MARMARİS MANŞET

MUMCU COŞKUYLA ANILDI

MUMCU COŞKUYLA ANILDI

,

Marmaris Armutalan Kültür ve Sanat evin’de düzenlenen Uğur Mumcu’ya saygıyla sesleniş anlatımlı müzik dinletisi, seyirci tarafından coşkuyla dinlendi. Hain bir saldırıyla katledilen gazeteci Uğur Mumcu, ölümünün 27’nci yıl dönümünde anıldı.

Ankara’da 24 Ocak 1993 tarihinde evinin önünde otomobiline konulan bombanın infilak ettirilmesi sonucu öldürülen Uğur Mumcu için müzik dinletisi düzenlendi. Atatürk Düşünce Derneği Marmaris Gençlik Kollarının düzenlediği Uğur Mumcu’ya saygıyla sesleniş anlatımlı müzik dinleti’ne protokol üyesinin katılmaması dikkat çekti.Uğur Mumcu’nun Tek silahı kalemiydi diyen Marmaris Atatürk Düşünce Derneği Başkanı Dilay Uçar, “  Kalemler vardır, sömürünün vurgunun, hırsızlığın, talan in zırhıdır, kalemler vardır gençlerin idam kararlarında kırılır atılır. Bir de korkusuz kalemler vardır, özgürlüğün ve barışın silahıdır, yılmadan usanmadan, eğilmeden, bükülmeden doğruları yazar canı pahasına olsa da, tıpkı Uğur Mumcu gibi…

Türkiye’de araştırmacı gazeteciliğin öncüsü olan Uğur Mumcu 27 yıl önce faili belli meçhul bir cinayete kurban gitti. Uğur Mumcu’nun Tek silahı kalemiydi ve rehberi Mustafa Kemal Atatürk’tü. Bugün harem hayatını özleyenler, kendi hayal aleminde reklamları izlese de, cumhuriyetimiz antiemperyalist bir kavganın sonucu kanla kurulmuştur. Emperyalizme karşı verilen savaştan sonra daha büyük bir savaş başlattılar Mustafa Kemal ve arkadaşları, aydınlanma savaşı.. Baştan aşağıya çağdaşlaşma ve özgür düşünce üzerine yapılan devrimler, yeni filizlenen cumhuriyetin yol haritasını çiziyordu” dedi.

LATİN ALFABESİYLE CAHİL BIRAKTILAR

Dilay Uçar şu ifadelere yer verdi, “O günlerde moda söylem olan ” bizi Latin alfabesiyle bir gecede cahil bıraktılar” diyen cahillere inat ülkemiz büyük bir aydınlanma hareketiyle hızla gelişiyordu. Uğur Mumcu’da yazılarıyla, kitaplarıyla bir devrim meşalesi gibi yol gösteriyordu okurlarına.. Mumcu bir sözünde ne güzel özetliyor aydınlanmanın önemini; “bir topluma karşı işlenebilecek en büyük suçun, o toplumun çağdaşlığa dönük pencerelerinin faşizm tuğlalarıyla birer birer örmektir” diyordu. Uğur Mumcu yine 1975’te yazdığı bir yazısında ise; bazı ülkelerde bazı kimseler, hırsızlık yapmak için politikacı kılığına girerler. Partilerde, parlemento da boy gösterirler. ithalat, ihracat, ihale, rüşvet gibi işlerisi yasal ilişkilerle yürütürler. Bunlar çetedirler, çetelerin en aşalığı bunlardır. Bunlar yüzlerine devlet maskesi takıp halkı soyarlar.” günümüzün aynası bir yazı…

ÇOKTAN DERİN DEVELETE ULAŞMIŞ OLURLARDI

Fakat bir de günümüzde bu çeteleri, hırsızları aklayanlar var eyyy Uğur Mumcu.. Yıllar geçtikçe Uğur Mumcu’nun niçin katledildiği daha da netleşiyor. Günümüzden 1993’e baktığımızda gördüklerimiz, bizleri şaşırtmıyor aslında.. Uğur Mumcu Türkiye’nin Ankara’dan yönetilmemesi için öldürüldü. Yönü uygarlığa, çağdaşlığa değil, Ortadoğu bataklığına dönük bir Türkiye’nin oluşması için öldürüldü. Bugün iktidarın savcıları ve yargıçları Uğur Mumcu’nun başardığının onda birini başarmış olsalardı, güya aradıkları ancak bir türlü bulamadıkları “derin devlete” çoktan ulaşmış olurlardı. Bizler artık bireysel değil, örgütsel aklı kullanarak farklılıklarımızın tartışmasını öteleyip, enerjimizi geçmişin bekçiliğine değil, geleceğin öncülüğüne harcamalıyız. Onuncu yıl coşkusuyla, “yüzüncü yıl marşını” söylemeliyiz.

İKİNCİ MUSTAFA KEMAL’İ YAŞATMAYA MECBURUZ

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözün de anlattığı gibi, “ İki Mustafa Kemal vardır. Biri ben et ve kemik geçici Mustafa Kemal.. İkinci Mustafa Kemal onu “ben” kelimesiyle ifade edemem; o ben değil, bizdir. O memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni bir hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve mücadeleci bir topluluktur. Ben onları temsil ediyorum. Benim girişimlerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal o’dur. İşte 81 yıldır her gün saldırdıkları, öldürmeye çalıştıkları ikinci Mustafa Kemal. Bizler ikinci Mustafa Kemal’ler olmaya mecburuz, ikinci Mustafa Kemal’i yaşatmaya da mecburuz. İkinci Mustafa Kemal’ i yaşatmak için ölmeye de hazırız, tıpkı kalpaksız Kuvay-İ Milliyeci Uğur Mumcu gibi. Hiç hak etmedikleri acı sonlarla aramızdan ayrılan, demokrasi adına, barış adına, aydınlanma adına, hayatlarını hiçe sayan, kaybettiğimiz değerlerimizi minnet ve özlemle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz..”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!