MARMARİS MANŞET

MEB SINIFTA KALDI

MEB SINIFTA KALDI

Yurt ücretinin ödenmesi hususunda özel öğrenci barınma hizmetleri yönetmeliğinin 20. Maddesinin geçerli olduğunu açıklayan MEB, yurt ödemelerinin yüzde 30’unun ödenmesine karar verilmesi üzerine, CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan tepki göstererek, “Madde 20 olağan zamanlarda yurtlardan ayrılan öğrenciler için düzenlenmiş yani olağandışı zamanları işaret etmiyor. Bu sebeple öğrenciler kalmadıkları yurdun ücretini ödemek istememektedir.  Bu olağandışı durumda, MEB’in Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yaptığı gibi bir hamle yapmasını beklerdik. Ancak MEB bu konuda sınıfta kaldı.” dedi.

MEB VE YÖK 16 Mart tarihinde öğretime bir hafta ara vermiş sonrasında da uzaktan bir şekilde eğitime devam edilmesi kararı almıştı. Bu sürede yurtlarından ayrılan öğrencilerin çoğu ailelerinin yanına memleketlerine dönmüştü. Gençlik ve Spor Bakanlığı 2 Nisan tarihinde devlet yurtlarında kalan öğrencilerden para almayacağını ve mart ayı için yatırılan ücretlerin yarısını geri ödeyeceğini açıklarken, MEB’e bağlı özel yurtlarda durum farklı yaşanıyor. MEB 15 Nisan 2020’de internet sayfasında bir açıklama yaparak, yurt ücretinin ödenmesi hususunda özel öğrenci barınma hizmetleri yönetmeliğinin 20. Maddesinin geçerli olduğunu söyleyen bir açıklama yaptı. Ancak 20. Madde olağan şartlarda yurtlardan ayrılan öğrencilerin yurt ödemesinin yüzde 30nun ödenmesini içeriyor.

ÖĞRENCİLER KALMADIĞI YURDUN PARASINI ÖDEMEK İSTEMİYOR

Olağandışı bir  dönemde olunduğunun altını çizen ve bu konuda bir açıklama yapan CHP’li vekil Özcan: “Şu bir gerçek ki olağandışı zamanlardan geçiyoruz ve salgın sebebiyle yüz yüze eğitim yapılmıyor; bu sebeple öğrenciler memleketlerine, ailelerinin yanında döndüler. Madde 20 olağan zamanlarda yurtlardan ayrılan öğrenciler için düzenlenmiş yani olağandışı zamanları işaret etmiyor. Bu sebeple öğrenciler kalmadıkları yurdun ücretini ödemek istememektedir.

DEVLET İŞLETMECİSİNİDE, ÖĞRENCİSİNİDE KORUYACAK

Bu olağandışı durumda, MEB’in Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yaptığı gibi bir hamle yapmasını beklerdik. Ancak MEB bu konuda sınıfta kaldı. Öğrencilerin yurt ücretlerinin %30’u MEB tarafından ödenmelidir. Sosyal devlet anlayışı bunu gerektirir, devlet öğrencisini de işletmecisini de koruyacak” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!