MARMARİS MANŞET

NASRETTİN HOCANIN TÜRBESİ

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 317 makalesi bulunuyor.

Mekanı cennet olsun diye başlayalım.  Ben,  mezarını görmedim ama görenler ve sanal ortamda görünen o ki, Nasrettin Hocanın mezarı, dört bir etrafı açık ve de kapısı kilitli imiş.

Bu da nereden çıktı demeyin. Malum salgınla yapılan mücade çağrıştırdı, Nasfettin Hocanın mezarını.

Tam kapandık! On altı milyon işçi çalışıyor olacakmış, uçaklar tam kapasite, otobüsler yarım kapasite, bankalar açık işyerlerlerinin yarısı kapalı. Durum böyle olunca da, Tam kapanmayı duyanlar,  bu güne kadar başta Istanbul olmak üzere,  mega şehir yaşayanlarımız, sayfiye ve tatil evlerine intikal etti bile.

Salgının azıttığı, çirit oynadığı bu mega kent yaşayanlarımız yanlarında, gittikleri yer ve bölgelere ikram etmek üzere malum salgın mikroplarını  götürecekleri bir bilinmeyen değil elbette.   

On yedi gün sonrasında ne mi olacak? Küçük yerlerin sağlık hizmetleri,  büyüş şehirlerden gelenlere yetmeyecek,  gidenlerin belki de bir kısmı geri dönemeyecek, gittikleri yerlerde muhtemelen bir veya birilerine mikrop bulaştıracaklardır.

Amaç Türkiye sathına, salgın mikrobunu yaymak ve toplum bağışıklı kazanmak ise sözüm yok. Aksini zinhar yazmak istemiyorum.

Bu arada içki ve sığara içenlerin sağlıkları da  dikkate alınarak!  içki satan mahallerin kapatılmasına ne demeli bilmem.

Salgın kapalı mahallerde hızlı yayılıyormuş, onun için evlerde bile maske kullanılmasını öneren tıp otoriteleri var. Bu durumda kısmı tam kapanmanın anlamı ne ola ki?

Tabiri caiz ise tam kapasite ile kapanma olması gerekirken, gizliden  gevşetilmiş,  TAM kapanma  durumu, bize ne vadediyor anlamak mümkün değil.

Kapanmayla birlikte aşılanma olmadıktan sonra, salgını nasıl alt edeceğiz, bu da bir başka soru akla gelen.  İşin enteresan diğer yanı da, elde yeterli  aşı olmadığı,  tek aşı olanların ikinci aşı olma surelerinin de altı ila sekiz haftaya uzatılması da, anlaşılamayan başka bir konu.

Salgınla mücalede,  Nasrettin hocanın türbesi gibiyiz,  neden mi?  Etrafımız salgına karşı açık ama kapısına kilit koymayı ihmal etmemişiz en azından!

YAZARIN SON YAZILARI
TAM KAPANMA TAM ELEK - 3 Mayıs 2021
YOLLAR MÜHÜRLENDİ - 28 Nisan 2021
ABD VE SOYKIRIM - 24 Nisan 2021
SALGIN AKORT TUTMUYOR - 21 Nisan 2021
TURİZM SİESTADA MI? - 20 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!