MARMARİS MANŞET

MARMARİS DAHA “GÜVENLİ”

MARMARİS DAHA “GÜVENLİ”

Marmaris Belediyesi tarafından konaklama sektörü için ‘Konaklama Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci’ konulu çalıştay düzenlendi. Marmaris Belediyesi Turizm Kurulu olarak Marmaris’te güvenlik kültürü oluşturmak istediklerinin altını çizen Başkan Danışmanı Turizm Kurulu Üyesi Selma Kılıç,” 2006 yılından beri biz hastanelerde nasıl bir afet ve acil durum planı uygulamaya başladıysak İçişleri Bakanlığının son genelgesine göre de konaklama tesislerinin bir afet ve acil durum planı olmalı. Bu nedenle Marmaris’te biz bir güvenlik kültürü oluşturmak istiyoruz. Marmaris’in tanıtımında biz rahatlıkla bizim otellerimizin, hastanelerimizin, ilçemizin bir afet planları var diyebilmeliyiz. İlçemize geldiğinizde bir güvenlik problemi yaşamayacaksınız vurgusunu karşı tarafa vermemiz gerekiyor” dedi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan “Yeni Tip Korona Virüsü”  salgının Türkiye’de kontrol altına alınarak normalleşme sürecine gidilmesinin ve seyahat yasaklarının kaldırılmasının ardından turizm sektörü de hazırlıklarını tamamlamaya başladı. Bakanlıkların genelgelerine göre çalışma şartları yeniden düzenlenen konaklama tesisleri kurallar dahilinde hizmetlerine başladı. Bu süreç ile ilgili Marmaris Belediyesi acil eylem planı kapsamında Turizm Kurulu oluşturarak 11-12 Haziran tarihlerinde sektör temsilcilerin de katılacağı bilgilendirme toplantısı düzenledi.  Düzenlenen toplantıya Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, CHP İlçe Başkanı Zekican Balcı, Başkan Yardımcıları Burak Demirtaş, İhsan Öztürk, İlçe Sağlık Müdürü Mehemt Töreyenler, Marmaris İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nejmettin Kaya, GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu, TÜRSAB Marmaris Başkanı Suat Esin, Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mutlu Ayhan ve konaklama tesisi yetkilileri katıldı.

“UMUTSUZLUĞA KAPILMA LÜKSÜMÜZ YOK”

 Seminerin açılış konuşmasını yapan Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “Turizm sektörü olarak sıkıntıları hep birlikte yaşamaktayız. Geriye dönüp değerlendirdiğimizde, özellikle geçtiğimiz yıl  eylül ayında yaşadığımız Tomas Cook firmasının iflası ile birlikte sektör olarak sıkıntılı günlerin içine girmiştik. Ancak biz yerel yönetim olarak gerek konaklama gerek seyahat acentası gerekse de hava limanı ayağındaki arkadaşlarımız ile el birliği yaptığımız çalışmalar neticesinde önümüzdeki dönem için olumlu sonuçlara ulaşmıştık. Maalesef pandemi ile birlikte işin daha da ağır sonuçlarını yaşıyoruz. Ancak her ne olursa olsun hiçbir şekilde umutsuzluğa kapılma lüksüne sahip değiliz. Neticede her koşulda çözüm üretmeye sahip bir yapıya sahibiz.

Mart ayında başlayan pandemi süreci ile ilgi Marmaris Belediyesi olarak kamu kurum ve kuruluşları ile birlikte çok hızlı hareket ederek güzel bir çalışma örneği sergiledik”

Marmaris Belediyesi olarak bu süreçte yaptıkları çalışmaları anlatan Başkan Oktay, Marmaris’in bu süreci az bir sıkıntı ile atlattığını ancak kurallara uyulması gerektiğini söyledi. Oktay, “ her şeyden önce biz kendimizi korumak durumundayız. Başarılı bir çalıştay geçmesini temenni ediyorum.

