MARMARİS MANŞET

KREDİ GAYRİMENKUL FİYATININ TAMAMINA VERİLMELİ

KREDİ GAYRİMENKUL FİYATININ TAMAMINA VERİLMELİ

Kamu bankalarının konutta duyurduğu destek paketinin ardından Merve Emlak Gayrimenkul Danışmanı Edgar Doghoyan, açıklanan paketin daha çok gelir düzeyi yüksek olan vatandaşlara yarayacağını ifade ederek, “Banka eksperinin evin alıcı ile satıcı arasında anlaştığı rakam üzerinden değil kendi biçtiği değer üzerinden yüzde 90 kredi desteği veriyor. Gelir düzeyi düşük vatandaşlar bu aradaki farkı ödeyemez. Bu kredi desteği gayrimenkulün satış fiyatının tamamına karşılık gelmeli” dedi.

Gayrimenkul Danışmanı Edgar Doghoyan ayrıca konut fiyatları hakkında ve  kiracıları ilgilendiren konular hakkında önemli açıklamalarda bulundu

ÜÇ AYDA YÜZDE 55 DÜŞÜŞ

1997’den beri faaliyet gösteren Merve Emlak Gayrimenkul Danışmanı Edgar Doghoyan,

“COVID-19’un Marmaris’te emlak sektörüne derinden etkilediğini ifade ederek, “ Geçtiğimiz yılın Nisan ayı ile bu yılın aynı ayında Türkiye genelinde konut satışları yüzde 55,5 oranında 42 bin 703 konut satışı gerçekleşmiş. İpotekli konut satışı yüzde 24 gerilemiş durumdayız. İyimser yaklaştığımızda konut satışında geçen yılın şubat ayı ile 2020 yılı şubat ayı arasında da çok ciddi bir artış var. Ancak virüsle mücadele ettiğimiz bu aylarda düşüş trendine girdi. Bilindiği gibi satışların büyük çoğunluğu kredili satışla gerçekleşiyor. Ancak insanlar yaşadığımız salgın dolayısı ile kredi bile çekemez durumda. Kısaca salgın 3 ayda konut satışını yüzde 55 etkilemiş durumda.  Bu durum Marmaris’te de konut satışlarını doğrudan etkilemiş durumda.

KONUT AZ OLDUĞU İÇİN FİYATA YANSIYOR

Marmaris’te yazlıkçıların ve yabancıların konut satışlarında etkisi hakkında da bilgi veren Doghoyabn, “ Bu yıl yabancılara konut satışımız yüzde 20 artmış durumda. Marmaris’te yazlık konut satışının sürekli ikamet edenlerle kıyaslandığı zaman oranı yüzde 50 yani yarı yarıya. Yani sürekli ikamet edenlerle arada bi gelip giden evini açan ve yazlığı olan insanların oranı yarı yarıya. Bunun konut satışında etkisi mutlaka var. Marmaris’te konut için arsa olmadığı için konut çoğalması yok buna karşı nüfus ise her geçen gün artıyor. Yazlıkçıların oluşu ve konutların kapalı kalışı bu durumu etkiliyor. Açıkta kalan kiralık konut bulamayan insanlar var. Konutun az oluşu direk kiraya ve konut fiyatına yansıyor.

MARMARİS’TE KONUT FİYATLARI DÜŞMEZ

Konut fiyatlarında inişin hiçbir şekilde mümkün olmayacağını ifade eden Merve Emlak Gayrimenkul Danışmanı Edgar Doghoyan, “Ekonomik krizden Marmaris etkilenir konut fiyatları düşe beklentisi içinde olanlar maalesef üzülerek söylüyorum kesinlikle bir düşüş yaşanmayacak.  En az yüzde 10 oranında artış olacak.

KİRACILAR ADINA ÜZGÜNÜM

İnsanların kiralardan şikayetçi olması hakkına da bilgi veren Doghoyan, “ Benim en çok üzüldüğüm konu kiraların yüksek olması. Mesleğimin en zor hizmet alanı kiralama. Benim kiralama yaptığım bir kiralamayı bir gayrimenkul satışımla kıyasladığımda inanın bana konut kiralaması satıştan daha zor. Çünkü mal sahipleri daha çok memur istiyor. Kefil ağırlıklı kiralama istiyor ve özel çalışan istemiyor. Yıllık peşin kiralar talep ediliyor. Kiracılar adına gerçekten üzgünüm.

