MARMARİS MANŞET

KUŞKULU BEKLEYİŞ

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 317 makalesi bulunuyor.

Ülke tek nefes , pazartesi ve Salı günleri yapılacak bilim ve kabine toplantısında. Pazartesi yani köşe yazımı yazdığım bu gün Bilim kurulu toplanacak. Yaygın iddialara göre vaka ve vefat sayılarının iki hatta üç kat daha yükselebileceği söylentileri yayılmaktadır.
İtiraf edilmelidir ki, bir yılı aşkın bir zamandır süren ve daha ne kadar süreceği bir muamma olan pandemi konusunda, herkes uzman olmasa da söz söyleyebilecek, yorum yapabilecek bilgi birikimine sahip oldu. Artık vatandaş da pandemi hususunda neler olabileceğini, nelerin yapılması gerektiğini biliyor. Bilmedikleri ve bilinmeyenler ise şeffaf vaka sayıları ile vefat sayıları.
Konuyla ilgili olsun veya olmasın vatandaşların ve sağlık mensuplarının hedeflendiği husus, tam kapanma.
İktidar için tam kapanma, kötü atılmış bir zar gibi olacaktır. Zira zamanında tam kapanma yapılmış olsa idi, pandemi nin bu adar kolay yayılamayacağını, kayıpların belki de bu rakamlara ulaşamayabileceğini ,tıp otoriteleri de dile getirmektedir. Bundan sonra nasıl bir tablo ile karşılaşabilineceği tam olarak malum olmasa bile bu güne kadar yapılan öngörülerin pek de, isabetli olmadı hususu yaygındır.
İktidar için süresi ne olursa olsun tam kapanma kararı, ekonomik yönüyle, tüm çalışan katmanlarını, tüm sektör ve sanayi kollarını geçiçi de olsa zor durumda bırakabilecektir. Zira türizmden- esnafa, ithalattan -ihracata her kalemi etkileyecek,tümüyle ekonomik göstergelere menfi etki yapabilecektir. İktidar, tam kapanmanın mali yükümlülükleri yeterince yerine getirse bile bütce gelirlerinde daralma olacağından, kayıp gelir yükü, yıl ve yıllarda yine vatandaşın sırtına binebilecektir.
Diğer taraftan, an itibarıyle Türkiye İstatisti Kurumuna göre, şubat ayı işsizlik oranı, 13, 4 olarak gerçekleşmiş detay konusunda bir bilgi henüz yayımlanmamıştır. Kısa çalışma ödeneğinin kaldırılmış olması nedeniyle bu rakam mart ayında muhtemelen çok daha yükselecektir.
Turizm gelirlerini akibeti direkt olarak pandemiye bağlı olduğundan,tam kapanma, bu sektör başta olmak üzere parelelinde ki onlarca sektörüde etkilebileyecektir.
Özetle ithalattan ihracata, üretimden tüketime her alanda, tam kapanmanın menfi etkileri görülebilecektir. Her halü şarta İktidar, tüm menfi göstergelerin de dikkate alarak, can sağlığının, herşeyden önde geldiği prensibiyle, suresi ne olursa olsun, tam kapanmaya imza atacağını düşünmekteyim.
Sonrasında, Devlet -vatandaş el ele bu müsibet salğınından Allah’ın izniyle kutulacaktır, dünya ile beraber.
Maliyetler, mali yükler mi? Mal giderse yerine gelir, can giderse mal dediğin ne ola ki?

YAZARIN SON YAZILARI
TAM KAPANMA TAM ELEK - 3 Mayıs 2021
YOLLAR MÜHÜRLENDİ - 28 Nisan 2021
ABD VE SOYKIRIM - 24 Nisan 2021
SALGIN AKORT TUTMUYOR - 21 Nisan 2021
TURİZM SİESTADA MI? - 20 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!