MARMARİS MANŞET

NEDEN İNTERNET GAZETESİ?

Metin CANGÖR

Yazarın şu ana kadar yazılmış 384 makalesi bulunuyor.

Sevgili okurlar geçen gün siyasetçi bir arkadaş anlatıyordu, Türkiye’de en çok satan gazete’nin sayısı KOMİK bir rakkam.
Başta gençlik artık gidip kağıt gazete almıyor, internetten gazete okuyor…
Örneğin dünyanın en saygın Üniversitelerinden biri olan Frankfurt Goethe Üniversitesinde Siyasal Bilgiler bölümünde çalışan bir Alman bazı Türk gazetelerini Üniversite içinde internetten ücretsiz yayınlıyor, aynı zamanda köşe yazılarını google’da anında tercüme ederek ilgili öğrencilere yolluyor.
Bu şekilde gazete bilhassa Avrupa’da Üniversitelerde siyasal bilgilerde okuyan binlerce öğrenciye kendi lisanlarında dağılmış oluyor.
Yani Marmaris ve Türkiye’de Manşet gazetesinin okunma oranının misli ile daha fazla okunuyor.
Aynı şekilde Alman, Amerikan, Fransız gazeteleri Türkiye’den internetten okunuyor. Bazı gazeteler internet aboneliğini fevkalade ucuza yapıyor.

Bu nedenle internet yayını önemli. Ancak maalesef Türkiye henüz internete alışmış değil, alışmakta istemiyor, zor geliyor.
Zaten Bankalara baktığınızda görüyorsunuz. Avrupa’da bankalar bomboş, Türkiye’de kuyruklar nerede ise sokaklarda.
Bu tamamen interneti bilmemekten olan bir olay.
Siyaseti ve lobi yapmayı bilmediğimiz gibi interneti de hiç bilmiyoruz.

Gençlik artık hemen herşeyini internetten yapıyor ve ilerde daha da çok yapacak. Çok ucuza kol saatleri var anında tansiyonunuzu ölçüyor, nabzınızı ölçüyor. Yakında umumi tuvaletlerde anında idrar tahlili yapılacak, biz ise burada birbirimizle sürtüşmeye devam ediyoruz..

Bugün görüntülü konuşmalar, çoklu görüntülü konuşmalarla dünyada çok büyük işler yapılırken biz daha apartman yönetim toplantılarını yapamıyoruz, bir yere para göndermek için bankaya gidip kuyrukta bekliyoruz.

Bir gazetenin internet yayını bu nedenle çok önemlidir. Gazetelerin birinci hedefi çok insan tarafından okunmasıdır. Bu da ancak internet vasıtası ile mümkün, başka türlü kesinlikle mümkün değil. Bir gazete internet vasıtası ile tirajı yükselirse alacağı reklam bedelleri de ona göre artacaktır.
İlim ve Medeniyet nerede ise oradan almak zorunda olduğumuzu inşallah bir gün anlarız.

YAZARIN SON YAZILARI
TURİZME YAZIK OLDU - 15 Nisan 2021
KARADENİZ ISINIYOR - 14 Nisan 2021
ZAMLARA DEVAM - 9 Nisan 2021
AVRUPA KOLAYLIYOR - 8 Nisan 2021
SAVAŞ ÇIKMAZ - 7 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!