MARMARİS MANŞET

Milas’ta Ormanların Kesilmesini Durdurun

Milas’ta Ormanların Kesilmesini Durdurun

MUÇEP Milas’ta devam eden ağaç kesimlerine dikkat çekerek, ‘Orman katliamına son verin’ şeklinde açıklamada bulundu.

Açıklamada şu sözlere yer verildi; ‘Milas, Beçin ve Çamovalı’daki, içinde Denizcik adında küçük bir göl de bulunan kızılçam ağaçları ile kaplı 2 bin dönümlük dağ yamacındaki orman arazisi, Anayasa’da orman arazileri amaç dışı kullanılamaz diye belirtildiği halde, endüstriyel plantasyon kurmak ve ormanı gençleştirmek gerekçeleriyle kesilmektedir.

Anayasa’nın 169. maddesinde, “Devlet ormanları Devletçe yönetilir ve işletilir (…) Devlet ormanlarının mülkiyeti devrolunamaz (…) Ormanlar amaçları dışında kullanılamaz (…) Ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez (…)” denilmektedir.

Ancak Orman Kanunu’nun Anayasa’ya aykırı olarak değiştirilen 16, 17 ve 18. maddeleriyle kamu yararı adı altında orman alanlarının 29 yıl, 49 yıl, 99 yıl gibi uzun süreli olarak madencilik, enerji, altyapı, savunma sanayii ve eğitim yatırımları gibi ormancılık dışı kullanımlarına izin verilerek ormanlar özelleştirilmekte ve bu amaç dışı kullanım sürekli genişletilmektedir. Milas’ta ve Türkiye’nin farklı yerlerinde yapılan kesimlerin gerçek nedeni budur. Bu amaç dışı kullanımlarla daha fazla orman kesilecek, ormanlar ormanlık vasfını tamamen yitirecek, biyoçeşitlilik azalacak, yaban hayatının yok olması tehlikesiyle karşı karşıya kalınacaktır. Şu anda TBMM’nde görüşülmekte olan yeni kanun taslağı da bu amaç dışı kullanımlara yenilerini eklemekte, orman alanlarını daraltmaktadır.

Türkiye’de ormanlara sadece ekonomik kaynak olarak bakılması sonucu yaşanan ormansızlaşma sel, taşkın, heyelan, küresel ısınma, iklim krizi vb. felaketlerle bizlere geri dönmektedir. Orman Genel Müdürlüğü’nün 2019-2023 stratejik planında endüstriyel plantasyonun temel amacının “doğal ormanlar üzerindeki odun üretimi baskısının azaltılması” olduğu belirtildiği halde uygulama tersi olmuş; endüstriyel plantasyon ya da gençleştirme gibi artık ormancılık biliminde çok özel durumlar dışında kabul görmeyen yöntemlerle, doğal yaşlı ormanların sanayiye ucuz odun hammaddesi sağlamak üzere, kesilerek yerine hızlı büyüyen ağaç türlerinin dikilmesi uygulamaları hızla artmıştır.’

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