Dijital dönüşümde Basın İlan kritik rol üstlendi

Türk basını, Basın İlan Kurumu öncülüğünde 1 Nisan’da yürürlüğe giren yasa ve mevzuatlar ile kritik eşiği başarıyla geçti.

Mevzuat öncesi, Basın İlan Kurumu bölge bölge, kurum kurum tüm sektör temsilcileri ile iletişim kurdu, görüş aldı, fikir sordu. Takdir toplayan bir çalışma ile sektör temsilcilerinin görüşlerini alan Basın İlan Kurumu dijital dönüşümde öncülük yaparak kritik bir rolü üstlendi. Bu anlamda geçen yıl İzmir’de BİK Genel Müdürü Cavit Erkılınç başkanlığında bölge basını ile buluşma gerçekleşti. Burada gazete temsilcileri sektörün gidişi ile ilgili görüş ve önerilerine dile getirdi. Burada birçok gazete sahibi dijitalleşmenin daha faydalı olacağı görüşünü bildirdi. O toplantıda BİK Genel Müdürü Erkılınç da gazete sahiplerine sektörün geleceği ile ilgili sinyalleri verdi. Dijital dönüşüm sürecinde BİK’e bağlı gazetelerin mağdur olmaması için hatta avantajlı olması için kararlar da aldı.

İnternet Haber Siteleri Devlet Desteği ile Güçlendi

Gazeteler, Basın İlan Kurumu’nun öncülüğünde dijital dönüşüme daha avantajlı başladı ve “battık bittik” diye düşünen yerel gazeteler daha avantajlı hale geldi.  Alınan kararlar doğrultusunda 1 Nisan’da yürürlüğe giren yasa ve mevzuatlar ile bu sitemi kabul eden gazete sahipler resmi ilanları internet haber sitelerinde yayınlanmaya başladı. 1 Nisan’da dijital dönüşüme geçen internet haber sitelerine 6 ay süre ile sadece kadro şartı aranarak devlet desteği sağlandı. Bu desteği alan internet haber siteleri kendilerini güçlendirdi ve dijital dönüşümde öne geçti. Böylece resmi ilan desteği, dijital dönüşümünü gerçekleştiren gazetelere ve internet haber sitelerine adeta can suyu oldu.

Gazeteciler arasında tatlı rekabet başladı

Dijital dönüşümle birlikte geçen 6 ayda gazetecilerin çalışma şekli de hızlı bir şekilde arttı. Gazeteciler arasında da tatlı bir rekabet başladı. Böylece gazeteciler daha dinamik, yeni medya araçlarına hâkim, çok yönlü ve hızlı bir şekilde akan gündemi takip eder hale geldi. Bununla birlikte üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan yeni gazetecilerin de istihdamında yeni bir yol açılmış oldu.

Bizde Kendimizi Yeniledik

Bu süreçte bizde kendimizi yeniledik. Kadromuzu güçlendirdik. Hem teknolojimizi hem internet okurunun beklentilerini dikkate alarak yol aldık. Dijital dönüşümde personellerimizin hizmet içi eğitimlerini de tamamlayarak bu tatlı rekabette bilmediğimiz birçok konuyu öğrendik. Basın sektörü de internetin sağladığı olanakları kullanarak ‘yeni medya’ adı verilen ortama hızlı bir şekilde geçiş yaptı. Bilgisayar, görsel-işitsel medya, telekomünikasyon gibi sektörlerin teknolojik ve ekonomik olarak birleşmesi, geleneksel medya ve dijital medya ayrımını neredeyse ortadan kaldırdı.

Türk basını, dijital dönüşümünü gerçekleştirerek sürdürülebilir bir ekonomik yapıya kavuşmasını sağlayacak süreçten alnının akıyla çıktı. 6 aylık zaman diliminin ardından basın sektörünün temsilcileri yaşadıkları dönüşüm sürecinin kaçınılmaz bir gerçeklik olduğu noktasına vardı.

İnternet Medyası Çalışanları Özlük Haklarını Elde Etti

Basın Kanunu’nda ve resmi ilanların yayımını düzenleyen mevzuatta yapılan değişiklikler sonucunda internet haber siteleri resmi ilan desteğine kavuşurken, internet medyası çalışanları da özlük haklarını elde etti. Yıllar süren çalışmaların ardından gerçekleşen bu değişim, yasal zeminde var olma çabasındaki internet haber sitelerinin önünü açtı. Artık haber sitelerinde çalışan arkadaşlarımız da Basın Kartı sahibi olabiliyor, resmen meslekten biri oluyor, Basın Kartı’nın imkânlarından faydalanabiliyor. Bu süreçle birlikte dijital medya, haberciliğin 7/24 devam ettiği gerçeğini gösterdi.

Dijitale geçişte geleneksel medyanın başlıca gideri olan kâğıt, baskı ve dağıtım giderleri ortadan kalkıyor, maliyetler azalıyor.

İnternet haber sitelerinin sürece dahil olmasıyla birlikte gazeteler ve siteler bülten haberciliğinden uzaklaşmak zorunda kaldı.. Haber ajanslarından ve kurumlardan gelen bültenlerin yerine özel haber ve özel içeriklerin üretilmesinin sokağın nabzının tutulmasının önemini bizzat yaşadık. Önümüzdeki yıllarda Dijital medyada kalite daha da artacak ve yapılan düzenlemelerin karşılığını önümüzdeki yıllarda görmeye başlayacağız.

Yerel Siteler Büyük Sitelere Rakip Olmaya Başladı

Bu süreçte internet haber siteleri, arama motorlarının tavsiye ettiği gibi okuyucu odaklı haberler yaparak büyük internet haber sitelerine rakip olmaya başladı. Önümüzdeki yıllarda devlet desteği ve işletme sahipleri ve gazetecilerin ortak çalışmasıyla kazananlar gazeteciler, gazetecilik mesleği, basın işletmeleri, okurlar olacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cihan Altut - Mesaj Gönder --- Okunma

# yol

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Marmaris Manşet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmaris Manşet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Marmaris Manşet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Marmaris Manşet değil haberi geçen ajanstır.