YOKSULLUK ÇEŞİTLERİ

Dünya değiştikçe her şeyin değiştiği gibi yoksullukta değişime uğramış. Atalarımızdan ana babalarımızdan bildiğimiz tek bir yoksullu tek bir zenginlik vardı. İstedğini istediği zaman alabilene zengin, istediğini alamayan ancak alınanla gecimini sürdürene de fakir diyorduk.

Bak hele günüzde kaç çeşit fakirlik varmış hep öğrenelim ve de kendimizin hangi çeşit yoksulluğa girdiğimizi tespit edelim.

Öznel yoksullukbireylerin tercihleri dikkate alındığında, hangi türde bir tüketim alışkanlığının ne çeşit sebepler yüzünden gerçekleştirilemediğini gösteren ve bu sebeplerin yol açtığı sonuçlarla beraber nasıl ortadan kaldırılacağı ile ilgili sorulara tüketici anketleri ile cevap bulanöznel yoksullukyaklaşımıdır.

Nesnel yoksullukyoksulluğun nedenlerini somut bir şekilde ortaya koymaya çalışmaktadır.Nesnelyoksulluğa göre var olanyoksullukbütün detayları ile incelenerek ele alınmalı ve var olan sorunlar daha önceden belirlenmiş olan çözüm yolları ile cevaplandırılmalı ve kişinin durumunu iyileştirici çözüm yolu bulmalıdır.

TÜİK’e göregöreli yoksulluk, bireylerin toplumun ortalama refah düzeyinin belli bir ora- nının altında olması durumudur. Buna göre toplumun genel düzeyine göre belli bir sınırın altında gelir ve harcamaya sahip olan birey veya hane halkıgörelianlamdayoksulolarak tanımlanır.

Mutlak yoksulluk, hanehalkı veya bireyin yaşamını sürdürebilecek asgari refah düzeyini yakalayamaması durumudur. Bu nedenle,mutlakyoksulluğun ortaya çıkarılması, bireylerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan minimum tüketim ihtiyaçlarının belirlenmesini gerektirir.

İnsani yoksulluk(human poverty), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından geliştirilmiş yeni biryoksullukölçütüdür. İnsani yoksullukise bir kısım bireylerin insanca yaşam imkanlarına sahip olmaması anlamına geliyor.

Objektif yoksullukyaklaşımına göre; bireylerin ve/veya hanehalklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan gelir, tüketim harcamaları veya mal ve hizmetler ile tanımlananyoksullukçizgisi altında kalan bireyler ve haneler,objektifolarakyoksulkabul edilmektedir.

Kalıcı yada diğer tanımlama ilekronik yoksullukne yaparsanız yapın zamana bağlı olarak değişmeyen yoksulluğu ifade etmektedir. Kalıcıyoksulolarak bireylerin uzun süreli ve beklide hayatları boyuncayoksulolarak yaşamlarını sürdürecekleri bir hayatları olacaktır

Kısa süreliyoksullukise bireylerin zaman içerisinde karşılaştıkları ya da yaşayabildikleriyoksullukolarak tanımlanabilir. Hemen her bireyin yaşayabileceği bir durumdur

Subjektif Yoksullukdaha özel konularla ilgilenen yoksulluktur. Buna öznel yoksullukta denilmektedir. Yoksulluğun değerlendirilmesinde uzmanlar kişilerin kendileridir. Yaptıkları değerlendirmeler dikkate alınmaktadır.

Parasal gelire erişememe ya da satın alma gücünden yoksun olma durumugeliryoksulluğunu ifade etmektedir. Genel olarak asgari yaşam standardının gerektirdiği temel gereksinimlerin karşılanabilmesi için yeterli miktarda gelirin elde edilememesidir.

Sanayi devrininmodernve medeni yoksulluğu ise, babadan oğla miras kalarak zamanla kötüleşen daimi biryoksulluk. … Yer gök yarılıp dünya da bunun içinde kaybolmadıkça, burada kökünün kazınması imkansız… Zira herkes, elinin altındakileri kendi gücü nisbetinde ezerek sömürmekle meşgul.

Karar sizin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gökten Ulugergerli - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Marmaris Manşet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmaris Manşet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Marmaris Manşet Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Marmaris Manşet Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Marmaris’in ihtiyacı olan öncelikli okul hangisidir?