Bugüne kadar rüzgarlı neden yazılmadı ?

Bu kitap, Cumhuriyet’in kuruluş yılları ile başlayan ve sonraki hareketli siyasal dönemlere kadar siyasal hayatın ilk elden tanıklığını yapmış bir mekân olan ve Türk basın tarihine yaşamsal bir katkı sağlayan Rüzgârlı Sokağı’nın dünü ve bugününü yanıstmaktadır.

Sokaktan yansıyan bütün bu siyasal-toplumsal olaylar kitaba aktarılırken bizzat Rüzgârlı Sokağı’nın her köşesinin mürekkep kokulu havasını teneffüs etmiş şahsımın ve benimle birlikte yıllarını sokağa vermiş olan diğer gazeteci arkadaşlarımın gözlemleri, acı-tatlı anıları da bana rehber olmuştur.

ANI YAZMA GELENEĞİMİZ YOK

Anı yazma alışkanlığımız toplumda yeterince yerleşmemiştir. Gazeteci denildiği zaman akla gelen pek çok ünlü isim mesleğe bu sokakta adım atmasına rağmen ve bu sokak bir nevi “siyaset merkezi” olma niteliği de taşımasına rağmen, bazı gazetecilerin köşe yazıları ve birkaç makale dışında Rüzgârlı Sokak’ı’ bütün yönleriyle, olaylarıyla, anılarıyla anlatan bir kitap yazılmamıştır. Bir boşluğu doldurmak amacıyla bu kitabı yazma gerektiğini duydum.

Neredeyse tamamı Rüzgârlı Sokak’ta geçen 50 yıllık gazetecilik hayatımda yaşadığım olayları, sokağın rüzgarıyla sürekli hissettiğim mürekkebin kokusuyla geçen meslek yaşamımı, “mürekkep kokulu anılarımı”, anlatırken; bu süreçte tanıştığım, görüştüğüm, birlikte çalıştığım, aynı sokakta meslektaş olduğum kişiler hakkında kötü bir söz ya da incitici bir olayı dile getirmedim. Sadece tanık olduğum olayları anlattım.

TÜRK BASIN TARİHİNİN GELİŞİMİ

Bu kitabı hazırlarken ilk kez Kurtuluş Savaşı sırasında Ankara’da Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülük yaptığı “Hakimiyet-i Milliye” gazetesi ile başlayan gazete çıkarma serüveninde 1995 yılına kadar Rüzgârlı Sokak’taki gazeteleri tek tek inceledim. Kitabın olabildiğince nesnel-bilimsel olması için aylarca Milli Kütüphane ve TBMM Kütüphanesinde çalıştım.

Rüzgârlı Sokak’ta yayınlanmış olan bütün gazeteleri inceledim. Gazetelerin yayınlanma tarihlerini, imtiyaz sahiplerini, sorumlu müdürlerini, köşe yazarlarını, muhabirlerinin isimlerini tek tek araştırdım. Hangi gazetenin hangi sokak ve işhanı veya binada yayınalandığını tesbit ettim. Kitabın bir bölümüne, Rüzgârlı Sokak’ta 1920’den 1995 yılına kadar, yayınlanmış gazetelerin birinci sayfalarını ekledim. Başka bir bölümde de, arkadaşlarımın, kendilerinin bizzat yazdığı, gazetelerde, dergilerde ve kitaplarda yayınlanmış olan sokak anılarına yer verdim.

GAZETE HAZIRLAMAK MEŞAGATLİ BİR İŞTİ

Benim kuşağımdan gelen gazeteci arkadaşlarım gazete hazırlamanın ne kadar meşakkatli bir iş olduğunu iyi bilirler. Bu kuşak, mesleğinde bir devinim yaşamıştır. Muhabirin haberi gazetesine iletmesi, foto muhabirinin fotoğrafları yıkayıp karta basması, yazı işlerinin sayfayı hazırlaması, matbaada basılması, Anadolu’ya ulaştırılması her gün yaşanan bir olaydı. Bugünkü, teknoloji harikasıyla hazırlanan gazetelerle, o dönemde hazırlanan gazeteler arasında kıyas kabul edilmeyecek derecede farklılıklar vardır. Bu kitapta yeni nesil gazeteci adaylarına geçmişteki gazete yapım tekniğini ve kullanılan aletleri de tanıtıyorum. Bu tanıtımın teknolojiye bağlı olarak basın-yayın sürecinde yaşanan büyük dönüşümü de göstermesi açısından faydalı olduğuna inanıyorum.

AĞIR KOŞULLARDA ÇALIŞMA

Kitabımızda bazı isimler vefat etti, onları rahmetle anıyorum. Hele çalışma koşullarının ağır olduğu matbaa işçileri var ki, onlar kurşun kokularının ciğerlerine kadar sinmesi sonucunda genç yaşta hayatlarını kaybetmişlerdir. O dönemdeki matbaa çalışanlarının fotoğraflarını buldum ve isimleriyle birlikte kitapta yer verdim. Kitap, Rüzgârlı ’nın bu isimsiz fedakâr emekçilerinin yad edilmesine de vesile olacağı için mutluyum.

Sonuç olarak bu anı-inceleme kitabında; “Rüzgârlı Sokak” gazeteciliğinin geçmişten günümüze yaşadığı serüveni kendi dünyamdan ve çevremden yola çıkarak anlatıyorum. Benim Rüzgârlı Sokak’tan geçen oldukça meşakkatli ama bir o kadar da keyifli yolumun, o sokakta hayatını geçiren bütün gazeteci meslektaşlarımın anılarıyla ve elbette Türk basın tarihinin dönemeçli yollarıyla da kesiştiğini düşünüyorum.

Bu yüzden kitabın okuyucusuna, hikâyeleri gerçek olan bir roman tadı vereceğine inanıyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abbas Satır - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Marmaris Manşet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmaris Manşet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Marmaris Manşet Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Marmaris Manşet Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Marmaris’in ihtiyacı olan öncelikli okul hangisidir?