MARMARİS MANŞET

MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK

MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK

DİSK/Emekli-Sen Marmaris Şube Başkanı Kasım Çağlı, 1886 yılında işçilerin üzerine ateş açıldığı ilk 1 Mayıs’tan bugüne 1 Mayıs’lar her zaman iktidarların, hükümetlerin korktuğu günler olmuştur dedi.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla basın açıklamasında bulunan DİSK/Emekli-Sen Marmaris Şube Başkanı Kasım Çağlı, “Emekçilerin sokağa çıkması, alanları doldurması ve taleplerini gür bir sesle dile getirmeleri yüzyıllardır her zaman tehlikeli bulunmuştur.  Tehlikeli bulunmuştur çünkü fabrikalardan, evlerden, atölyelerden, masa başlarından, mağaza reyonlarından, çöp kamyonlarından çıkıp birleşen eller, iktidar ve sermaye büyük balığın küçük balığı her zaman yutamayacağını hatırlatmıştır.

İşçiler, emekçiler, emekliler! Dostlar! Evet, bu sene 1 Mayıs Mücadele günümüzü olağanüstü koşullarda kutluyoruz. Ancak bu 1 Mayıs’ta omuz omuza yürüyemeyecek oluşumuz yüreklerimizin mücadale azmini, ellerimizin değiştirme gücünü unuttuğumuz anlamına gelmiyor.

Emekçiler, İşçiler Üretmeye Devam etti

Salgınlar için demokratik oldukları, herkesin hastalıklardan eşit derecede etkileneceği söylenip duruyor. Evet, salgınlar, burjuvasından emekçisine, din insanından öğretmenine herkesin yaşamını tehdit etmektedir. Ancak son bir-bir buçuk ayda gördük ki emekçiler, işçiler üretmeye, hizmet sektöründe çalışmaya devam ederken, öğretmenler öğrencilerine evlerinden ders anlatmaya çalışırken bir tek burjuvalar evde kal çağrılarına en sadık şekilde uyanlar olmuştur.

Evet, hastalık tehdidiyle karşı karşıya olan tüm halk kesimleriyken yalnızca ve yalnızca bir grup azınlık evde kalma olanağına sahip. Diğer tarafta ise işçiler ve emekçiler işlerini kaybetmekle hastalanmak arasında bir seçim yapmaya zorlanmakta, emekliler bir şişe kolonyayla ve maskeyle avutulmaya çalışılmaktadır.

Ahvalimiz bu iken, tüm dünya işçileri, bugün burjuvazinin suyunun kaynadığını, ellerindeki değiştirme gücünü bir defa daha tüm gerçekliğiyle görmüş, göstermiştir.

Mücadelemizi Sürdürmeye Devam Edeceğiz

Dünya hükümetleri işçilerle alay etmektedir! Sabah akşam televizyonlarda hijyen öğretmeye kalkan iktidarlar ellerine bulaşmış emekçi kanlarının hesabını erteleyip unutturabileceğini sanmasınlar. Bilincimiz dipdiridir! Sömürünün, talanın hesabı mahşere kalmayacak. Bugün balkonlarda, yarın sokaklarda ve çok uzak olmayan bir gelecekte emekçi ellerimiz yakalarında olacaktır.

Salgını bahane gösterip işsiz bırakılan emekçi gençlerimiz, torunlarımız için emekliler olarak mücadeleyi her koşulda sürdürmeye kararlıyız.

Vardık, varız, var olacağız!

Bu yıl, 1 Mayıs günü balkonlarımıza çıkıp burada olduğumuzu göstereceğiz. Bunu yaparken yalnızca geçmişimize saplanıp kalmaktansa bugün ortaya çıkan durumu da bir kere daha düşünelim. Kaybedecek canımızdan başka hiçbir şeyimizin kalmadığı en derin çukurdayız. Buradan kurtuluşun yolu ise emek mücadelesi, bilim mücadelesi, aklın ve mantığın zaferi dışında hiçbir şey değildir.

Bu 1 Mayıs, gelecek 1 Mayıslara balkonlardan sesleneceğiz; “Gelecek günler için gökten  Ayet inmedi bize, O’nu biz kendimiz vaadettik kendimize!” dizelerini bir kez daha hatırlayıp, salgın sonrası yeni toplumsal düzeni kendi ellerimizle inşa edeceğimizi haykıracağız! Eşitlik, özgürlük, kardeşlik sloganını dillerine pelesenk etmiş burjuvalardan alıp, yarının eşit ve özgür dünyasını işçi kardeşlerimizle omuz omuza kuracağız!

Bizleri vahşi kapitalizmin çarklarında öğütmeye cüret edenler, çarkların dönmesi için bizlere muhtaçlardır! Korona günleri bunu bir kez daha göstermiştir.

     Ölüm ve işsizlik arasında seçim yapmaya zorlanan dünü, bugünü ve yarını kuran, üreten işçiler ve emekçiler,

Evlerinden tatil günü, resmi tatil demeden uzaktan çalıştırılan işçiler ve emekçiler,

Salgın günlerinde evine aş götüremeyen işsiz kardeşler,

Binbir zorluğa göğüs gerip onurlu bir emek mücadelesinin içerisinden gelip sınıftan emekli olunmaz diyen emekliler,  Bu salgın günlerinde tarihi 1 Mayıs’ımız, mücadele inadımız hepimize kutlu olsun!

“Dünyanın bütün işçileri, birleşin!” sloganı mücadelemize ışık tutsun! Yaşasın Birlik Mücadele ve Dayanışma günü. Yaşasın işçilerin emekçilerin bayramı, yaşasın 1 Mayıs”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