MARMARİS MANŞET

Marmaris yalnızca turizmle değil tarımla da anılacak

Marmaris yalnızca turizmle değil tarımla da anılacak

Yerel tarımsal üretimin geliştirilmesi amacıyla bir adım da Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından atıldı. Marmaris’in kırsal mahallesi Çamlı’da bulunan tarımsal arazilerin değerlendirilmesi amacıyla çiftçiye verilen yerli siyez buğdayı tohumu geçtiğimiz aralık ayında toprakla buluşmuştu. Proje kapsamında ekilen siyez buğdayının hasadı Bitkisel Üretim Şube Müdürü Mesut Durmuş ve Marmaris İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nejmettin Kaya’nın katılımıyla yapıldı.

Pandemi sürecinde aldığı önlemler ve sunduğu hizmetler ile başarılarından söz ettiren Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, yerel tarımsal üretiminin desteklenmesi ve vatandaşların sağlıklı gıda ürünlerine aracısız ulaşmasını sağlamak amacıyla çeşitli projelere imza atmaya devam ediyor.

Aynı kapsamda bu projenin Marmaris için bir değişimin başlangıcı olduğunu belirten Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak “Bu başlangıç öyle bir adım ki hem kentimiz hem de ülkemiz adına ayağa kalkmanın, kendi kendine yetebilmenin ve bereketin sembolü olacak. Marmaris yalnızca turizm ile değil; toprak, tarım ve üretim ile de anılmaya başlayacak” dedi.

Covid-19 pandemisinin gıda üretiminin ve tedarikinin ne kadar önemli olduğunu hatırlattığına dikkat çeken Saylak, “Son yıllarla Muğla Tarım ve Orman Müdürlüğümüz’ün tarımsal alanda yaptıkları projelere halkın ilgisi ve desteği giderek artmaktadır. Bunun en büyük örneği bugün gerçekleştirdiğimiz siyez buğdayı hasadıdır. Marmaris sadece turizm gelirlerine bağlı olarak yaşayan bir kent değildir. Küçük ve orta ölçekli aile işletmelerinin üretim gücünün arttırılması ile sağlıklı gıda üretimi alanında, istendiği takdirde, büyük verim alabileceğimizi gördük. İşte bu amaçla, günümüze destek geleceğe yatırım olacak yeni projemizi hayata geçiriyoruz.” şeklinde konuştu.

SİYEZ BUĞDAYI

Arkeolojik kazılar 14 kromozomlu Siyez buğdayının günümüzde 11.500-11.000 yıl, 28 ve 42 kromozomlu, buğdayların ise 9.500 ve 8.500 yıl öncesi dönemlerden beri yetiştirildiğini göstermektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!