KİRA ÖDEMELERİNDE MÜCBİR SEBEP YOK

Kiracılar adına şunu söyleyeyim KOVID-19 ekonomiye verdiği zarar ile bir çok işletme ve konut sahibi kirasını alamıyor ve gecikmeli alıyor. Kira ödeyemeyen ne yapacak. Bazı ödemeler mücbir sebep sayılarak ödemeler geçiyor. Fakat bu konut kiralamalarında yok. Şuanda kiraladığı konutta oturmaya devam eden kiracılar hiçbir sebeple kirayı ödemiyorum demeye bir açık bulamıyorum. Hiçbir kanun buna açık vermiyor. Kirasını üst üste iki defa ödemeyen kiracı mal sahibi tahliye davası açarak tahliyesini isteyebiliyor. Bu süreçte hiçbir sebep kiracının yanında değil. Bazı kiracılar ev sahibinin malı var kiraya ihtiyacı yok diye düşünebilir. Ama benim tanıdığım bir çok ev sahibi de  zor şartlarda kredi çekerek ev alıyor. Kendisi kirada ve aldığı evi kiraya veriyor. Onun kredi taksidini ödeyebilmesi için kira gelirine mutlaka ihtiyacı var. Mücbir sebeple kirayı ödemiyorum gibi bir duruma girmeyin. Bu konuda resmi açıklama yok. Bu konuda anlayışlı ev sahiplerimizde var. Bu süreçte kira almayan müşterilerimiz var. Benim ricam bu dönemde kiracı ve mal sahibi anlaşarak makul bir fiyatta anlaşsın ve bu süreci millet olarak hep birlikte atlatalım.

PROFESYONEL DANIŞMANLIK ALIN

Marmaris’te kira mağdurlarının geçtiğimiz aylarda 19 Mayıs Meydanında yaptığı kira eylemlerine bir emlakçı olarak destek olmak istedim. Fakat gayrimenkul danışmanlarını emlakçıları yerden yere vuruyorlar. Şunu anlayamıyorum.Bu kiraları biz cebimize koymuyoruz. Ve yüksek fiyatlı kiralamalarda kiralama sürecimiz uzuyor. Çok yoruluyoruz. Eğer siz profesyonel bir gayrimenkul danışmanı ile çalışıyorsanız danışmanınız o konut ila ilgili kirayı hiçbir şekilde yüksek tutturmaz. Ayakçı dediğimiz, emek hırsızı dediğimiz adı emlakçı olan arkadaşlara prim vermesinler. Mesleğini hakkıyla yapanları bunlarla karıştırmasınlar.

KAMU BANKALARINDAN UYGUN KREDİ

Normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması için kamu bankaları tarafından yeni kredi paketleri 1 Hazirandan itibaren başladı. Bankalar tarafından taşıt, konut, tatil ve ihtiyaç olmak üzere çeşitli kredi paketleri önceki hafta açıklanmıştı. Buna göre birinci el/sıfır konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıla kadar vade ve aylık %0,64 finansman oranı ile finansman imkanı sunulacak. İkinci el konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, azami 15 yıl vade ve aylık %0,74 finansman oranı ile finansman imkanı sunulacak.

KONUT KREDİSİ ÜST TABAKAYA FAYDA SAĞLAYACAK

Bankaların açıklamış olduğu konut kredileri hakkında da konuşan Merve Emlak Gayrimenkul Danışmanı Edgar Doghoyan, banka eksperinin evin alıcı ile satıcı arasında anlaştığı rakam üzerinden değil kendi biçtiği değer üzerinden yüzde 90 kredi desteği verdiğini belirterek, “ Bu durum orta gelirli hiç evi olmayan insanlara ön ödemedeki arayı açtığı için bu destek paketi yine üst tabakaya faydası olacaktır. Birikimi olmayana faydası olmayacaktır. Bu kredi tabana inmedi. Yüzde 10 değil yüzde 40 olursa eşit bir yaklaşım olur” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!