeniyle dünya genelinde vaka sayısı 3 milyon 303 bine çıktı.Salgının merkez üssü ABD’deki vaka sayısı 1 milyon 113 bine çıktı, hayatını kaybedenlerin sayısı da 65 bine yaklaştı. Ülkede bugüne kadar 158 bin kişi iyileşti. İtalya’da Kovid-19 kaynaklı can kayıpları 28 bin 236’ya, vaka sayısı ise 207 bin 428’e yükselirken, iyileşenlerin sayısı da 78 bin 249 oldu. Fransa’daki Kovid-19 ölümlerinin sayısı 24 bin 594’e çıkarken, vaka sayısı 200 bin 137’ye, iyileşenlerin sayısı da 50 bin 212’ye yükseldi.

TÜRKİYE ALINAN TEDBİRLER SAYESİNDE NORMALLEŞMEYE DÖNÜYOR

Türkiye’de ki durumun diğer ülkelere bakıldığında çok iyi seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Bunun nedeni de tedbirlerin erkenden alınmış olması. Ülkemizde vaka sayısı 122 bin sayısını geçmişken; salgın nedeniyle hayatlarını kaybedenlerin sayısı ise 3 bin 258. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yapmış olduğu son açıklamalara göre alınan tedbirler sayesinde vaka ve ölüm sayılarında düşüş yaşanmaya devam ediyor. Özellikle iyileşip taburcu edilen hasta sayılarında ciddi bir artış var. İyileşen hasta sayıları, günlük tespit edilen hasta sayısının iki katına çıkmış durumda. Yoğun bakım ve entübe hasta sayısında da düşüş yaşanıyor. Bu tablonun pozitif olarak devam edebilmesi için, alınan tedbirlere harfiyen uymamızın ne kadar önemli olduğu gerçeği bir kez daha ortaya çıkıyor.

114 TANI LABORATUVARI

Sağlık Bakanlığı, ülke genelinde 44 ilde 73 adet olan Covid-19 tanı laboratuvar sayısını, 21 ilde 31 tanı laboratuvarı daha ekleyerek, 65 şehirde 114’e çıkardı. Tanı laboratuvarı olmayan 16 ilde ise çalışmalar sürdürülüyor.

Türkiye’de korona virüs tanı laboratuvarlarının olduğu şehirler şöyle: Adana, Adıyaman, Afyon, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Hakkari, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Muş, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Yalova, Yozgat, Zonguldak ve Van. Covid-19 tanı laboratuvarının olmadığı şehirler: Ağrı, Artvin, Bilecik, Burdur, Çankırı, Gümüşhane, Mardin, Nevşehir, Uşak, Kırklareli, Siirt, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır ve Osmaniye.

Laboratuvarın olmadığı şehirlerde yapılan testler çevre illerdeki merkezlere gönderiliyor. Sağlık Bakanlığı bu şehirlerin de en kısa sürede tanı laboratuvarlarına kavuşması için çalışmalarını sürdürüyor.

Cihan ALTUT

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!