EĞİTİMDE EŞİTLİK VAR MIDIR?

Evet, soruyorum eğitimde eşitlik var mıdır diye, elbette kişiden kişiye değişse de yoktur.

Neden yoktur? Açıklandı, “aileler isterse” dendi ve devam edildi, isteyenler “uzaktan” isteyenler de “yüz yüze eğitim”, tercih edebilirler dendi.

Hem de nasıl seyreltilmiş müfredat ile. Sahi şu seyreltilmiş müfredat veya program, seyreltilmiş ders programları nedir, içeriği nedir bir bilen varsa lütfen bizi aydınlatsın. Bazı konular mı işlenmeyecek veya her konu kısmen mi işlenecek. Yoksa bazı konular müfredattan mı çıkarılacak, inkılap tarihinde olduğu gibi.

Gelelim eğitime. Bu sene öyle anlaşılıyor ki ebeveynler isterse çocuklarını okula gönderebilecekler, istemezlerse uzaktan eğitimi tercih edebilecekler.

Bir gerçek var ki, iktidar eğitimde malım virüs dolayısıyla oluşabilecek salgın konusunda risk almıyor, almakta istemiyor. Kararı ana babaya bırakıyor.

Ana baba, çocuğum böyle bir risk ile karşı karşıya kalmasın diyorsa bu kez çocukları için, uzaktan eğitimi tercih edecekler.

Bu kez de çoklu çocuklu aileler, bilgisayar, laptop ve internet giderleri nedeniyle yüklü bir masrafa girecekler eğer girebiliyorlarsa.

Hali vakti yerinde olanlar gereğini yapabilirler belki ama günde 39 lira alan veya asgari ücret ile geçinen ve çalışan nüfusun çoğunluğunu oluşturan aileler ne yapacak veya neler yapabilecek?

Devlet baba, bu durumda olan ailelere, bedava internet ve bilgisayar veya laptop verebilecek mi?

Devletin anayasası eğitimde eşitlik ilkesini kabul etmemiş mi? Etmiş.

Dar gelirli aileler bu durumda çocuklarına eğitim verebilecek mi veya Devletten böyle bir hizmet alabilecekler mi?

Kendi yasalarımız da olduğu gibi, “İnsan Hakları Evrensel Bildirgede” de yer almış uluslararası bir durumdur.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 26. maddesi 1. fıkrasına göre; “Herkes eğitim hakkına sahiptir. Eğitim, en azından ilk ve temel eğitim aşamasında parasızdır. İlköğretim zorunludur. Teknik ve mesleksel eğitim herkese açıktır. Yükseköğretim, yeteneklerine göre herkese tam bir eşitlikle açık olmalıdır”

Acaba öylemi dersiniz bizde de?

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası

42. Madde

II. Eğitim ve Öğrenim Hakkı ve Ödevi

Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz.

Öğrenim hakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir.

Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkilapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Bu esaslara aykırı eğitim ve öğretim yerleri açılamaz.

Eğitim ve öğretim hürriyeti, Anayasaya sadakat borcunu ortadan kaldırmaz.

İlköğretim, kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve devlet okullarında parasızdır.

Özel ilk ve orta dereceli okulların bağlı olduğu esaslar, devlet okulları ile erişilmek istenen seviyeye uygun olarak, kanunla düzenlenir.

Devlet, maddi imkânlardan yoksun başarılı öğrencilerin, öğrenimlerini sürdürebilmeleri amacı ile burslar ve başka yollarla gerekli yardımları yapar. Devlet, durumları sebebiyle özel eğitime ihtiyacı olanları topluma yararlı kılacak tedbirleri alır.

Eğitim ve öğretim kurumlarında sadece eğitim, öğretim, araştırma ve inceleme ile ilgili faaliyetler yürütülür. Bu faaliyetler her ne suretle olursa olsun engellenemez.

Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez. Eğitim ve öğretim kurumlarında okutulacak yabancı diller ile yabancı dille eğitim ve öğretim yapan okulların tabi olacağı esaslar kanunla düzenlenir. Milletlerarası andlaşma hükümleri saklıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gökten Ulugergerli - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Marmaris Manşet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmaris Manşet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Marmaris Manşet Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Marmaris Manşet Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Marmaris’in ihtiyacı olan öncelikli okul hangisidir?