MARMARİS MANŞET

MARMAR DENİZİ DÜNYANIN EN BÜYÜK FOSEPTİK ÇUKURU MU?

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 337 makalesi bulunuyor.

Bu başlığı atarken inanın içerim cız ediyor, tüylerim ürperiyor. Ama ne yazık ki gerçekleri söylemek ve de yazmak mecburiyetinde olanlardan biri olduğumdan, kör ve sağır gibi davranmam da kişiliğime ters düşüyor.

Dünya alem dile getiriyor, bilim adamları konuşuyor, hala konuşuyor, hiç bir yetkili, kulak vermiyor, ne yazık ki dün de verilmemişti.

Netice koskoca, ülkemizde ve de dünyada da ilk, üstü açık bir foseptik deniz.

Birinci neden, Marmara denizine kıyısı bulunan yerlerdeki atölye, sanayi fabrikaları ve benzer tesislerin,  kimyasal olan veya olmayan atıklarını, öyle veya böyle Marmara denizine dökülmesi idi.

Bir başka neden Marmara deniz kıyılarında, örneğin, kadıköyde’n, ta tuzlaya ve sonrasına kadar yapılan, deniz dolğu yollar.

Bir öteki ve de en büyük neden de, dünya ticaretini sağlayan devasa ,İstanbul/Salıpazarı  yük  limanının, Tekirdağ/ Borboras’ a taşınması olayıdır.

İftihar vesilesi olan veTekirdağ Barbaros’ta 320 bin metrekare alana kurulan Türkiye’nin ilk transit konteyner limanı (Hubport) olan 20 metre derinliğe kadar toplam 2 bin metre rıhtımı ve yıllık 2,5 milyon TEU’ya varacak kapasitesi ile dünya ölçeğinde bir liman olup, Asyaport adıyla hizmet vermektedir ve halen Ülkemizin en büyük limanıdır. ( TEU konteyner ölçüsüdür)  Bu devasa yapıtın, ne yazık ki, denizde yaratabileceği olumsuzlukların giderilmesi  konusunu yeterince irdelenmemiş kanaati doğurduğundan, yorumu sizlere bırakıyorum.

Hal böyle olunca da, şimdi, niçin oldu, nasıl oldu, kimler sorumlu diye ah vah çekmenin ne yeri ne de zamanı.

Koskoca Marmara denizi, yakın zamanda öyle görünüyor ki,  ölü deniz olma yolunda.

Peki, Marmara denizi ölü deniz olusa ne olur? Ne olacak Marmara Denizi kıyısında bulunan bütün ticari işletmeler kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir, Yine Marmara Denizi sahilinde bulunan tüm konutlar kötü kokular nedeniyle oturulamaz duruma gelebilir,Özetle Marmara denizinde muhtemelen olabilecek bir felaket, tüm kıyı şeridinde de yaşamı zora sokabilir.

Marmar Denizini bu durumdan kurtarmanın bir çaresi var mı bilinmez ama otoritelerin söylediğine göre , Marmara Denizinde de oksijen bitti bitiyor, tüm deniz canlıları da öldü ölüyor.  Dövünmek yok ama ya çare?

YAZARIN SON YAZILARI
AFGANİSTAN KORE OLUR MU? - 16 Haziran 2021
SUKûNET - 15 Haziran 2021
AKP VE PLAJ - 14 Haziran 2021
CHP BASIN TOPLANTISI - 12 Haziran 2021
DOĞALGAZ ENERJİ - 6 Haziran 2021
SANCILI NEFES - 1 Haziran 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!