TURİZM KURULU OLUŞTURULDU

 ‘Konaklama Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci’ çalıştayının yapılmasında büyük emeği geçen Marmaris Belediye Başkan Danışmanı Turizm Kurulu Üyesi Selma Kılıç, Belediye belgeli konaklama tesislerinden ve Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı konaklama tesislerinden normalleşme sürecine yönelik çok fazla soru geldiğini belirterek böyle bir toplantı düzenlediklerini söyledi. Amaçlarının Marmaris yaşayanlarının, turizmin ve turistin sağlığına katkıda bulunarak kurumlar arası işbirliği ve iletişimi arttırarak, doğru muhatap bularak kurumların kendilerini ifade edebilmelerini ortam yaratmak olduklarını belirtti.  Mamarmaris’te acil eylem planı hazırlanması gerektiğini belirten Kılıç, “ Marmaris birinci derecede deprem kuşağında. Bu nedenle kurul olarak ‘Aile Deprem Hazırlık Kitapçığı” hazırladık. Bu kitapçıkta aile bireylerinin deprem çantalarını hazırlayabilmelerine yardımcı olacak. Bunun yanında dermem anında toplanma yerlerini belirledik.

“BİYOLOJİK AFET YAŞIYORUZ. DÖRT KURALA UYUMALIYIZ”

Biz şuanda bir biyolojik afet yaşıyoruz. Yakın tarihimize baktığımızda son 17 yılda 3 defa viral enfeksiyon ile karşılaşmışız. Bu şu anlama geliyor biz önümüzdeki 17 yılda da viral enfeksiyonla karşılaşabiliriz. Bu nedenle yaşam şeklimizi buna göre düzenlememiz gerekiyor. Bu süreçle baş edebilmek için bütün tesislerin hijyen eğitimlerine, maske kullanımına, sosyal mesafe kuralına ve iş yaparkenki karşı taraf ile görüşme süremizi dikkat etmemiz gerekiyor. Bu dört kuralı uyduğumuz takdirde inanın şuana kadarki yayınlanan bütün genelgelerin bütün karşılığını yerine getirmiş oluyorsunuz. Bütün tesislerde bu dört kurala uymalıyız.

“AMACIMIZ MARMARİS’TE GÜVENLİK KÜLTÜRÜ OLUŞTURMAK”

2006 yılından beri biz hastanelerde nasıl bir afet planı uygulamaya başladıysak İçişleri Bakanlığının son genelgesine göre de tesislerin güvenlik oluşumuna gitmesi söyleniyor. Aslında hastanelerde hazırlanan bu afet planlarını bundan sonrası için konaklama tesislerinde de yapılmasına yönelik bilgilendirme yapılmış. Ancak bu zorlu bir süreç. Bunun için çalışma grubu oluşturularak ortak hareket edilmeli. Konaklama tesislerinde afet planı yapılmalı. Hijyen eğitimleri güncellenmeli. Maske kullanımı zorunlu olmalı. Personele kişisel koruyucu donanım eksiksiz sağlanmalı. Yeni bir salgın için hazırlık planı yapılmalı.Kurumlar arası koordinasyon sağlanmalı. Biz bunu eyleme dönüştürmek istiyoruz. Böyle biz Marmaris’te biz bir güvenlik kültürü oluşturmak istiyoruz. Marmaris’in tanıtımında biz rahatlıkla bizim otellerimizin, hastanelerimizin, ilçemizin bir afet planları var diyebilmeliyiz. İlçemize geldiğinizde bir güvenlik problemi yaşamayacaksınız vurgusunu karşı tarafa vermemiz gerekiyor”

Kılıç konuşmasının sonunda bu süreçte kendilerini destekleyen Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay’a ve çalışma arkadaşlarıma bu toplantının oluru için kaymakamlık makamına, konuşmacılara ve tüm süreçte en ön safta canları pahasına çalışan çok değerli kayıplar veren sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

Daha sonra sektör temsilcilerinin konuşmalarına geçilmeden önce Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay Sağlık Çalışanları adına Marmaris İlçe Sağlık Müdürü Mehmet Töreyenler’e plaket verdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!