MARMARİS MANŞET

KORONAVİRÜS EN ÇOK ENGELLİ ÇALIŞANLARI ETKİLEDİ

KORONAVİRÜS EN ÇOK ENGELLİ ÇALIŞANLARI ETKİLEDİ

Engelli ve Aileleri Birliği Derneği (ENABİRDER) Genel Başkanı Hasar, kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen engelliler için işten çıkarılma konusunda bir tehdit oluşturmamış ise de, özel sektörde çalışan engelliler için engelli olmayan çalışanlar için olduğundan daha fazla engelli çalışanlar için tehdit oluşturmuş ve önemli sayıda engelli bu süreçte işsiz kalmıştır dedi.

Merkezi Marmaris’te bulunan Engelli ve Aileleri Birliği Derneği’nin Genel Başkanı Tulgay Hasar, Engelliler Haftası dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Tulgay Hasar, koronavirüs salgınının, öncesinde de sorunları mevcut olan engellileri de ekonomik yönden olumsuz etkilediğini vurguladı. Engelliler Haftası’nın kutlama değil sadece farkındalık haftası ve günü olarak algılanması gerektiği yönündeki düşüncesinin de altını çizen Hasar, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Tüm Dünya’da 10-16 Mayıs tarihleri Engelliler Haftası olarak öne çıkarılmaktadır.

Bu yılki Engelliler Haftası, maalesef Çin’in Vuhan kentinde çıkıp, bütün Dünya’ya yayılan Koronavirüs (COVİD-19) tehdidin yaşandığı bir sürece denk gelmiş bulunmaktadır.

Bu süreç ki, çok sayıda insanın işten çıkarılmasına, bunun yanında yine çok sayıda insanın kısa çalışma yapmasına veya ücretsiz izne ayrılmasına neden olmuştur.

     Bu insanların içerisinde elbette engelliler de yer almaktadır koronavirüs, özellikle zihinsel engelli bireylerin rehabilitasyon merkezlerindeki eğitimlerinde sıkıntılar yaşanmaktadır. Zihinsel engelli ve otistik çocuklar eğitimden geri kaldılar. Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen engelliler için işten çıkarılma konusunda bir tehdit oluşturmamış ise de, özel sektörde çalışan engelliler için engelli olmayan çalışanlar için olduğundan daha fazla engelli çalışanlar için tehdit oluşturmuş ve önemli sayıda engelli bu süreçte işsiz kalmıştır.

Bunun yanında, koronavirüs sürecinin özel sektöre ait iş yerlerinin faaliyetlerini olumsuz etkilemesi ve işlerin kayda değer seviyede azalması engelli istihdamı için uygulanan kotaya esas çalışan sayısının ciddi manada azalmasına yol açmıştır. Bu duruma paralel olarak işyerlerinin çalıştıracaklar engelli işçi sayılarında düşüşler ortaya çıkartmıştır. Bununla da kalmamış, bir turizm merkezi olan ilçemizde turistik tesislerin sezon açılışları halen başlatılamamış, acentelerin rezervasyonlarında çok sayıda iptaller yaşanmış, yabancı turist gelme beklentisi de oldukça düşmüştür. Tüm bunlar, turizm sektöründe çalışacak engelli sayısını da hatırı sayılır şekilde olumsuz etkilemiş ve etkileyecektir.

Engelli istihdamı konusunda yaşanan süreç bu durumdayken, engellilere yönelik ortez ve protezlerin bedelinin SGK tarafından karşılanmasında da engelliler olarak ciddi sıkıntı yaşanmaktadır. Buradan da, anlaşılacağı gibi olmak üzere, tek taraflı karbon uzun yürüme ortezi (İthal) fiyatı 8.000,00 (Sekiz bin) TL iken, SGK bu bedelin ancak 5.300,00 (Beş bin üç yüz) TL’nı karşılamaktadır. Engelli 40 katır mı, 40 satır mı tercihi gibi ya SGK’nın bedelini karşıladığı daha kalitesiz cihazı tercih etmek ya da cihazın bedeli ile SGK’nın karşıladığı tutar arasındaki farkı cebinden ödemek zorunda kalmaktadır.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!