MARMARİS MANŞET

MARMARİS SESSİZ VE GERGİN

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 336 makalesi bulunuyor.

Kimsenin yüzü gülmüyor,esnafında, memurunda, işçisinin de, çiftcisinin de ve de turizmcisinin de. Velhasıl Marmaris yaşayanı sessiz ve gergin. Marmaris soluk alanları, tedirgin.
Ne var, ne oldu derseniz hiç bir şeyde yok. Ne deprem oldu ne de sel bastı Marmaris i. Marmaris cenneti yarınlarında kuşkulu, bir gün sonra ne veya neler olabileceğini kestiremiyor göremiyor. Bir öngörüde de bulunamıyor.
Marmaris cenneti de, dünya salgının etkisi ve tesiri altında, ne sağa dönebiliyor ne de sola. Marmaris turizm sektörü, kendi yağında kavrulabilse bile turizme bağlı tüm sektör ve çalışanlar huzursuz.
Keyifsiz bir bekleyiş ve beklenti içinde ticaret erbabı ve çalışanları. Malum salgın nedeniyle iktidarın yardım ve teşvikleri oldukça yetersiz. Yardım ve teşvikler, kredi olarak verildiğinden, iş yapamayanlar, zorunlu olarak aldıkları bu yardım ve teşvikler, ne yazık ki sırtlarına borç üstüne borç yüklemektedir.
Bu sıkıntıdan nasıl kurtulur diye düşününce Nasrettin hocanın fıkrası geldi aklıma.
Bir kış, neredeyse adam boyu kar yağmış. Aylarca bir toplu iğne başı kadar bile toprak görünmemiş. İnsanlar burunlarını dahi dışarıya çıkaramamış. Hazıra dağ dayanmaz hesabı, halkın yiyeceği de tükenmeye başlamış. İnsanlar lokmalarını sayar hâle gelmişler. Kıtlık sadece insanları değil hayvanlan da vurmuş; bir deri bir kemik kalmışlar.
Hoca’nın emektar eşeği de kıtlıktan fazlasıyla nasibini almış; günden güne kötülemiş. Elinde avucunda bir şey kalmayan Hoca, eşeğin kulağına bir umut eğilip:
– Ölme eşeğim ölme, demiş, yonca bitecek. Sen de yersin ben de!
Borçlar nasıl ödenebilir deyince de yine Nasrettin hocanı fıkrasını yazayım dedim.
Nasreddin Hoca birinden borç istemiş, adam sormuş: “Hocam borcunu ne zaman ödeyeceksin.” Hoca, “Diken alacağım onları koyunların geçtiği yerlere dikeceğim. Yünleri dikenlere takılacak, ben yünleri toplayacağım sonra onları ip yapıp pazarda satacağım ve borcumu ödeyeceğim” demiş. Adam gülünce hoca cevabı yapıştırmış: “Hazır parayı gördün gülüyorsun.”
Gün itibariyle yaşananların, fıkralara dönüşmüş hali bu değil midir?

YAZARIN SON YAZILARI
SUKûNET - 15 Haziran 2021
AKP VE PLAJ - 14 Haziran 2021
CHP BASIN TOPLANTISI - 12 Haziran 2021
DOĞALGAZ ENERJİ - 6 Haziran 2021
SANCILI NEFES - 1 Haziran 2021
YARIN! YARIN MI? - 31 Mayıs 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!