MARMARİS MANŞET

MARMARİS’İN DEV SORUNU

Sevgili okurlar bugün Avrupa’nın büyük metropollerinde Marmaris’in dev sorunu nedir diye sorsanız Marmaris’e gelmiş olan her yabancı ilk olarak Trafik ve araç parkı diyecektir.

Çünkü gerçek bu…

Ülkesini seven, çocuklarının ve torunlarının geleceğini düşünen her aklı başında insan bu dev sorunun yavaş yavaş geldiğini görüyor.

Bugün, yazlıkçıların ve araba kiralayan turistlerin olmadığı bir zamanda bile Marmaris merkezinde park yeri bulmak için dönüp dolaşan çok sayıda araç mevcut.  Bazı banka önlerinde ikinci sıra park edilmiş…

Önemli bir diğer nokta ise kağıt üzerinde kaç araba alacak park yeri olması ile gerçekte anahtar bırakmadan park edilecek yer arasındaki fark kimseyi aldatmasın ve asla göz boyamasın…

Hem Marmaris’te kafi miktarda araç park yeri yok, hem de halk sokaklara park ederek sokakları daraltıyor ve dolayısı ile trafik aksıyor.

Yazın yazlıkçıları ve Muğla civarında geçen yaz araba kiralamış olan 22 bin turisti de düşünürseniz…

Park edilerek daraltılmamış sokak yok dersem mübalağa etmemiş olurum.

Geçen yıllarda birde sokak park bekçileri çıkmıştı. Fırsattan istifade para toplamak için.

Şöyle bir Marmaris Orman İşletmesi arka sokağına gidip bakın, üzerinde bir de otel olan sokak, ne göreceksiniz?

Bu durum nereye gidecek? Bu dev sorunun bize yavaş yavaş geldiğini görmemek mümkün değil. Nüfus devamlı artıyor, dolayısı ile araç sayısı artıyor. Olmayan park yerleri artmıyor…

En fazla 3-4 sene sonra Marmaris’in nüfusu 140-150.000 olduğunda nasıl bir çözüm bulunacağını bilen varsa helal olsun derim.

Hiç abartmadan yazıyorum Marmaris aynı İstanbul gibi düğüm olmaya doğru gidiyor.  İstanbul’u eski yıllarda bilenler çok iyi hatırlayacaklardır orda da fazla trafik sıkışıklığı yoktu, ama her geçen yıl çoğaldı ve bugün tam bir kepazeliğe döndü.

Batı medeniyeti bu durumu zeka seviyesi ile ölçüyor…

İstanbul’da birçok insan trafikte arabasında tuvalet yapacak teneke kutular taşıyor…

Bugüne kadar hiçbir Hükümet veya Belediye bu sorunla uğraşmadı, daha doğrusu başaramadı . Marmaris’te aynı durumda ve yarınları düşünmediğimiz için hızla dev sorun yaklaşıyor. Önce 3-5 yıl sonra yaz aylarında başlayacak, sonra 5-10 sene sonra kış aylarında devam edecek.

O zaman Marmaris’i yönetecekler acaba ne diyecekler?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!