MARMARİS MANŞET

MASKE CEZASI 900 TL. ÇARE OLMAZ

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 319 makalesi bulunuyor.

Evet, maske cezası 900 TL değil, 19000 TL yapılsa bile malum hastalığın önüne geçilmesinde çare olmaz olamaz.

En önemli menfi husus maskenin para ile satılmasıdır. Kesin ve net bu cezanın etkinliği, evvel emirde maske kolay bulunur ve de asla para ile alınır olmamasına bağlıdır.

Ülkemizde, kalabalık aile yapısı çoğunlukladır. Ve bu hususun da ayrıca iktidarca desteklendiğini de vurgulamak gerekir. Ortalama olarak kalabalık ailelerin, en azından beş kişi olduğunu varsayalım.

Bu ailede anne hariç babanın çalıştığını çocuklarında okula gittiklerini varsayalım. Bu aileye günlük dört maske, aylık ortalama ise yüz yirmi maske ihtiyaçları bulunmaktadır.

Türkiye’de ortalama gelir dağılımı oranı düşük olduğundan, ilave gider kalemlerinin maske gibi, vatandaşı zora soktuğu gerçeğini unutmamak lazımdır.

Maskenin hayati önem taşıdığı bu ortamda, aylık yüz yirmi lira ve üstü harcama ailelere ek külfet getireceğinden, ya bu maskeleri yıkayıp yıkayıp kullanacaklar ya da daha az alacaklar ve sadece görünürlerde maske takacaklardır.

Öte yandan, çoğunluktaki bu aile fertlerinin dokuz yüz lira cezayı ise nasıl ödeyebileceklerini siz düşününüz. Bana sorarsanız ödeyemeyecekler ve nasıl olsa bir müddet sonra bu ceza da affedilir diye düşüneceklerdir.

Yukarıda zikredilen maske kullanımdaki tasarruf edilme keyfiyetinin, malum salgına hiç bir yararı olmayacağı hatta zarar getireceği gerçeği ise ortadadır.

Günde ortalama kırk lira geliri olan iki kişilik ailenin bile ayda 30 lira maske parası ödemesi büyük bir fedakârlık olacaktır zira maske yerine alabileceği kıyma ile bir ay et giderlerini karşılayabilecektir.

Sözün özü, malum salgın nedeniyle, zaruri olarak yapılması gereken maske gibi hijyen gibi hatta sabun gibi elzem malzemelerin, Devlet tarafından gelir gözetmeksizin tüm yurttaşlarına karşılıksız dağıtılması gerekmektedir. Durumu iyi olan ailelerin bu yardımları da, ihtiyacı olanlara dağıtacağı ya da almayacağı gerçeği kesinlikle unutulmamalıdır.

Malum bir İngiliz atasözü vardır, bir ineğin hem etine hem de sütüne aynı anda sahip olamazsınız.

Hem dünyayı saran malum salgın ile ilgili olarak,  vatandaşa mücadele et diyeceksiniz hem de zar zor geçinen vatandaşlara gerekli malzemeleri sen al diyeceksiniz.

Hal böyle olunca sadece maske takmama cezasının dokuz yüz lira olmasını siz okurlarımızın yorumuna bırakıyorum.

Tüm ticaret ve de işletmelerin bu konudaki “tedbirsizliğinin” cezaları ne kadar mı?

YAZARIN SON YAZILARI
SECİM PERDESİ ARALANDI - 10 Mayıs 2021
TAM KAPANMA TAM ELEK - 3 Mayıs 2021
YOLLAR MÜHÜRLENDİ - 28 Nisan 2021
ABD VE SOYKIRIM - 24 Nisan 2021
SALGIN AKORT TUTMUYOR - 21 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!