MARMARİS MANŞET

MARMARİS ÇAM BALI’NI DÜNYA TANIYACAK

MARMARİS ÇAM BALI’NI DÜNYA TANIYACAK

Marmaris Ticaret Odası’nın (MTO) başvurusu neticesinde 6 Kasım 2019 tarihinde benzersizliği Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenen Marmaris Çam Balı’nın markalaşma çalışmaları aralıksız devam ediyor. Bu çerçevede Marmaris Ticaret Odası ve Marmaris Belediyesi iş birliği ile ilçenin en işlek noktasına ‘Çam Balı ve Arı’ heykeli dikildi.

“Dünya’nın Çam Balı Başkenti Marmaris” sloganıyla yürütülen çalışmalar kapsamında heykeltıraş Mustafa Akıncı’nın tasarımıyla yapılan heykel, Marmaris’in en işlek noktalarından biri olan Türkmenistan Parkı’na yerleştirdi. İlçeye gelen turistlerin uğrak noktası olan sahil şeridi ve yürüyüş yolu üzerinde yer alan heykel, meraklı gözlerin ilgi odağı oldu. Çelik alaşımlı, cam elyaf katkılı polyester malzemeden üretilen ve yaklaşık 2 metre boyunda olan heykel, Heykeltıraş Mustafa Akıncı tarafından çizildi ve üretildi. Çam balı peteği ve bal arısı figürlerinden oluşan heykel, gerçek bal ve arının doğal renklerine boyanarak ışıklandırıldı.

Marmaris’in en önemli marka değeri olan ve coğrafi işaretle tescillenen Marmaris Çam Balı’na yurt içi ve yurt dışı tanıtım çalışmalarında yer verilerek, Marmaris’in turizm ile birlikte yeme-içme ve kültürel alanlarda da öne çıkması hedefleniyor. Marmaris’in diğer işlek noktalarına da yerleştirilmesi için tasarımları devam eden farklı görsel çalışmalar da yürütülüyor. Özellikle Avrupa’dan gelen yabancı turistlerin sanata olan ilgisi ve beğenesi ile birlikte Marmaris farkındalığının ve çam balının marka değerinin artırılması hedefleniyor. “Dünya Çam Balı Başkenti” ve “Coğrafi İşaretli Ürün” temalarına vurgu yapılarak hazırlanan heykel Marmaris’in tadı ve içeriğinin eşsizliğiyle tescillenen çam balına dikkat çekiyor.

MARMARİS BİZİM HEDEFİMİZ

Marmaris Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı S. Mutlu Ayhan, Marmaris’in tanıtım çalışmalarında sahip olduğu değerleri ön plana çıkarmanın turizme büyük katkısı olacağını ifade etti. Başkan Ayhan; “Marmaris herkesin bildiği gibi doğa harikası bir destinasyon. Ancak biz ilçe ekonomisini sadece turizmle değil, sahip olduğumuz tüm ticari değerlerimizle çeşitlendirmek istiyoruz. Pandemi sebebiyle bu yıl turizmde çok ciddi bir düşüş yaşadık. 2021 yaz sezonu için biz şimdiden hazırlık yapıyoruz. Marmaris’in ve çam balımızın marka değerini artırmak, ilgi çekici unsurları ön plana çıkarmak önceliğimiz. Gelen yerli ve yabancı turiste farklı alternatifler sunmayı hedefliyoruz. İlçemizin sahip olduğu değerleri birer birer tanıtacağız” şeklinde konuştu.

EKOLOJİK ÇALIŞMALARI DESTEKLİYORUZ

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay da ilçe turizminin sadece ‘deniz – kum – güneş’ üçgeniyle anılmasını istemediklerini belirterek, “Marmaris doğasıyla, tarihiyle, ekolojik özellikleriyle yılın birkaç ayı değil her döneminde ziyaret edilebilecek bir yer. Biz de belediye olarak bu durum üzerinde çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Özellikle de ilçemizdeki ekolojik faktörleri ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Arıcılık ve çam balı ile ilgili de birçok çalışmanın ya sahibi ya da destekçisiyiz. Bu çerçevede ilçemizin simgelerinden biri olan ‘arı ve çam balı’nın bu heykel ile daha bilinir hale geleceğine inanıyoruz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!