MARMARİS MANŞET

MARMARİS’E GELMEYİN BİZİM SAĞLIĞIMIZIDA RİSKE ATMAYIN

MARMARİS’E GELMEYİN BİZİM SAĞLIĞIMIZIDA RİSKE ATMAYIN

 Korona virüs salgınının başlamasıyla Muğla’nın dünyaca ünlü turistlik ilçeleri Bodrum, Datça, Marmaris ve Fethiye’ye vatandaşlar akın etti. Marmaris Rusya Kültür ve İşbirliği Derneği, Marmaris Kent Konseyi Yabancılar Meclisi, yazlıkçıların bölgeye gelmemesi için çağrıda bulundu.

Marmaris Kent Konseyi ve Rusya Kültür ve İşbirliği Derneği il dışından Marmaris’e gelen vatandaşlarla ilgili yazılı bir metin yayınlayarak, Marmaris’e gelmeyin çağrısında bulundu. Marmaris Kent Konseyi son günlerde büyük kentlerden gelenler için önlem alınması gerektiğini belirterek, “ Marmaris’te yeterli alanda hastane ve yatak kapasitesi yok. İl dışından gelen vatandaşlarımız, bizim sağlığımızı resmen tehdit altına alıyor” dedi. Korona virüs tedbirleri kapsamında ‘evde kal’ çağrılarına uyulması gerektiğini söyleyen Marmaris Rusya Kültür ve İşbirliği Derneği Başkan Yardımcısı Olga Sezgin, “Son günlerde pandemi olarak covid 19 ile ilgili dünya çapında birçok tedbir alınmaya başladı. Marmaris’te muhtemel salgın tehdidin yaklaşmasıyla ilgili biz çok tedirginiz. Marmaris’te yaşayanlar olarak, bu hususta dileklerimiz ve isteklerimizin dikkate alınmasını istiyoruz” diye konuştu.

Marmaris Kent Konseyi Yabancılar Meclisi konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu , “Bugünlerde İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Konya gibi Türkiye’nin değişik illerden Marmaris’e akın akın insanlar gelmektedir. Gerek Marmaris sokaklarında gezen, gerek Çetibelli Mevkide Jandarma Karakolun önünde biriken onlarca araç yabancı plakalı olup Marmaris’e giriş yapmış ve yapmaya devam etmektedir. Akabinde Marmaris’e gelen misafirler hijyen kurallarına uymadan ve sosyal mesafeyi korumadan gayet rahat Marmaris sokaklarında gezip, marketlere ve dükkanlara kalabalık bir şekilde girmekte ve pazar yerleri dolaşmaktadırlar. Gelen bu insanlar kesinlikle karantina kurallarına uymuyor; kiralık evlere ve akrabaların evlerine yerleşerek hem kalabalık gruplar halinde yaşamaktadırlar hem de aynı şekilde dışarıda dolaşmaktadırlar.  Bütün bu ihlaller, Covid – 19 salgın ihtimalini yükselterek, Marmaris’te sürekli ikamet eden insanların sağlık ve hayatlarını tehdit etmektedir.

GELEN KİŞİLER KARANTİNAYA UYMUYOR

Nasıl tehdit ediyor?  Diğer illerdeki korona Virüs vaka sayısı Marmaris’e göre çok daha yüksek olduğu aşıkardır. Büyük şehirlerden kentimize gelen insanlar virüs bulaşma ihtimalini katlayarak yükseltmekte ve yerli nüfus için ciddi bir tehdit oluşturmaktadırlar. Ancak Marmaris’te büyük kentlere nazaran hastane sayısı ve yatak kapasitesi kesinlikle yetersiz olup; olası salgında Marmaris nüfusuna bile zor yetecek kapasitededir. Birden yükselen nüfusun muhtemel  bir salgın sırasında tıbbi ve tedavi ihtiyaçlarını hiç bir şekilde karşılayamaz. Bu da, bizim ve çocuklarımızın sağlığını ve hayatımızı tehdit ediyor.

HASTANE VE YATAK SAYIMIZI YETERLİ DEĞİL

Marmaris Kent Konseyi ve Rusya Kültür ve İşbirliği Derneği yaptığı açıklama 3 dilde verildi.

Bu konuyla ilgili; Marmaris’te korona virüsün yayılmasını önlemek amaçlı mevcut tedbirlerin alınmasıyla ilgili önerilen ekstra önlemler almanızı rica ediyoruz.

 1. Türkiye’nin diğer illerinden Muğla / Marmaris’e karayolu üzerinden yabancı plakalı araçların girişini geçici olarak kısıtlamak. ( Gıda; ilaç ve bunun gibi hayatı devam ettirmek için zaruri malzemeleri taşıyan araçlar hariç)

2. Marmaris’in girişinde kimlik kontrolü yapmak ve giriş iznini sadece Marmaris’te ( ve çevre köylerde) daimi ikameti olan vatandaşlara vermek..

3. Otelleri ve Apart Otellerde konaklayan insanları kontrol etmek.

4. Karantina süresince ev sahiplerine evlerini; diğer illerden gelen vatandaşlara kiraya vermeleri konusunda yasak getirmek.

5. Marketler ve mağazalarda aynı zaman dilimi içerisinde bulunan insan sayısını kontrol etmek.( Marmaris marketlerinde hükümetin getirdiği kısıtlamalara hiçbir şekilde uyulmuyor).

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!