Orman yangınları / İklim değişikliği

Yeni bir orman yangını sezonuna yaklaşıyoruz İklim değişikliği nedeniyle ormanlarımız yangına karşı eskisinden çok daha hassas bir hale gelmiştir.

Bağıl nemin tanımı bilinen bir sıcaklıkta havada çözünmüş olan su buharının(nem) çözünebilecek olan maksimum su buharına oranıdır. Bağıl nem havanın ne kadar kuru veya nemli olduğunu ölçtüğümüz birimdir.Eğer havada 100 gr su buharı çözünebilecekken 50 gr çözünmüşse bağıl nem 50/100 yani%50 dir. Daha yüksek bir sıcaklıkta havada 200 gr su buharı çözünebilecekken 50 gr çözünmüşse bağıl nem 50/200 = % 25 olmaktadır. Yani içinde aynı miktarda nemi içermesine rağmen daha sıcak hava daha kuru olup içine nem çekebilme kapasitesi daha yüksektir. Marmaris’de ölçülen bağıl nem her geçen yıl azalmakta olup yazın normal ortalama değerin % 60 olması gerekirkenbüyük yangın öncesinde %10 lara kadar düştüğü gözlemlenmiştir.

BAGIL NEMİN DÜŞÜK OLDUĞU GÜNLER ORMAN YANGINLARI İÇİN EN HASSAS GÜNLERDİR!!!

İklim değişikliği sonucu daha kuru hale gelen hava etrafta bulabildiği her türlü su kaynağından eskisine göre çok daha fazla suyu içine çekebilmektedir. Bu nedenle tüm akarsular, göller hızlı buharlaşma sonucu hızla kurumakta,gölet, baraj , havuz vb kayıpları mislilerce artmaktadır.

Havanın çözerek içine alabileceği önemli bir su kaynağı da ağaçlar, yapraklar ve özellikle de yere dökülmüş dal ve yapraklardır. Eskisine göre daha kuru olan havanın,içerdiği nemi emerek kupkuru hale getirdiği çam yaprakları yine eskisine göre artmış olansıcaklığın da etkisi ile tutuşmaya çok daha yatkın hale gelmektedirler. En küçük bir kıvılcım bile bu yaprakların eskisine göre çok daha kolaylıkla ve hızla alev almasına neden olabilmektedir. Bu alev de eskisine göre daha kuru olan ağaçların daha kolay tutuşmasına ve daha zor söndürülebilmesine sebep olmaktadır. (Şömineye ıslak veya kuru odun attığınız zamanki tutuşma ve yanma hızlarını göz önüne getirin!)

Alttaki grafikte Muğla bölgesinin yıllık ortalama sıcaklıklarını ve mevsim normallerinden olan değişimlerini görebilirsiniz. Çizgi grafikte ; düz çizgi sıcaklıkları, kesik çizgi artış eğilimini . çubuklu grafik ise mevsim normallerinde ne kadar değişiklik olduğunu göstermektedir. Mavi çubuklar mevsim normali altını (soğuma) kırmızılar üstünü (ısınma)göstermektedir.

Alttaki tabloda 2020 yılından beri Türkiye’de, komşumuz Yunanistan’da ve tüm dünyada yanan ormanlar ile ilgili bilgi vermektedir. Son üç yıldaki değerlere bakarsanız orman kayıplarının hızla arttığını göreceksiniz. 

SON 23 YILIN ORMAN YANGINLARI

 DÜNYA TOPLAMI

 TÜRKİYE

 YUNANİSTAN

2000-2020 arası

Yanan orman alanı  toplamı

hektar

             7.200.000.000

                   336.000

                    420.000

Yılda ortalama yanan orman

hektar

                360.000.000

                      16.800

                      21.000

yılda ortalama kaybedilen ağaç sayısı

adet

        540.000.000.000

              25.200.000

              31.500.000

2020- 2023 arası

son üç yılda yanan toplam orman

hektar

                   210.000

                    110.000

Son üç yılın ortalaması

hektar

                      70.000

                      36.667

son üç yılda kaybedilen ağaç sayısı

adet

           105.000.000

              55.000.000

Orman yangınlarının sonuçlarını hepimiz hergün yaşıyoruz. Bitki örtüsü değişti,seller, su baskınları, erozyon arttı, canlıların yaşam alanları ,besin zinciri bozuldu, gıda ve su bulamayan domuzlar, yılanlar… haklı olarak şehire inmeye başladılar

Ağaçsızlanma nedeniyle tutulamayan toprak denize hızla akıyor hem toprak kaybı hem deniz kirliliğine sebep oluyor. İçmeler’de denizin rengi değişti. Dibi çamur haline dönüştü. Denizdeki yaşam türleri değişiyor.

Sonucun felaket olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz… tekrar tekrar yazmaya gerek yok!

Yangınla mücadelenin ne kadar zor olduğunu ve dünya ısınmaya devam ettikçe daha da zorlaştığını göz önüne alırsak en iyi mücadele yangına neden olabilecek  ilk kıvılcımı engellemektir. Bu konuda bireyler, yerel yönetimler, tarım ve orman müdürlükleri, bakanlıkları, hükümetler… herkese görevler düşmektedir.

Halen halkımızın ciddi bir yüzdesi ormana atılacak bir şişenin bir izmaritinorman yangınına sebep olacağının farkında değildir.

Yangın önleme konusunda önerilerim :

·         İnsanların eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi

·         Yoldan geçen araçlardan veya yayalar tarafından yola atılan çöplerin kameralarla tespiti ve cezalandırılması

·         Sabotaja karşı elektronik izleme sistemleri

·         Yangın gözetleme dronları ile sürekli denetim ve erken uyarı sistemleri

·         Yangın söndürme uçak ve helikopterlerinin yeterli sayıya ulaştırılması.

·         Gece görüş tertibatlı söndürme uçak ve helikopterleri

·         Yangın söndürme bombaları atabilen dronlarla gece gündüz yangına müdahale imkanı

·         Komşumuz Yunanistan ile etkin ve seri işbirliği

·         Yangın koordinasyon organizasyonu ve sistemleri, gönüllülerin eğitilip yedek güç olarak kullanımı

·         Yangın tatbikatları

Yangınsız bir sezon dileğiyle…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Reha Özçelik - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Marmaris Manşet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmaris Manşet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Marmaris Manşet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Marmaris Manşet değil haberi geçen ajanstır.